Lekcje HiT w przestrzeni wystawy oraz spotkanie ze świadkiem historii

9 i 23 stycznia w ramach zajęć z historii i teraźniejszości odbyły się dwie wycieczki – klas IIA i IIB – do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

wujek10

Wystawa multisensoryczna, którą mieliśmy okazję zobaczyć, znajduje się w ponadstuletnim budynku – dawnym magazynie odzieżowym kopalni „Wujek”. Ekspozycja udostępniona na trzech poziomach jest poświęcona przede wszystkim strajkowi, który miał miejsce w kopalni w grudniu 1981 r. oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. (okres formowania się opozycji, powstania „Solidarności”, wprowadzenie stanu wojennego). Wszystkie te zagadnienia omawiamy aktualnie na lekcjach historii i teraźniejszości w klasie drugiej.

wujek1

wujek2

wujek3

wujek4

wujek6

wujek16

wujek7

wujek15

wujek12

Jednym z najważniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie stałej jest oryginalny czołg T-55 – właśnie tego typu wozy bojowe brały udział w tragicznej pacyfikacji kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 r.

wujek5

wujek14

W czasie zwiedzania mieliśmy szczególną przyjemność słuchać świadków historii, m.in. ówczesnego przewodniczącego komitetu strajkowego, pana Stanisława Płatka. Z fotograficzną pamięcią opowiedział nam szczegółowo o przebiegu wydarzeń, postawach górników, lekarzy biorących udział w akcji, rodzin, funkcjonariuszy MO i ZOMO… Przybliżył nam postaci Dziewięciu z Wujka, którzy poświęcili swe życie w starciach z komunistycznym aparatem władzy.

wujek8

Perspektywę świadków – szczególnie boleśnie doświadczonych rodzin poległych, lekarzy i pielęgniarek – poszerzył film dokumentalny wyświetlony na zakończenie.

wujek9

Mimo kilkugodzinnego zwiedzania wystawy klasa IIA z zaciekawieniem wypytywała pana Stanisława o dalsze szczegóły wydarzeń, aż nasze rozmowy, kontynuowane jeszcze długo w holu budynku, przerodziły się w głębokie, międzypokoleniowe rozważania o życiu, wartościach, honorze i poświęceniu.

wujek13

wujek11

Wróciliśmy nie tylko ubogaceni wiedzą, ale przede wszystkim głęboko wzruszeni tym, czego doświadczyliśmy na wystawie, filmie i w kontakcie z „historią żywą” uosobioną przez naszego przewodnika, który przed laty był jednym z Tych, którzy ryzykowali własnym życiem, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. Wyjazd odbył się w ramach ścieżki kulturowej realizowanej w wybranych klasach licealnych.

Wyjazd odbył się w ramach ścieżku kulturowej realizowanej w wybranych klasach licealnych.