Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy!

logo81

po wojnie

W związku z przypadającą okrągłą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce VII Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach włączyło się w projekt przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy!”.

W ramach projektu uczniowie klas licealnych przygotowali wystawę „40 lat po stanie wojennym” (obecnie jest wystawiona w szkolnym atrium). W klasach uczniowie zobaczyli film dokumentalny pt. „Nie zabierajcie mamy”, który przedstawia historię kobiet internowanych w okresie stanu wojennego oraz wspomnienia ich dzieci. Licealiści na lekcji historii analizowali teksty źródłowe o tematyce stanu wojennego, np. ulotki, korespondencję dyplomatyczną.

Ponadto uczniowie wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Literackim pt. „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”.

Zaprezentowana będzie również wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, która przybliży zagadnienia związane z obchodzoną rocznicą. Planowany termin wystawy – połowa grudnia.

Dzięki powyższym działaniom uczniowie będą mogli pogłębić wiedzę związaną z tą mroczną kartą w powojennej historii Polski, jaką był stan wojenny.

Odsłony: 196