Wymiana uczniowska z Gimnazjum Maria-Ward w Altötting

W tym roku nasza szkoła zaliczyła kolejny debiut! Tym razem dotyczy on rozwoju wymian międzynarodowych. Nauczycielki języka niemieckiego, pani Weronika Szlezingier oraz pani Ewa Cichońska, nawiązały bowiem współpracę z bawarskim Gimnazjum Maria-Ward w miejscowości Altötting.

21 marca 2015 r. trzynastka uczniów z naszej szkoły wyruszyła do domów naszych partnerów w Niemczech. Rodziny przyjęły nas niezwykle ciepło i gościnnie. Podczas spędzonego u nich tygodnia organizowały nam wiele atrakcji i niespodzianek. Wiele osób już podczas pierwszego dnia z rodziną pojechało na wycieczki, zakupy lub do aquaparku. Nasi partnerzy byli otwarci na wszelkie propozycje i pomysły.

– Wymiana jest na pewno bardzo pozytywnym przeżyciem. Na początku każdy miał pewne obawy, ale później okazało się, że jest jeszcze lepiej, niż myśleliśmy. Rodziny były bardzo miłe, troskliwe i czasami nawet traktowały nas jak swoich członków. Dzięki wymianie mogliśmy doświadczyć nowych rzeczy, zobaczyć, jak wygląda zwykłe życie rodzin w Niemczech, a także lepiej poznać tradycje, kulturę i język tego miejsca – mówi Dominika, uczennica I klasy liceum, uczestniczka wymiany.

Wzięliśmy udział w wielu wycieczkach zorganizowanych przez gimnazjum w Altötting. Zwiedziliśmy piękny Salzburg, Monachium oraz imponujące jezioro w Chiemsee. Wspaniała pogoda i miejsca, które odwiedziliśmy każdego dnia, wprawiały nas w dobry nastrój.

– Największe wrażenie zrobiła na mnie organizacja. Nie było żadnych przykrych wydarzeń czy też wpadek. Wszystko było naprawdę dobrze zaplanowane. Ważne było to, że mogliśmy zobaczyć wiele miejsc, do których nie każdy ma wstęp, np. obejrzeliśmy od środka piekarnię. Każdy z nas mógł sam spróbować zrobić tradycyjnego bawarskiego precla i ozdobić pączki. Później cały zestaw wypieków dostaliśmy do domu – mówi Dominika.

– Super było odpocząć i oderwać się od codzienności w szkole. Naprawdę była to wspaniała przygoda, którą z chęcią przeżyję jeszcze raz. Organizacja wymiany i bardzo dobra atmosfera sprawiły, że staliśmy się zgraną grupą. Była to przede wszystkim zasługa naszych nauczycieli – dodaje Agata, również uczestniczka wymiany.

Jedną z atrakcji był dzień szkolny. Wtedy razem z naszymi partnerami mogliśmy zobaczyć, jak wygląda dzień w niemieckiej szkole. Zostaliśmy bardzo przyjaźnie przyjęci podczas dnia polskiego. Była to prezentacja naszego kraju przed uczniami z gimnazjum w Altötting. Zaprezentowaliśmy tradycyjny polski taniec – krakowiak – a w formie krótkich scenek przedstawiliśmy najsłynniejsze polskie postacie. Zostaliśmy bardzo pozytywnie odebrani przez niemieckich uczniów i nauczycieli.

Planujemy dalszą współpracę z Altötting, abyś także Ty mógł uczestniczyć w następnych edycjach wymiany.

Wymiana z Niemcami była wspaniałym doświadczeniem, a przede wszystkim przygodą. Masz obawy, jeśli chodzi o porozumiewanie się? Nie ma się czym przejmować, wielu uczniów porozumiewało się tylko w języku angielskim. Rodziny są na to przygotowane i dodatkowo chętnie nauczą podstaw niemieckiego przy wieczornej kolacji ;)

Jeśli choć trochę zainteresowała Cię nasza propozycja, to zapraszamy do Gimnazjum nr 7 i VII Liceum Ogólnokształcącego.

Z nami sprostasz wszystkim swoim oczekiwaniom i bez kłopotu rozwiniesz swoje pasje, a komunikacja za granicą przestanie być dla ciebie problemem. Zapraszamy!

Odsłony: 2316