POEtykON Uniwersytetu Śląskiego w VII LO

Jak zawsze w naszej szkole dużo się dzieje. Nie tak dawno braliśmy udział w Międzynarodowym Dniu Liczby Pi wspólnie z Wydziałem Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ, teraz przyszedł czas na maraton poetycki POEtykON zorganizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz platformę edukacyjną Polska Półka Filmowa.

Poetykon2

Naszymi przewodnikami po świecie literatury byli znakomici wykładowcy akademiccy i literaturoznawcy, m.in. Ewa Jaskółowa, Bożena Szałasta-Rogowska, Joanna Dembińska-Pawelec, Tadeusz Sławek, Aleksander Nawarecki, Marian Kisiel, Romuald Cudak, Dariusz Pawelec czy Maciej Tramer.

Poetykon

Wspólnie mogliśmy zagłębić się w tkankę poetycką utworów m.in. Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Juliana Tuwima, Adama Zagajewskiego, Władysława Broniewskiego, a także Tadeusza Różewicza.

poetykon

Poetykon3

Uczniowie mieli okazję rozgryzać metafory i szukać ulotnych znaczeń w języku poetyckim zaproponowanych poetów, bo przecież – jak pisała nasza laureatka Literackiej Nagrody Nobla, Wisława Szymborska – „…niektórzy lubią poezję”. Z całą pewnością młodzież naszego liceum do tej grupy należy.