Co łączy wodę, kawę i zwierzęta, czyli profil biologiczno-chemiczny na t(r)opie

„Woda źródłem życia”

 slaski ogrod botaniczny

12 października 2015 r. odbyła się wycieczka przedmiotowa dla klasy IIC LO – biologiczno-chemicznej – na zajęcia warsztatowe pt. Woda źródłem życia”. Zajęcia odbywały się na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Uczniowie mieli możliwość ćwiczenia technik posługiwania się mikroskopem świetlnym, nabycia umiejętności wykonywania preparatów przyżyciowych, obserwacji wielu ciekawych organizmów wodnych pochodzących ze zbiornika naturalnego. Część zajęć poświęcona była tematyce czystości wody oraz ocenie jej jakości, co umożliwiło uczestnikom zaznajomienie z podstawowymi pojęciami dotyczącymi bioindykacji i monitoringu wód.

Kawa w kosmetykach

21 października klasa IIC LO o profilu biologiczno-chemicznym z elementami farmakologii i kosmetologii brała udział w niezwykle ciekawym wykładzie prowadzonym przez panią profesor Zofię Dzierżewicz, pracownika Uniwersytetu Medycznego oraz Niepublicznej Szkoły Medycznej w Katowicach. Uczniowie poznali teoretyczne tajniki wykonywania tatuażu oraz nieprzyjemne skutki jego usuwania. Dowiedzieli się również, na jak wiele sposobów może być wykorzystywana kawa, również jako składnik kosmetyków.

,,Szansa dla Pikusia”

pikus1

Zdjęcie pochodzi ze strony Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych

28 października klasa IIC LO brała udział w warsztatach dotyczących odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami oraz problematyki adopcji bezdomnych zwierząt. Zajęcia prowadzone były przez pracowników Schroniska dla zwierząt w Gliwicach oraz OTOZ Animals. Projekt „Szansa dla Pikusia” to wspólna inicjatywa Polskiego Klubu Ekologicznego – Koła Miejskiego w Gliwicach, Grupy nieformalnej „Wojownicy Bezdomnych Łap”, gliwickiego inspektoratu OTOZ ANIMALS, Schroniska dla zwierząt w Gliwicach oraz Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych. Mimo licznych adopcji do gliwickiego schroniska wciąż trafiają nowe zwierzęta. Obecnie na nowy dom czeka tam ponad 180 psów i 65 kotów. W ramach akcji w różnych punktach miasta pojawiło się 120 plansz ze zdjęciami zwierzaków szukających nowego domu.

J. Krzysteczko

Odsłony: 4938