ProfiRaktyka nowotworów

profiRaktyka

Uczniowie naszego liceum z klas IB oraz IC uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych w ramach akcji „ProfiRaktyka” przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny – Oddział Śląsk.

Uczniowie otrzymali sporą dawkę przydatnej wiedzy z zakresu problematyki nowotworowej; dowiedzieli się, na co zwracać uwagę, aby uniknąć tego typu zagrożeń.

Zajęcia odbyły się 17 stycznia 2022 r.

Stan wojenny 1981-1983

wystawaipn

wystawaipn1

wystawaipn2

Od 17 grudnia 2021 r. w szkolnym atrium można oglądać wystawę poświęconą rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 grudnia 1981 PAMIĘTAMY”.

Z wystawionych plansz możemy się dowiedzieć, kto i jak wprowadził stan wojenny, jak wyglądały ulice pamiętnego grudnia, możemy także zobaczyć postacie związane z ruchem „Solidarność” oraz moment zniesienia stanu wojennego. Nie zapomniano o naszej lokalnej historii – jedna z tablic opowiada o proteście górników z kopalni „Wujek” i pacyfikacji kopalni przez ówczesne władze w Polsce.

Wystawa ma przypominać tamte ponure czasy i uświadamiać młodemu pokoleniu, że „naród, który nie pamięta swojej historii, jest skazany na jej powtórne przeżycie”.

A imię jego...

dziady

Każdy wykształcony Polak na pewno zna frazy: „A imię jego czterdzieści i cztery” czy „Nazywam się Milijon, bo za milijony kocham i cierpię katusze”. To oczywiście cytaty z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, które uchodzą za jedną z najtrudniejszych lektur. Niełatwo ją też przełożyć na język teatralny. A jednak Teatr Cogito z Krakowa po raz kolejny zaskoczył nas swoją pomysłowością.

Spektakl, na który wybraliśmy się 19 listopada, oczarował widzów skondensowaniem najważniejszych wątków arcydzieła Mickiewicza, a także niecodziennym wpleceniem w treść utworu biografii wieszcza. Całość okraszona była intrygującą muzyką i piosenkami uzupełniającymi poszczególne sceny.

Teraz już żaden z naszych licealistów nie będzie mieć wątpliwości, o czym śnił senator Nowosilcow ani co zobaczył w swoim widzeniu ksiądz Piotr.

Uczniom towarzyszyli nauczyciele: p. Alicja Ciura, p. Dagmara Malinowska, p. Magdalena Mikołajczyk-Jodko, p. Małgorzata Praga, p. Szymon Fijałkowski oraz p. Maciej Jureko.

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy!

logo81

po wojnie

W związku z przypadającą okrągłą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce VII Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach włączyło się w projekt przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy!”.

W ramach projektu uczniowie klas licealnych przygotowali wystawę „40 lat po stanie wojennym” (obecnie jest wystawiona w szkolnym atrium). W klasach uczniowie zobaczyli film dokumentalny pt. „Nie zabierajcie mamy”, który przedstawia historię kobiet internowanych w okresie stanu wojennego oraz wspomnienia ich dzieci. Licealiści na lekcji historii analizowali teksty źródłowe o tematyce stanu wojennego, np. ulotki, korespondencję dyplomatyczną.

Ponadto uczniowie wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Literackim pt. „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”.

Zaprezentowana będzie również wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, która przybliży zagadnienia związane z obchodzoną rocznicą. Planowany termin wystawy – połowa grudnia.

Dzięki powyższym działaniom uczniowie będą mogli pogłębić wiedzę związaną z tą mroczną kartą w powojennej historii Polski, jaką był stan wojenny.

Podróżujemy z Odyseuszem

Odys

Któż z nas nie słyszał o Odyseuszu i jego wyjątkowo długim powrocie spod Troi do Itaki?! Ale kto potrafi wymienić wszystkie przygody, które w tym czasie przeżywał?

Na pewno potrafią zrobić to uczniowie klasy IB, którzy na lekcji języka polskiego z p. Anną Kwiatkowską pracowali nad grą planszową poświęconą podróżom Odysa. Dzięki zaangażowaniu na pewno ugruntowali swoją wiedzę z mitologii, dobrze się przy tym bawiąc.

Zosia Potocka oraz Filip Durczyński ponownie stypendystami Prezesa Rady Ministrów

Zosia Filip

Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i teraz dwójka uczniów naszego liceum uzyskała stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Stypendium przyznawane jest tym uczniom szkół średnich, którzy na koniec roku szkolnego otrzymali świadectwo promocyjne z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen, lub też wykazują szczególne uzdolnienia w jakiejś dziedzinie nauki.

Stypendium otrzymali ci sami uczniowie co w roku ubiegłym: Zosia Potocka z klasy IIID (szkoła pogimnazjalna) oraz Filip Durczyński z klasy IIIA (szkoła ponadpodstawowa).

Filip uzyskał wspaniałą średnią 5,29, natomiast Zosia okazała się absolutnie bezkonkurencyjna ze średnią 5,82. Gratulujemy!

Przyszłość zawodowa

doradca

29 października 2021 r. uczniowie klasy IIID gościli na lekcji wychowawczej wykładowczynię z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, doradcę podatkowego.

Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jakie kompetencje liczą się na rynku pracy, jakie kierunki studiów warto kończyć i jak ważna jest znajomość języków obcych.

Koniec zmagań siatkarzy

siatkowa meska

Zakończyły się rozgrywki grupowe Mistrzostw Gliwic w piłce siatkowej chłopców. Determinacja i wola walki pozwoliła zająć naszym zawodnikom III miejsce w grupie. Niestety nie starczyło to do awansu, ale mimo wszytko dziękujemy chłopakom za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Grali dla nas: Patryk Malicki, Łukasz Choroś, Maks Stolarski, Stanisław Krawiec, Szymon Cieślik, Jakub Zapart, Szymon Kukla, Jakub Janiszewski, Miłosz Jabłoński, Paweł Dziwisch, Franciszek Radzki.

Organizatorem fazy grupowej oraz opiekunem zespołu jest pan Maciej Jureko.

Wystawa Kiry

Kira

Zapraszamy do obejrzenia w atrium wystawy zdjęć Kiry Mykytenko z klasy IA, która w prezentowanych autoportretach próbuje przekazać swoje emocje.

Relacja z Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszej szkole

otk2021

otk

W dniach 18-22 października 2021 r. braliśmy udział w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery. Program był niezwykle bogaty, a spotkania – interesujące.

W poniedziałek, 18 października, maturzyści klas IIID oraz IIIC spotkali się z pracownikami Biura Promocji Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Podczas prezentacji bogatej oferty edukacyjnej uczniom przybliżono także organizacje studenckie oraz inne działania, w jakie może się zaangażować przyszły student. Młodzież otrzymała informatory politechniki, a niektórzy uczniowie klasy humanistycznej przekonali się, że oferta uczelni skierowana jest nie tylko do umysłów ścisłych.

We wtorek odbył się kolejny Kiermasz Ofert Pracy. Aktualne oferty pracy adresowane były głównie dla uczniów klas liceum, którzy w weekendy, w okresie ferii zimowych czy wakacji poszukują sposobu zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego i zatrudnienia krótkoterminowego. Oferty pracy zostały udostępnione uczniom pełnoletnim przez przedstawicieli Młodzieżowego Centrum Kariery przy OHP z Gliwic i Zabrza.

W środę z kolei zaproszenie do naszej szkoły przyjął pan Adam Kołodziej, który od wielu lat jest przedsiębiorcą. Z wykształcenia jest architektem, a w praktyce zajmuje się prowadzeniem spółek w kilku różnych branżach. Pan Kołodziej w bardzo ciekawy sposób przybliżył licealistom przebieg swojej kariery, a także omówił pracę w zawodzie grafika 3D oraz architekta. Dzięki temu spotkaniu uczniowie mogli poznać, jak wygląda ścieżka związana z samozatrudnieniem i realizowania się w świecie biznesu.

W czwartek odbyły się dodatkowe zajęcia z doradztwa zawodowego z wykorzystaniem programów multimedialnych do określania predyspozycji i preferencji zawodowych.

W piątek, na zakończenie obchodów OTK, do klasy IIIA oraz IIIB przybyła asystentka EURES z CEiPM w Katowicach, pani Elżbieta Marcinkowska, która opowiedziała naszym licealistom, jak należy bezpiecznie przygotowywać się do ewentualnego wyjazdu do pracy za granicą i na jakie sytuacje należy zwrócić szczególnie uwagę, a na wypadek trudności – w jaki sposób sobie poradzić. Na podstawach przedsiębiorczości uczniowie klasy IIIB, pracując w grupach, projektowali ubiór na rozmowę kwalifikacyjną oraz generowali pytania do pracodawców wybranych grup zawodowych.

Mamy nadzieję, że zajęcia i spotkania przyczynią się do przemyślanego i trafnego wyboru dalszej drogi edukacyjno-zawodowej lub uzyskania pierwszego doświadczenia zawodowego.

Barbara Ozga-Strzyż

Kreatywnie nie tylko na angielskim

kreatywny ang

W czwartek, 28 października, grupa 1. klasy IIIA brała udział w lekcji „Kreatywne wykorzystanie smartfona w szkole” na platformie Teams. Ekspert, pan Łukasz Gierek, podczas webinarium opowiadał o różnych aplikacjach, które wspomagają uczenie się zarówno na lekcjach, jak i w domu.

Na pewno wykorzystamy te informacje w praktyce, aby lekcje były bardziej efektywne.

Chronimy zabytki

zabytki

W minionym tygodniu uczniowie klas licealnych IA i IC prezentowali w ramach zajęć plastycznych – happening „Chrońmy zabytki”.

Brawo, Zuziu!

Zuza Sinek

Uczennica klasy II LO, Zuzia Sinek, zdobyła główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Ekologiczny strój profesora Einsteina”!

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Więcej artykułów…