Udział VII LO w projekcie „Popularyzacja i nauka UŚ – PIN kodem do przyszłości”

W marcu uczniowie VII LO mieli przyjemność uczestniczyć w dwóch spotkaniach na Uniwersytecie Śląskim przeprowadzonych w ramach projektu „Popularyzacja i Nauka”. Celem projektu jest poznanie osiągnięć nauki w dziedzinie nauk ścisłych i inżynieryjno-technicznych oraz promocja pracy pracowników naukowych Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas spotkania wykładowcy akademiccy wprowadzili uczniów w świat badań prowadzonych przez naukowców, dzięki czemu uczniowie mieli okazję zdobycia wiedzy o najnowszych osiągnięciach naukowych oraz możliwościach wykorzystania ich w praktyce.

PIN5

PIN1

Pierwszy wykład dr Katarzyny Schmidt, prof. UŚ, pt. „Czy można zmierzyć temperaturę materii jądrowej?” dotyczył zagadnienia, czy substancja zbudowana z protonów i neutronów podlega takim samym przejściom fazowym jak woda. Jeśli tak, to jak i gdzie zmierzyć temperaturę i ciśnienie takiej substancji?

PIN4

Natomiast drugie spotkanie z dr Joanną Orzeł przybliżało uczestnikom zagadnienie pracy w laboratorium badawczym, analitycznym. Uczniowie mogli uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego na wyniki niektórych badań trzeba poczekać dłużej niż pokazywane jest to w filmach, serialach czy reklamach telewizyjnych.

PIN2

PIN3

Kolejne spotkanie w ramach projektu... już w kwietniu :)