Bierzemy udział w projekcie „Popularyzacja i nauka UŚ – PIN kodem do przyszłości”

Pinus logo

Źródło: Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego

Uczniowie VII LO już mieli przyjemność uczestniczyć w dwóch spotkaniach na Uniwersytecie Śląskim przeprowadzonych w ramach projektu Popularyzacja i Nauka”. Celem projektu jest poznanie osiągnięć nauki w dziedzinie nauk ścisłych i inżynieryjno-technicznych oraz promocja pracy pracowników naukowych Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Podczas spotkań wykładowcy akademiccy wprowadzają uczniów w świat badań prowadzonych przez naukowców, dzięki czemu mają oni okazję zdobycia wiedzy o najnowszych osiągnięciach naukowych oraz możliwościach wykorzystania ich w praktyce.

Pinus3

Tym razem prelegentem obu wykładów był prof. UŚ dr hab. Jacek Nycz.

W ramach pierwszego wykładu uczniowie poznali metale pochodzenia egzogennego (leki oraz wpływ zanieczyszczenia środowiska) oraz endogennego i ich podstawową rolę w życiu człowieka. Równie ciekawe została przedstawiona zmienność pierwiastków w organizmie ludzkim porównana w organizmie człowieka współczesnego i prehistorycznego.

Pinus2

Podczas kolejnego, „aromatycznego” wykładu („Perfumy i aromaterapia”) uczniowie mogli uświadomić sobie, że zapach jest wynikiem oddziaływania substancji chemicznych na nasze zmysły. To oddziaływanie odbywa się od zarania dziejów, dlatego potrafimy dostrzec np. zagrożenia, wiemy, kiedy jedzenie jest przydatne, a kiedy już nie. Zapach związany jest także z doborem naturalnym, a tu niezwykle istotna jest rola feromonów.

Kolejne spotkanie w ramach projektu już w maju :)

Spotkania odbywają się w ramach ścieżki prozdrowotnej realizowanej w klasach biologiczno-chemicznych.