Miło nam poinformować, że nasza uczennica Zofia Kurz może pochwalić się kilkoma sukcesami. Zawodniczka realizuje się w swojej pasji - wspinaczce sportowej.


Z większych osiągnięć - I miejsce w Pucharze Polski seniorów w Lubinie oraz I miejsce w Mistrzostwach Śląska w Tarnowskich Górach.

Serdecznie gratulujemy i życzymy realizacji wszelkich sportowych marzeń.
28 listopada w gliwickich szkołach średnich odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Z naszej szkoły kandydowało do niej aż trzech uczniów – i wszyscy otrzymali wystarczającą liczbę głosów, aby otrzymać mandat młodego radnego. Są to:
- Kacper Ballas z klasy IIIA (okręg I);
- Mikołaj Miczka z klasy IIID (okręg I);
- Robert Kuc z klasy IIIB (okręg IV);
Serdecznie im gratulujemy i życzymy wielu udanych inicjatyw!



Wybory w naszej szkole przeprowadzili: Barbara Zub z klasy IIIA (przewodnicząca) oraz Julia Szudarek z klasy IIIE oraz Szymon Szudarek z klasy IIIA, którym bardzo dziękujemy za sprawną i rzetelną pracę.
W dniu 21 listopada 2024 r. uczennice klasy IIIB: Jessica Filipczyk, Julia Zalaśkiewicz oraz uczennica klasy IVC Karolina Bursakowska-Irzykowska wzięły udział w finale 11. edycji Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie. Tematem tegorocznej edycji był „Tenis. Integracja i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu”.

Podczas konkursu panowała miła atmosfera rywalizacji. W czasie wizyty na wydziale teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, gdzie odbywał się konkurs, uczennice miały okazję do zapoznania się z obiektem oraz nawiązania nowych i ciekawych znajomości z uczniami innych szkół.

Za dziewczyny trzymamy mocno kciuki i czekamy na wyniki!
Opiekunkami grupy były panie Gabriela Gałuszka i Izabela Sikora.
7 listopada 2024 r. uczniowie naszego liceum brali udział w Miejskich Zawodach Szkół Ponadpodstawowych w Badmintonie.
Zawody odbyły się w hali widowiskowej Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach. W dniu zawodów stawiło się sześć drużyn, które rozegrały mecze singlowe i deblowe w wylosowanych grupach. Wymagało to od wszystkich zawodników świetnego przygotowania technicznego, ale przede wszystkim ogromnego wysiłku fizycznego.

Nasi sportowcy w składzie: Oliwier Ceglarski IVB, Adam Tarczyński IVB, Dominik Bregulla IIID pokazali się z jak najlepszej strony, zajmując czołowe miejsce w swojej grupie. Dopiero w meczu finałowym, po zaciętej walce, ulegli gospodarzom i zdobyli zaszczytne II miejsce. Gratulujemy!
Opiekunem drużyny była pani Izabela Sikora.
Dnia 21 listopada 2024 r. w naszej szkole odbył się koncert charytatywny pod hasłem „Razem być”. Celem koncertu było wsparcie Ośrodka Rehabilitacyjnego pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach. Wydarzenie zostało przygotowane przez uczniów, nauczycieli, rodziców i absolwentów naszej szkoły. Zaangażowanie, miłość do muzyki oraz wspólny szczytny cel pokazały, że razem można więcej.

Po koncercie można było kupić pyszne ciasta w kawiarence oraz ozdoby i kartki świąteczne na kiermaszu. Cały dochód ze sprzedaży został przekazany ośrodkowi w Rusinowicach.

Dziękujemy każdemu za wsparcie naszego dzieła. Pomysłodawczynią tego wspaniałego projektu była pani Katarzyna Krajcer, która uświetniła koncert również wokalnie. A nieocenioną pomoc w organizacji podjęły panie Magdalena Zawadzka i Anna Sklorz. W aranżacjach muzycznych i poetyckich wystąpili: Laura Folwaczny, Antoni Dzwonowski z tatą, Wiktoria Wieczorek, Tomasz Sól z klasy 1 SP wraz z mamą panią Joanną Pasiecznik-Sól, Oliwia Wolf, Wiktoria Majchrzak, Adam Rusin, Andżelika Sikora, Paweł Serwotka, Julia Żurawka, Zofia Maj, Justyna Sopala, Grzegorz Kowalczyk i nasze wspaniałe nauczycielki, panie: Magdalena Lebok i Magdalena Sochacka. Muzycznie naszym artystom towarzyszył wspaniały duet braci Jacka i Marcina Dzwonowskich. Koncert poprowadziło trio: pani Agnieszka Folwaczny, Mikołaj Miczka i pan Adrian Klimala. Publiczność nagrodziła wykonawców gorącymi brawami.
Było naprawdę klimatycznie i wzruszająco. Uroczystość podsumowała pani wicedyrektor Aleksandra Zięba, a za okazane serce podziękowali ksiądz dyrektor Kazimierz Tomasiak oraz podopieczna ośrodka, Kasia.
Pamiętajcie, dobro zawsze wraca!
Drodzy Uczniowie,
już w czwartek 28 listopada odbędą się w naszej szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miasta.
Przed biblioteką szkolną w godzinach od 9.00 do 15.00 będziecie mogli zagłosować na wybranych kandydatów z rejonu I i IV.
Głosować mogą uczniowie naszej szkoły w wieku 15-20 lat (w październiku 2024 r. ukończyli 15 lat, a nie ukończyli 20 lat), którzy mieszkają na terenie Gliwic.
W każdym obwodzie głosowania, po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej i dowodu osobistego (osoby pełnoletnie), wyborca otrzyma kartę do głosowania z kandydatami z tego okręgu wyborczego, w którym wyborca zamieszkuje.
Aby głos był ważny, na karcie do głosowania należy postawić znak „X" w kratce obok nazwisk minimalnie jednego kandydata, a maksymalnie tylu kandydatów, ile jest mandatów do obsadzenia (w okręgu I - 6 mandatów, w okręgu IV - 7 mandatów). W okręgach II i III głosowanie się nie odbędzie, gdyż liczba kandydatów nie przekracza liczby mandatów do obsadzenia.

Z naszej szkoły kandydują:
- Mikołaj Miczka
- Kacper Ballas
- Robert Kuc
Oczywiście zachęcamy do oddania głosu na chłopaków!
Casting do konkursu „Mam talent” odbędzie się 2 grudnia o godz. 14.30 w atrium szkolnym.

Zapraszamy wszystkich chętnych na przesłuchanie. Nie zapomnijcie o pendrivie z nagraniem podkładu muzycznego!![]()
Uczniowie naszego liceum już po raz kolejny wzięli udział w „Lekcji w kinie” – niezwykle ciekawej inicjatywie, dzięki której poprzez film i towarzyszącą mu prelekcję młodzież zdobywa nowe, wartościowe informacje na różne tematy. Nie może być zresztą inaczej, skoro patronat nad projektem objęły takie organizacje jak m.in.: Ośrodek Rozwoju Edukacji, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich czy Instytut Badań Edukacyjnych.

Dzięki wcześniejszym lekcjom poznaliśmy już, czym jest intertekstualność oraz czym grozi uzależnienie od social mediów. W ostatni piątek zmierzyliśmy się natomiast z tematem muzyki w filmie. Dowiedzieliśmy się m.in., czym jest muzyka diegetyczna i niediegetyczna; sprawdziliśmy, jak różne tło muzyczne wpływa na nasze odczucie względem oglądanej sceny; poznaliśmy wreszcie najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. To wszystko okraszone było fragmentami filmów i piosenek, a pytania kierowane do widzów aktywizowały młodzież do czynnego współtworzenia tej niezwykłej lekcji. Na zakończenie obejrzeliśmy film „Blinded by the Light. Siła muzyki” – oczywiście o pozytywnym wpływie muzyki na życie pewnego nastolatka.


Lekcja w kinie to niewątpliwie doskonały pomysł na uzupełnienie wiedzy i zajęcia inne niż tradycyjne.

Udział w projekcie to jeden z elementów programu COOLtura, realizowanego w klasach licealnych.
Miło nam poinformować całą społeczność szkolną, iż pani Joanna Grzybowska – dyrektorka naszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 – została powołana na członka Rady Dyrektorów Szkół Średnich Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej w kadencji 2024-2028.


Rada Dyrektorów Szkół Średnich Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej to niezwykle cenna i pomocna inicjatywa, która m.in. artykułuje potrzeby szkół średnich w zakresie współpracy w obszarze kształcenia, doradztwa zawodowego, wskazania ścieżek rozwoju oraz kształtowania zainteresowań techniczno-naukowych uczniów, formułuje także potrzeby dotyczące wsparcia nauczycieli szkół średnich w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.
To ogromny zaszczyt dla naszej szkoły. Gratulujemy!
W miniony weekend uczniowie i uczennice klas mistrzostwa sportowego wzięli udział w kolejnych turniejach rozgrywek Śląskiego Związku Koszykówki. Dziewczęta występujące w drużynie Gliwice Stars udały się do Bytomia, gdzie rozegrały dwa spotkania, natomiast chłopcy – grający na co dzień w Akademii GTK Gliwice – zagrali również dwa mecze w Cieszynie. W tej kategorii gramy bez wyniku.


Gratulujemy zaangażowania i postawy na boisku, a od poniedziałku wracamy, aby szlifować koszykarskie rzemiosło.
Strona 61 z 121