14 lutego 2016 r. w Koluszkach odbył się turniej finałowy Halowych Mistrzostw Polski w hokeju na trawie w kategorii juniorek. Wzięły w nim udział cztery najlepsze drużyny w Polsce, wyłonione w rozgrywkach eliminacyjnych. Drużyna Kolejarza Gliwice, po zajęciu drugiego miejsca w eliminacjach, trafiła w swoim półfinale na zajmujące trzecie miejsce hokeistki HKS Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie, a pierwsza drużyna eliminacji, KS Hokej-Start Brzeziny, zmierzyła się z czwartym LKS-em Rogowo.

Już pierwszy półfinał z udziałem drużyn z Rogowa i Brzezin pokazał, że finały rządzą się swoimi prawami. Faworyzowane brzezinianki nie sprostały wyjątkowo dobrze dysponowanym dziewczynom z Rogowa i po porażce 0:2 pozostała im gra o brązowy medal Mistrzostw Polski. Drugi półfinał, w którym spotkały się dwie śląskie drużyny, jak na derby przystało, przyniósł więcej emocji i zwrotów akcji. Gliwiczanki od początku narzuciły swój styl gry i kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku, ale miały problem z pokonaniem cofniętego do obrony rywala. Siemianowiczanka wyprowadzała groźne kontry, ale nie potrafiła pokonać dobrze broniącej bramkarki Kolejarza, Nicoli Chruszcz. Pierwsza bramka spotkania padła dopiero w 14. minucie gry, zdobyła ją dla Kolejarza Julia Medoń. Wynik 1:0 utrzymał się do dwudziestej minuty i gliwiczanki schodziły na przerwę z minimalną zaliczką bramkową. Druga połowa miała podobny scenariusz do pierwszej, ale kontry Siemianowiczanki były coraz groźniejsze i jedna z nich, w 7. minucie drugiej połowy, zakończyła się zdobyciem bramki przez Iwonę Ficek, a pięć minut później Paulina Reder po strzale z krótkiego rogu (stały fragment gry w hokeju na trawie) wyprowadziła drużynę z Siemianowic na prowadzenie 2:1. Od tego momentu gliwiczanki ruszyły do bardziej zdecydowanych ataków, ale nie potrafiły doprowadzić do wyrównania. Końcówka meczu mogła rywalizować z poczynaniami naszych piłkarzy ręcznych z serii „spokojnie, wygramy jedną”. Najpierw, po wycofaniu bramkarza i wprowadzeniu szóstej zawodniczki, hokeistki Kolejarza zdobyły wyrównującą bramkę po strzale Ani Lipki, a w ostatniej minucie meczu krótki róg dla Kolejarza na zwycięską bramkę zamieniła Natalia Kwiatkowska. Po trafieniu na 3:2, Siemianowiczanka nie zdążyła już zacząć gry ze środka boiska i gliwiczanki mogły świętować swój pierwszy finał Mistrzostw Polski w kategorii juniorek.

Mecz o trzecie miejsce pomiędzy KS Hokej-Start Brzeziny a HKS Siemianowiczanką Siemianowice nie miał już takiej dramaturgii i hokeistki z Brzezin pewnie zdobyły brązowe medale Mistrzostw Polski, zwyciężając 3:0.

Finał to kolejny horror z happy endem dla gliwiczanek. Drużyna LKS Rogowo okazała się trudnym przeciwnikiem i mecz miał bardziej wyrównany charakter niż półfinał. Lepiej weszły w spotkanie hokeistki z Rogowa i już w 4. minucie objęły prowadzenie po strzale Małgorzaty Plewy. Na wyrównanie gliwiczanki potrzebowały sześciu minut, kiedy po ładnej akcji zespołowej swoją drugą bramkę w finałach zdobyła niezawodna Ania Lipka. Wynik 1:1 utrzymał się do przerwy i o losach Mistrzostwa Polski miało decydować ostatnie 20 minut gry.

Podobnie jak w pierwszej połowie pierwszą bramkę zdobyło Rogowo, krótki róg wykorzystała Anita Plewa i niekorzystny wynik 1:2 utrzymywał się do 36. minuty meczu. Ostatnie cztery minuty gry to popis gliwiczanek. Tak jak w półfinale zaczęło się od wycofania bramkarki i zdobycia wyrównującej bramki, tym razem skutecznością popisała się Sandra Tatarczuk. Minutę później po indywidualnej akcji swoją drugą bramkę w mistrzostwach zdobyła Julia Medoń. Od momentu objęcia prowadzenia 3:2 hokeistki Kolejarza musiały bronić się przed szóstką zawodniczek z Rogowa, które wycofały bramkarkę. Dobrze grające gliwiczanki nie pozwoliły jednak wyjść przeciwniczkom ze swojej połowy, a tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego Natalia Wiśniewska zdobyła czwartą bramkę, pieczętując zdobycie tytułu Mistrza Polski 2016.

Halowe Mistrzynie Polski 2016: Nicole Chruszcz (bramkarka), Klaudia Pełka (bramkarka), Natalia Kwiatkowska (kapitan), Karolina Soczalska, Julia Medoń, Martyna Kwiatkowska, Maria Śniegórska, Anna Lipka, Patrycja Sęk, Sandra Tatarczuk, Natalia Wiśniewska, Aleksandra Dymińska, Magdalena Kozera, Wiktoria Garbarz oraz Zuzanna Dzidowska. Trenerami drużyny są Janusz Micał i Andrzej Micał.

hokej 1

Złoty medal Mistrzostw Polski to pierwszy tak duży sukces hokeistek Kolejarza w kategorii juniorek, do tej pory gliwiczanki zdobywały brązowe medale Mistrzostw Polski. Ubiegłoroczne Mistrzynie Polski w kategorii juniorek młodszych rozpoczęły więc swoje starty w wyższej kategorii wiekowej z najwyższego pułapu. Warto dodać, że czternaście zawodniczek z mistrzowskiej drużyny jest uczennicami liceum i gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Gliwicach. Przed nimi kolejne szanse medalowe, na początku marca odbędą się bowiem finały w kategorii juniorek młodszych, do których uzyskały już awans. W finałach juniorów młodszych zobaczymy również zespół chłopców Kolejarza, który swój awans uzyskał na turnieju w minioną sobotę w Tarnowskich Górach.

Odsłony: 3015