Spotkanie z Gabi Banią - autorką filmów animowanych

Gabi Bania to niezwykła młoda artystka. Reżyseruje i realizuje własne filmy animowane – jej filmy zdobyły ponad 40 nagród na wielu festiwalach i konkursach filmowych. Gabi Bania jest samoukiem w dziedzinie animacji, ale jej upór i determinacja doprowadziły ją do tego, że obecnie jest studentką studiów magisterskich na wydziale Animacji Komputerowej 3D na University of South Wales w Cardiff. Pod koniec ubiegłego roku Gabi Bania została także zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu „Młoda Polka” w kategorii „Kultura i Sztuka”.

Gabi5

Gabi13

Gabi1

Gabi4

Filmy tej reżyserki powstają przede wszystkim dzięki jej zainteresowaniu romantyzmem i mitologią słowiańską. Są znakomitym kontekstem do omawianych na lekcjach utworów z I połowy XIX w. Do jej najciekawszych filmów należą „Tajemnica Księżycowego Kwiecia” oraz „Upiór” inspirowany wierszem Mickiewicza o tym samym tytule.

Gabi15

Gabi6

Gabi8

To właśnie z tego powodu Gabi Bania była w ostatni piątek, 12 kwietnia, gościem na lekcji języka polskiego w klasie IIA. Podczas ponadgodzinnego spotkania przeprowadzonego online w ramach ścieżki kulturowej realizowanej w klasach humanistycznych Gabi opowiedziała uczniom m.in. o swoich zainteresowaniach, pasjach i projektach, ale przede wszystkim zwróciła uwagę na romantyzm jako źródło nieustającej inspiracji nie tylko dla niej, ale i wielu innych współczesnych twórców. Jej oryginalne odczytanie „Ballad i romansów” Mickiewicza (szczególnie ballady „Lilije”) jest bardzo innowacyjne, zwraca bowiem uwagę na niejednoznaczność głównej bohaterki utworu.

Gabi10

Gabi11

Gabi12

Gabi2

Podczas spotkania Gabi Bania uchyliła także rąbka tajemnicy, opowiadając o swoim nowym filmie „Nocne podgryzanie” wykonanym techniką animacji poklatkowej z użyciem kukiełek. Mieliśmy okazję poznać fabułę filmu i przyjrzeć się bliżej pracy na planie dzięki licznym zdjęciom.

Gabi4

Gabi3

Gabi9

Gabi14

Gabi17

Gabi18

Była to dla młodzieży nie tylko okazja do nowego spojrzenia na romantyzm, ale przede wszystkim – spotkanie z niesamowicie zdolną, twórczą i ambitną reżyserką, która konsekwentnie realizuje swoje marzenia, a jej determinacja może być przykładem dla naszych uczniów.

Jeśli zainteresowała Was twórczość Gabi Bani, zachęcamy do odwiedzenia jej STRONY INTERNETOWEJ oraz PROFILU FILMOWEGO NA PORTALU YOUTUBE..