Piszą o nas!

serdecznie witamy w altotting 2015

„Serdecznie witamy w Altötting!”

Serdecznie witamy w Altötting: z Chopinem, Kopernikiem i Lewandowskim podczas dnia polskiego w Gimnazjum Maria-Ward

Altötting. Która rzeka jest najdłuższą rzeką Polski? Jak nazywa się polski prezydent? Lub bardziej podchwytliwe pytanie: jak nazywa się polski parlament?

Jak bardzo lub jak mało znane jest państwo sąsiadujące z Niemcami na wschodzie, stało się jasne w czwartek w trakcie dnia polskiego w Gimnazjum Maria-Ward. Bohaterem uroczystości – jak sama nazwa wskazuje – była Polska. „Celebracją przyjaźni z Polską” nazwał program główny organizator, Christian Löffler, który prowadził uroczystość dla zgromadzonych uczniów i nauczycieli. Na początek Amelie Wagner ze szkoły muzycznej wykonała ambitne „Impromptu” najbardziej znanego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Liczbę mieszkańców oraz najbardziej znane miasta w Polsce zgromadzeni poznali z prezentacji kraju w wykonaniu Jany Langseder i Katji Kranich z 9d.

Szczęśliwą okolicznością było także to, że uczniowie polskiej wymiany uczniowskiej z Gliwic w tym tygodniu odwiedzili Altötting. Tym samym Polacy sami mieli okazję opowiedzieć o swojej ojczyźnie. Goście z przytupem zatańczyli jeden z polskich tańców narodowych – krakowiaka – na scenie Gimnazjum Maria-Ward. To, że nie tylko Bawarczycy noszą stroje ludowe, udowodniła gliwicka nauczycielka, Weronika Szlezingier, która przywiozła śląski i krakowski strój ludowy i zaprezentowała je na manekinach. Szczególnie atrakcyjne było przedstawienie sławnych Polaków w wykonaniu gliwickich gości. Jakie osobistości pochodzą z Polski? Obok Fryderyka Chopina na scenie wystąpił piłkarz Robert Lewandowski, astronom Mikołaj Kopernik, noblistka w dziedzinie chemii Maria Skłodowska-Curie, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa, skoczek narciarski Adam Małysz oraz papież Jan Paweł II. Spokojniej było podczas recytacji wiersza „Schyłek wieku” mało znanej w Niemczech poetki Wisławy Szymborskiej. Mówi on o błędach i stanie bezsilności minionego wieku.

Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o Polsce. Czworo wcześniej wylosowanych uczniów zmagało się z pytaniami na temat Polski. Obok pytań z geografii sprawdzono wiedzę z historii i polityki, padło na przykład pytanie o rok przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (2004). Najlepsza okazała się uczennica Mela Demir i w nagrodę otrzymała bon na zakupy w wysokości 20 euro. Po prezentacji pieśni Chopina pt. „Wiosna” w wykonaniu uczennicy jedenastej klasy Cecylie Kinsky oraz Amelie Wagner obecni wysłuchali polskiego hymnu narodowego.

Dzień polski odbył się w ramach projektu Comenius, do którego przystąpiła szkoła z Altötting. W ciągu ostatniego półtora roku w Gimnazjum Maria-Ward zrealizowano dwadzieścia projektów pod tytułem „Tolerancja – wspólny cel”.

„Projekt jest aktywnym wkładem w rozwój przyjaźni, która umożliwia zrozumienie innych tradycji i zwyczajów” – powiedział Markus Höß. Na zakończenie zaprosił wszystkich obecnych uczniów i nauczycieli na polski obiad i życzył: „Smacznego!” – „Guten Appetit!”

Świeży powiew z Gliwic

Altötting. „Jesteście w najpiękniejszym zakątku Niemiec” – tymi słowami Herbert Hofauer pozdrowił w poniedziałek w ratuszu trzynastu uczniów z Gliwic. Pod kierunkiem Christiana Löfflera Gimnazjum Maria-Ward nawiązało współpracę ze szkołą z Górnego Śląska. Odtąd co roku w klasach ósmych odbywać się będzie wymiana uczniowska. Odwiedzinami w Altötting rozpoczęła ją właśnie polska szkoła. Przez cały tydzień uczestnicy poznawali wspólnie region i jego osobliwości. Oprócz zwiedzania Altötting zaplanowano wycieczki do Burghausen, Salzburga, Monachium oraz wyjazd nad jezioro Chiemsee. „Gliwice także są bardzo atrakcyjnym miastem” – zachwycał się Christian Löffler w poniedziałek. We wrześniu odbędzie się rewizyta: wtedy uczniowie będą mieli okazję pogłębić nowo nabyte umiejętności językowe, a może też nowo nawiązane przyjaźnie.

* artykuł ukazał się w „Alt-Neuöttinger Anzeiger” nr 73, 28-29.03.2015

tłumaczenie Ewa Cichońska

 

Odsłony: 4740