Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem oraz miłością. Dlatego nasi przedszkolacy gościli swoje babcie oraz dziadków na uroczystości z okazji ich święta. Każda grupa od samego rana z niecierpliwością wyczekiwała zaproszonych gości. Licznie przybyli dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w przygotowanych dla nich programach artystycznych. Dzieci pod czujnym okiem swych wychowawczyń zaprezentowały tańce, wiersze oraz piosenki, a następnie udały się z zaproszonymi gośćmi do swych sal na mały poczęstunek oraz po prezenty, którymi obdarowały swych najbliższych.

24 stycznia 2024 r. dzieci z grupy „Wiewiórki” w przedszkolu swoje drogie babcie i kochanych dziadków. Pod czujnym okiem wychowawczyń przedszkolaki zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce. W przepięknej scenerii oraz wyjątkowej atmosferze wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, a następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, chcąc w ten sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

Grupa „Muchomorki” z okazji Świąt Babci i Dziadka zaprosiła swoich najukochańszych dziadków na występy oraz wspólne łasuchowanie do przedszkola. Dzieci gościom zaprezentowały przygotowane piosenki, wiersze, a na koniec taniec hiszpański.


Goście za występy odwdzięczyli się obfitymi brawami i uśmiechami na twarzy. Uroczystość wszystkim się podobała.
Bal karnawałowy to dla przedszkolaków zawsze dzień niezwykły i wyczekiwany przez wiele tygodni. Tak było i w tym roku.
W piątek 26 stycznia 2024 r. w naszym przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie.





Przedszkolaków poprzebieranych za bohaterów z różnych bajek, filmów i służby mundurowe trudno było rozpoznać, ale najważniejsza była dobra zabawa i dobry humor.


Studniówka VII Liceum Ogólnokształcącego za nami. Będziemy wspominać długo tę niepowtarzalną noc. W tym roku szkolnym klasa maturalna świętowała 100 dni przed maturą w Sali Bankietowej „Pod orzechem” w Zabrzu.
Młodzież wykonała pięknego poloneza, następnie skierowała wzruszające podziękowania do grona pedagogicznego oraz rodziców. Przy symbolicznej lampce szampana pani dyrektor Joanna Grzybowska rozpoczęła bal i goście ruszyli na parkiet.

Atrakcji wieczora końca nie było widać: rozpoznawanie uczniów po zdjęciach z dzieciństwa, karaoke, wybór króla i królowej balu oraz zabawy taneczne. Do białego rana liczyła się udana zabawa, dobry humor i taneczne szaleństwa na parkiecie. Po zakończonym balu reszta jedzenia została przekazana do lodówek dla potrzebujących.

Serdecznie dziękujemy rodzicom, uczniom, koleżankom i kolegom z pracy za zaangażowanie w przygotowania tej wspaniałej uroczystości oraz jej wyjątkową atmosferę.
Wychowawczynie IVA: Elżbieta Piotrowska i Magdalena Mikołajczyk-Jodko
Bardzo serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM, którzy zaangażowali się w zbieranie Talenciaków w ramach akcji „Szkoły Pełne Talentów” organizowanej przez Lidl. Udało się ich zebrać ponad 7 tysięcy.

Dzięki Wam otrzymaliśmy z programu:
- przenośny głośnik z mikrofonem,
- tablet,
- zestaw 12 piłeczek do żonglowania,
- 5 zestawów łapaczy na rzepy,
- zestaw dużych klocków konstrukcyjnych,
- zestaw miniklocków waflowych.

Wszystkie nagrody będą służyły uczniom i nauczycielom podczas lekcji wychowania fizycznego oraz w świetlicy.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!
Drużyna w składzie Amelia Ociessa, Michał Bobecki i Ignacy Wandoch z klasy 7a uczestniczyła w warsztatach na temat niemieckiego miasta Trewir i zdobyła I miejsce w teście wiedzy o mieście, a tym samym awansowała do finału VIII edycji konkursu „Deutsch-Land, czyli wędrówka po landach”, który odbędzie się maju w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu. Gratulujemy!





Opiekunką uczniów była pani Ewa Cichońska.
Dziękujemy pani Monice Wójcik-Bednarz z Biblioteki Austriackiej w Opolu za przygotowanie arcyciekawego webinarium oraz kart pracy na temat tradycji karnawałowych w krajach niemieckojęzycznych.


Zdjęcia pochodzą ze strony Biblioteka Austriacka w Opolu.
W zajęciach w dniu 23 stycznia miała przyjemność uczestniczyć na lekcji języka niemieckiego klasa 7a.
W dniu 15 stycznia drużyna z 6b w składzie Marta Kozłowska, Lena Ośko i Zuzanna Walaszczyk zadebiutowała, reprezentując naszą szkołę w konkursie „Austria-Land, czyli wędrówka po Landach. Edycja VI. Miasta”. Z WOM-u w Rybniku rozpoczęła się podróż do Rattenbergu, najmniejszego miasta Austrii, miasta dmuchaczy szkła. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się mnóstwa ciekawostek na temat samego miasta, jego tradycji, historii oraz mieszkańców.

Opiekunką uczennic była pani Ewa Cichońska.
9 i 23 stycznia w ramach zajęć z historii i teraźniejszości odbyły się dwie wycieczki – klas IIA i IIB – do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Wystawa multisensoryczna, którą mieliśmy okazję zobaczyć, znajduje się w ponadstuletnim budynku – dawnym magazynie odzieżowym kopalni „Wujek”. Ekspozycja udostępniona na trzech poziomach jest poświęcona przede wszystkim strajkowi, który miał miejsce w kopalni w grudniu 1981 r. oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. (okres formowania się opozycji, powstania „Solidarności”, wprowadzenie stanu wojennego). Wszystkie te zagadnienia omawiamy aktualnie na lekcjach historii i teraźniejszości w klasie drugiej.









Jednym z najważniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie stałej jest oryginalny czołg T-55 – właśnie tego typu wozy bojowe brały udział w tragicznej pacyfikacji kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 r.


W czasie zwiedzania mieliśmy szczególną przyjemność słuchać świadków historii, m.in. ówczesnego przewodniczącego komitetu strajkowego, pana Stanisława Płatka. Z fotograficzną pamięcią opowiedział nam szczegółowo o przebiegu wydarzeń, postawach górników, lekarzy biorących udział w akcji, rodzin, funkcjonariuszy MO i ZOMO… Przybliżył nam postaci Dziewięciu z Wujka, którzy poświęcili swe życie w starciach z komunistycznym aparatem władzy.

Perspektywę świadków – szczególnie boleśnie doświadczonych rodzin poległych, lekarzy i pielęgniarek – poszerzył film dokumentalny wyświetlony na zakończenie.

Mimo kilkugodzinnego zwiedzania wystawy klasa IIA z zaciekawieniem wypytywała pana Stanisława o dalsze szczegóły wydarzeń, aż nasze rozmowy, kontynuowane jeszcze długo w holu budynku, przerodziły się w głębokie, międzypokoleniowe rozważania o życiu, wartościach, honorze i poświęceniu.


Wróciliśmy nie tylko ubogaceni wiedzą, ale przede wszystkim głęboko wzruszeni tym, czego doświadczyliśmy na wystawie, filmie i w kontakcie z „historią żywą” uosobioną przez naszego przewodnika, który przed laty był jednym z Tych, którzy ryzykowali własnym życiem, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. Wyjazd odbył się w ramach ścieżki kulturowej realizowanej w wybranych klasach licealnych.
Wyjazd odbył się w ramach ścieżku kulturowej realizowanej w wybranych klasach licealnych.
Strona 84 z 121