Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie za nami!

Za nami etap finałowy „Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie, 9. edycja: Piłka nożna. Etyka i fair play na boisku i poza nim”.

Odbył się on w czwartek, 8 grudnia 2022 r., o godz. 11.00 w auli wydziałowo-seminaryjnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Na początek trochę statystyki. Do etapu szkolnego przystąpiło 91 szkół ponadpodstawowych z całej Polski – w sumie 1375 uczestników, z czego do etapu finałowego zakwalifikowało się 359, a wśród nich pięcioro uczniów naszego liceum: Filip Durczyński, Stanisław Cieślak, Wiktor Trypucki, Patryk Zyga oraz Klaudia Żołądkowska – wszyscy z klasy IVA.

olimpiada wartosci

Pytania w teście dotyczyły nie tylko idei fair play czy też etyki, ale również nawiązywały do odbywających się w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Test liczył 40 pytań. Oprócz pytań otwartych i zamkniętych, tradycyjnie już jedno pytanie miało charakter opisowy, refleksyjny.

Po teście odbyło się spotkanie ze znanym piłkarzem, 108-krotnym reprezentantem Polski – Jakubem Błaszczykowskim. Młodzież miała możliwość zadawania pytań honorowemu gościowi.

„Cieszę się, że jest tylu młodych ludzi, którzy chcą coś więcej osiągnąć, dla których nie tylko liczy się telefon czy media społecznościowe, ale takie sprawy jak relacje, rozmowy czy drugi człowiek” – powiedział Błaszczykowski. Wieloletni reprezentant Polski mówił m.in. o fair play w sporcie, jak również dzielił się swoim doświadczeniem, jak być nie tylko dobrym piłkarzem, ale nade wszystko w codzienności dobrym człowiekiem.

Opiekunkami grupy były panie: Gabriela Gałuszka i Izabela Sikora.