Aktywna IIIB

sportowa IIIB

Wszyscy wiemy, że szkoła uczy nie tylko w ławkach. Jest też czas na rozrywkę i rekreację. Klasa IIIB jesienią odwiedziła Park Trampolin, gdzie poprzez ruch i aktywność fizyczną starała się rozgonić listopadową pogodę. Wiosną przyszedł czas na zabawę w parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Były rollercoastery i moc wrażeń. Wszystko naturalnie kontrolował czujnym okiem wychowawca – pan Maciej Jureko.

Klasa IIA LO w Palmiarni

palmiarnia

Uczniowie klasy IIA matematyczno-przyrodniczej i humanistycznej spędzili miło i pożytecznie czas w otoczeniu bujnej roślinności gliwickiej Palmiarni. Pani przewodnik przekazała im wiele ciekawych informacji na temat roślin i zwierząt. Udało się połączyć wątki przyrodnicze z humanistycznymi. Klasa już zadeklarowała chęć udziału w następnych tego typu wycieczkach.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta

radamiasta

Zdjęcie pochodzi ze strony Urzędu Miasta Gliwice.

21 kwietnia br. odbyły się wybory na radnych Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice. W spotkaniu wziął udział prezydent Gliwic, p. Adam Neumann.

Miło nam zakomunikować, że jeden z mandatów radnych przypadł przewodniczącemu naszego Samorządu Uczniowskiego, Szymonowi Klosiowi z klasy IIA.

Zakończenie roku klas III LO

zakonczenie klas 3

Trwają egzaminy maturalne, a my przypomnijmy sobie, jak wyglądało zakończenie roku szkolnego klas trzecich LO.

Odbyło się ono 29 kwietnia w atrium naszej szkoły. Tradycyjnie wszystkich przywitała pani dyrektor, Joanna Grzybowska. Następnie wręczono statuetkę dla najlepszego ucznia kończącego szkołę – otrzymała ją Zosia Potocka z klasy IIID, która uzyskała średnią 5,63. Zosia otrzymała również stypendium ufundowane przez Radę Rodziców, a także promesę Wyższej Szkoły Ochrony Pracy w Katowicach, która upoważnia ją do bezpłatnej rocznej nauki we WSZOP-ie.

Uhonorowano także Marię Zdańską z klasy IIIC, która dwa dni wcześniej wygrała w konkursie „Unijny Everest” wyjazd do Brukseli.

Następnie podziękowano tym, którzy spędzili w ZSO 4 sześć lat – jako uczniowie nieistniejącego już Gimnazjum nr 7 i później jako uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego. Takich osób w obu klasach było aż 22! Dziękujemy im za zaufanie, jakim nas obdarzyli.

Dyplomy otrzymali także tegoroczni maturzyści, którzy reprezentowali VII LO w sporcie i znacząco się w nim wyróżnili.

Nie zapomniano także o wolontariuszach. Szczególnie podziękowano tym, którzy pomagali innym systematycznie, przez całe trzy lata.

Kolejnym punktem było wręczenie świadectw z wyróżnieniem – otrzymało je łącznie sześć osób – oraz wszystkich pozostałych świadectw.

Przyznano też zabawne wyróżnienia uczniom, którzy szczególnie przysłużyli się swoim klasom – wytypowano „superwodza”, „bystrzaka”, „luzaka” i „pozytywnie zakręconego” z obu klas.

Nie obyło się też bez podziękowań skierowanych zarówno do dyrekcji i wychowawczyń, jak i rodziców. Apel uświetnił występ taneczny naszych uczennic. Mamy nadzieję, że nasza fotorelacja przypomni Wam te miłe chwile.

Apel przygotowali wychowawcy klas trzecich po szkole podstawowej: pani Małgorzata Praga i pan Maciej Jureko, a poprowadziły go Wiktoria Malisz i Nikola Korus z klasy IIIB. Imprezę obfotografowała Marta Wróbel z IIIB. Dziękujemy 🌞

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć nanaszym profilu na Facebooku.

Śladami krakowskich Żydów

Krakow

27 kwietnia klasy IA, IB oraz IC naszego liceum wybrały się na wycieczkę do miasta Królów Polskich, Krakowa. Nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w żywej lekcji historii, gdyż wyjazd dotyczył II wojny światowej i losów społeczności żydowskiej w tym trudnym okresie. Ze względu na to, że następnego dnia w Auschwitz odbywał się Marsz Żywych, Kraków wypełniony był Żydami, co dodatkowo wzmogło dramatyczny przekaz historyczny. Uczniowie zostali bowiem zaznajomieni z historią Żydów zamieszkujących Kraków i ich losami podczas wojny.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w muzeum Oskara Schindlera, w którym naszym pierwszoklasistom przybliżono historię Krakowa podczas II wojny światowej.

Organizatorami wycieczki byli wychowawcy klas pierwszych: p. Jadwiga Krzysteczko, p. Katarzyna Sabo oraz p. Szymon Fijałkowski, natomiast opiekunkami były p. Małgorzata Balińska, p. Alicja Ciura i p. Dagmara Malinowska.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Jedziemy do Londynu!

Londyn

Na tropie rozwielitek i pantofelków

rozwielitki

W piątek, 29 kwietnia, podczas zajęć biologii uczniowie klas matematyczno-przyrodniczych: IC oraz IIA mieli okazję obserwować organizmy zaliczane do planktonu. Wykorzystaliśmy nowe mikroskopy, w które została doposażona pracownia biologiczna. Powstały filmiki i liczne zdjęcia ,na których można zobaczyć rozwielitki i pantofelki. 

Kliknij, aby zobaczyć FILM na naszym profilu na Facebooku.

Gratulacje dla Marysi!

Maria2

Tegoroczni maturzyści - Maria Zdańska, Wiktoria Jańczak, Anna Wiśniewska oraz Mateusz Prusko - ponad 2 lata temu brali udział w konkursie unijnym organizowanym przez fundację „TWÓJ EVEREST”. Finał konkursu i ogłoszenie wyników zostały przełożone z powodu pandemii.

W momencie możliwości realizacji głównej nagrody, którą jest 4-dniowy wyjazd do Brukseli, ogłoszono wyniki konkursu. Wśród kilkorga laureatów znalazła się uczennica klasy IIIC LO - Maria Zdańska. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki. To wspaniałe zwieńczenie nauki w naszej szkole. Serdecznie gratulujemy Marysi niebywałego sukcesu.

Uczniów do konkursu przygotowała pani Małgorzata Zawada.

#łączy_nas_pamięć

zonkile

W ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” uczniowie grupy matematyczno-przyrodniczej klasy IIA wykonali na lekcji historii plakat będący symbolicznym odniesieniem do powstania w getcie warszawskim. Trwało ono od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku.

Chemiczne zabawy z mlekiem

mleko

Dziś klasa IIIA badała na chemii napięcie powierzchniowe cieczy. Uczniowie wraz z p. Anną Witą tworzyli rysunki na mleku.

Kliknij, aby zobaczyć film na naszym profilu na Facebooku.

Jestem dorosły. I co dalej?

doroslosc

Wielu młodych ludzi marzy o wyprowadzce z domu i rozpoczęciu życia na własny rachunek. Nie każdy jednak wie, na co należy zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania czy planowaniu domowego budżetu. Tego wszystkiego mogli się jednak dowiedzieć uczniowie klasy IIIA i IIIC podczas warsztatów „Jestem dorosły. I co dalej?...”, zorganizowanych przez Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową. Podczas warsztatów uczniowie pracowali m.in. w grupach nad wyborem najkorzystniejszej oferty mieszkaniowej czy też planowali w tabeli wydatki, zastanawiali się wspólnie nad sposobami na oszczędzanie. Jak widać na zdjęciu, zadanie to wcale nie było najłatwiejsze.

Uczniowie dowiedzieli się również sporo na temat praw i obowiązków pracownika czy rodzajów zawieranych umów. Mieli też okazję poznać ofertę edukacyjną GWSH.

Wszyscy uczestnicy ocenili zajęcia jest ciekawe i przydatne. Zdobyta wiedza na pewno już niedługo przyda się naszym trzecioklasistom.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Współczesne średniowiecze?

sredniowiecze

Średniowiecze nie musi być nudne. Udowadniają to projekty autorskie uczniów klasy IB, którzy podjęli wyzwanie przedstawienia epoki w sposób atrakcyjny dla współczesnej młodzieży. Jak widać, komputer może się przydać również na lekcjach języka polskiego.

Kliknij, aby zobaczyć na naszym profilu na Facebooku przygotowane przez uczniów filmy.

Proszę wstać, sąd idzie!

rozprawa

Pod koniec marca br. sala lekcyjna numer 63 zamieniła się w salę rozpraw. Uczniowie klasy IIIC przygotowali inscenizację rozprawy sądowej, wcielając się w sędziego i ławników oraz strony procesu sądowego. W rolę sędzi brawurowo wcieliła się Gabrysia Prusko. W roli prokuratora dzielnie jej towarzyszył Olaf Pest, a jako obrońcy – panie: Wiktoria Jańczak i Julia Wolfram. Scenariusz inscenizacji napisali Łukasz Choroś i Olaf Pest.

Mamy nadzieję, że dzięki tego typu zajęciom znajomość zagadnień prawnych staje się bardziej zrozumiała.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Więcej artykułów…