Udział VII LO w projekcie Uniwersytetu Śląskiego „Popularyzacja i Nauka: PIN UŚ – kod do przyszłości”

pinus

Uczniowie VII LO mieli już przyjemność uczestniczyć w spotkaniach na Uniwersytecie Śląskim prowadzonych w ramach projektu „Popularyzacja i Nauka”. Celem projektu jest poznanie osiągnięć nauki w dziedzinie nauk ścisłych i inżynieryjno-technicznych oraz promocja działań pracowników naukowych Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Podczas spotkań wykładowcy akademiccy odkrywają przed młodzieżą świat badań prowadzonych przez naukowców, dzięki czemu uczniowie mają okazję zdobycia wiedzy o najnowszych osiągnięciach naukowych oraz możliwościach wykorzystania ich w praktyce.

pinus1

Pierwszym prelegentem był dr inż. Andrzej Dzienia, który wprowadził młodzież w fascynujący świat nanotechnologii, która łączy wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej oraz chemii i fizyki. Uczniowie mieli okazję poznać wszechstronność pierwiastka, jakim jest węgiel, a także odkryć jego zupełnie nowe oblicze w formie fullerenów, grafenu czy też nanorurek węglowych, które ze względu na swoje niezwykłe właściwości już teraz pozwalają nam przewidzieć ich zastosowanie w wielu sferach życia w nadchodzącej przyszłości. Świat nanorurek węglowych okazał się niezwykle interesujący, a uczniowie z zaciekawieniem poznawali rodzaje nanomateriałów, odmiany alotropowe węgla oraz chiralność.

pinus2

pinus3

Drugie spotkanie – z dr inż. Patrycją Osak – przybliżyło uczniom nowe możliwości leczenia zębów i poprawy estetyki uśmiechu. Młodzież naszego liceum poznała tematykę prac naukowych związanych z udoskonalaniem obecnie stosowanych implantów dentystycznych. Jak wyglądał rozwój implantów stomatologicznych, czym jest ząb bioinżynieryjny, jak wygląda obecnie rynek implantów stomatologicznych – to tylko niektóre z zagadnień poruszanych na wykładzie w ramach projektu „Popularyzacja i Nauka UŚ”.

pinus4

pinus5

pinus6

Udział w projekcie jest jednym z elementów ścieżki prozdrowotnej realizowanej w klasie o profilu biologiczno-matematycznym.

Dziękujemy za możliwość udziału w tak niezwykle interesujących spotkaniach!