Relacja z Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszej szkole

otk2021

otk

W dniach 18-22 października 2021 r. braliśmy udział w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery. Program był niezwykle bogaty, a spotkania – interesujące.

W poniedziałek, 18 października, maturzyści klas IIID oraz IIIC spotkali się z pracownikami Biura Promocji Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Podczas prezentacji bogatej oferty edukacyjnej uczniom przybliżono także organizacje studenckie oraz inne działania, w jakie może się zaangażować przyszły student. Młodzież otrzymała informatory politechniki, a niektórzy uczniowie klasy humanistycznej przekonali się, że oferta uczelni skierowana jest nie tylko do umysłów ścisłych.

We wtorek odbył się kolejny Kiermasz Ofert Pracy. Aktualne oferty pracy adresowane były głównie dla uczniów klas liceum, którzy w weekendy, w okresie ferii zimowych czy wakacji poszukują sposobu zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego i zatrudnienia krótkoterminowego. Oferty pracy zostały udostępnione uczniom pełnoletnim przez przedstawicieli Młodzieżowego Centrum Kariery przy OHP z Gliwic i Zabrza.

W środę z kolei zaproszenie do naszej szkoły przyjął pan Adam Kołodziej, który od wielu lat jest przedsiębiorcą. Z wykształcenia jest architektem, a w praktyce zajmuje się prowadzeniem spółek w kilku różnych branżach. Pan Kołodziej w bardzo ciekawy sposób przybliżył licealistom przebieg swojej kariery, a także omówił pracę w zawodzie grafika 3D oraz architekta. Dzięki temu spotkaniu uczniowie mogli poznać, jak wygląda ścieżka związana z samozatrudnieniem i realizowania się w świecie biznesu.

W czwartek odbyły się dodatkowe zajęcia z doradztwa zawodowego z wykorzystaniem programów multimedialnych do określania predyspozycji i preferencji zawodowych.

W piątek, na zakończenie obchodów OTK, do klasy IIIA oraz IIIB przybyła asystentka EURES z CEiPM w Katowicach, pani Elżbieta Marcinkowska, która opowiedziała naszym licealistom, jak należy bezpiecznie przygotowywać się do ewentualnego wyjazdu do pracy za granicą i na jakie sytuacje należy zwrócić szczególnie uwagę, a na wypadek trudności – w jaki sposób sobie poradzić. Na podstawach przedsiębiorczości uczniowie klasy IIIB, pracując w grupach, projektowali ubiór na rozmowę kwalifikacyjną oraz generowali pytania do pracodawców wybranych grup zawodowych.

Mamy nadzieję, że zajęcia i spotkania przyczynią się do przemyślanego i trafnego wyboru dalszej drogi edukacyjno-zawodowej lub uzyskania pierwszego doświadczenia zawodowego.

Barbara Ozga-Strzyż