Piszą o nas!

serdecznie witamy w altotting 2015

„Serdecznie witamy w Altötting!”

Serdecznie witamy w Altötting: z Chopinem, Kopernikiem i Lewandowskim podczas dnia polskiego w Gimnazjum Maria-Ward

Altötting. Która rzeka jest najdłuższą rzeką Polski? Jak nazywa się polski prezydent? Lub bardziej podchwytliwe pytanie: jak nazywa się polski parlament?

Jak bardzo lub jak mało znane jest państwo sąsiadujące z Niemcami na wschodzie, stało się jasne w czwartek w trakcie dnia polskiego w Gimnazjum Maria-Ward. Bohaterem uroczystości – jak sama nazwa wskazuje – była Polska. „Celebracją przyjaźni z Polską” nazwał program główny organizator, Christian Löffler, który prowadził uroczystość dla zgromadzonych uczniów i nauczycieli. Na początek Amelie Wagner ze szkoły muzycznej wykonała ambitne „Impromptu” najbardziej znanego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Liczbę mieszkańców oraz najbardziej znane miasta w Polsce zgromadzeni poznali z prezentacji kraju w wykonaniu Jany Langseder i Katji Kranich z 9d.

Szczęśliwą okolicznością było także to, że uczniowie polskiej wymiany uczniowskiej z Gliwic w tym tygodniu odwiedzili Altötting. Tym samym Polacy sami mieli okazję opowiedzieć o swojej ojczyźnie. Goście z przytupem zatańczyli jeden z polskich tańców narodowych – krakowiaka – na scenie Gimnazjum Maria-Ward. To, że nie tylko Bawarczycy noszą stroje ludowe, udowodniła gliwicka nauczycielka, Weronika Szlezingier, która przywiozła śląski i krakowski strój ludowy i zaprezentowała je na manekinach. Szczególnie atrakcyjne było przedstawienie sławnych Polaków w wykonaniu gliwickich gości. Jakie osobistości pochodzą z Polski? Obok Fryderyka Chopina na scenie wystąpił piłkarz Robert Lewandowski, astronom Mikołaj Kopernik, noblistka w dziedzinie chemii Maria Skłodowska-Curie, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa, skoczek narciarski Adam Małysz oraz papież Jan Paweł II. Spokojniej było podczas recytacji wiersza „Schyłek wieku” mało znanej w Niemczech poetki Wisławy Szymborskiej. Mówi on o błędach i stanie bezsilności minionego wieku.

Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o Polsce. Czworo wcześniej wylosowanych uczniów zmagało się z pytaniami na temat Polski. Obok pytań z geografii sprawdzono wiedzę z historii i polityki, padło na przykład pytanie o rok przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (2004). Najlepsza okazała się uczennica Mela Demir i w nagrodę otrzymała bon na zakupy w wysokości 20 euro. Po prezentacji pieśni Chopina pt. „Wiosna” w wykonaniu uczennicy jedenastej klasy Cecylie Kinsky oraz Amelie Wagner obecni wysłuchali polskiego hymnu narodowego.

Dzień polski odbył się w ramach projektu Comenius, do którego przystąpiła szkoła z Altötting. W ciągu ostatniego półtora roku w Gimnazjum Maria-Ward zrealizowano dwadzieścia projektów pod tytułem „Tolerancja – wspólny cel”.

„Projekt jest aktywnym wkładem w rozwój przyjaźni, która umożliwia zrozumienie innych tradycji i zwyczajów” – powiedział Markus Höß. Na zakończenie zaprosił wszystkich obecnych uczniów i nauczycieli na polski obiad i życzył: „Smacznego!” – „Guten Appetit!”

Świeży powiew z Gliwic

Altötting. „Jesteście w najpiękniejszym zakątku Niemiec” – tymi słowami Herbert Hofauer pozdrowił w poniedziałek w ratuszu trzynastu uczniów z Gliwic. Pod kierunkiem Christiana Löfflera Gimnazjum Maria-Ward nawiązało współpracę ze szkołą z Górnego Śląska. Odtąd co roku w klasach ósmych odbywać się będzie wymiana uczniowska. Odwiedzinami w Altötting rozpoczęła ją właśnie polska szkoła. Przez cały tydzień uczestnicy poznawali wspólnie region i jego osobliwości. Oprócz zwiedzania Altötting zaplanowano wycieczki do Burghausen, Salzburga, Monachium oraz wyjazd nad jezioro Chiemsee. „Gliwice także są bardzo atrakcyjnym miastem” – zachwycał się Christian Löffler w poniedziałek. We wrześniu odbędzie się rewizyta: wtedy uczniowie będą mieli okazję pogłębić nowo nabyte umiejętności językowe, a może też nowo nawiązane przyjaźnie.

* artykuł ukazał się w „Alt-Neuöttinger Anzeiger” nr 73, 28-29.03.2015

tłumaczenie Ewa Cichońska

 

Podziękowania

Szanowni Państwo!

Kierowane potrzebą odwdzięczenia się za wsparcie i pomoc w organizacji wymiany uczniowskiej ze szkołą z Altötting w Niemczech, chcemy serdecznie podziękować za okazaną nam życzliwość i pomoc:

  • Pani Danucie Wolny-Naum
  • Firmie Maytour
  • Pani Agnieszce Marek

 

Z życzeniami wielu sukcesów i pozdrowieniami
organizatorki

Wymiana uczniowska z Gimnazjum Maria-Ward w Altötting

W tym roku nasza szkoła zaliczyła kolejny debiut! Tym razem dotyczy on rozwoju wymian międzynarodowych. Nauczycielki języka niemieckiego, pani Weronika Szlezingier oraz pani Ewa Cichońska, nawiązały bowiem współpracę z bawarskim Gimnazjum Maria-Ward w miejscowości Altötting.

21 marca 2015 r. trzynastka uczniów z naszej szkoły wyruszyła do domów naszych partnerów w Niemczech. Rodziny przyjęły nas niezwykle ciepło i gościnnie. Podczas spędzonego u nich tygodnia organizowały nam wiele atrakcji i niespodzianek. Wiele osób już podczas pierwszego dnia z rodziną pojechało na wycieczki, zakupy lub do aquaparku. Nasi partnerzy byli otwarci na wszelkie propozycje i pomysły.

– Wymiana jest na pewno bardzo pozytywnym przeżyciem. Na początku każdy miał pewne obawy, ale później okazało się, że jest jeszcze lepiej, niż myśleliśmy. Rodziny były bardzo miłe, troskliwe i czasami nawet traktowały nas jak swoich członków. Dzięki wymianie mogliśmy doświadczyć nowych rzeczy, zobaczyć, jak wygląda zwykłe życie rodzin w Niemczech, a także lepiej poznać tradycje, kulturę i język tego miejsca – mówi Dominika, uczennica I klasy liceum, uczestniczka wymiany.

Wzięliśmy udział w wielu wycieczkach zorganizowanych przez gimnazjum w Altötting. Zwiedziliśmy piękny Salzburg, Monachium oraz imponujące jezioro w Chiemsee. Wspaniała pogoda i miejsca, które odwiedziliśmy każdego dnia, wprawiały nas w dobry nastrój.

– Największe wrażenie zrobiła na mnie organizacja. Nie było żadnych przykrych wydarzeń czy też wpadek. Wszystko było naprawdę dobrze zaplanowane. Ważne było to, że mogliśmy zobaczyć wiele miejsc, do których nie każdy ma wstęp, np. obejrzeliśmy od środka piekarnię. Każdy z nas mógł sam spróbować zrobić tradycyjnego bawarskiego precla i ozdobić pączki. Później cały zestaw wypieków dostaliśmy do domu – mówi Dominika.

– Super było odpocząć i oderwać się od codzienności w szkole. Naprawdę była to wspaniała przygoda, którą z chęcią przeżyję jeszcze raz. Organizacja wymiany i bardzo dobra atmosfera sprawiły, że staliśmy się zgraną grupą. Była to przede wszystkim zasługa naszych nauczycieli – dodaje Agata, również uczestniczka wymiany.

Jedną z atrakcji był dzień szkolny. Wtedy razem z naszymi partnerami mogliśmy zobaczyć, jak wygląda dzień w niemieckiej szkole. Zostaliśmy bardzo przyjaźnie przyjęci podczas dnia polskiego. Była to prezentacja naszego kraju przed uczniami z gimnazjum w Altötting. Zaprezentowaliśmy tradycyjny polski taniec – krakowiak – a w formie krótkich scenek przedstawiliśmy najsłynniejsze polskie postacie. Zostaliśmy bardzo pozytywnie odebrani przez niemieckich uczniów i nauczycieli.

Planujemy dalszą współpracę z Altötting, abyś także Ty mógł uczestniczyć w następnych edycjach wymiany.

Wymiana z Niemcami była wspaniałym doświadczeniem, a przede wszystkim przygodą. Masz obawy, jeśli chodzi o porozumiewanie się? Nie ma się czym przejmować, wielu uczniów porozumiewało się tylko w języku angielskim. Rodziny są na to przygotowane i dodatkowo chętnie nauczą podstaw niemieckiego przy wieczornej kolacji ;)

Jeśli choć trochę zainteresowała Cię nasza propozycja, to zapraszamy do Gimnazjum nr 7 i VII Liceum Ogólnokształcącego.

Z nami sprostasz wszystkim swoim oczekiwaniom i bez kłopotu rozwiniesz swoje pasje, a komunikacja za granicą przestanie być dla ciebie problemem. Zapraszamy!