O Niepodległości...

niepodleglosc2

Niepodległością możemy cieszyć się na co dzień, ale nie co dzień zastanawiamy się nad korzyściami, jakie mamy dzięki niej. Życie w czasach pokoju daje nam wolność wyboru i działania. Dziś chcemy zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w przeszłość, aby docenić, w jaki sposób doszliśmy do naszej niepodległości.

W 1772 r. Prusy, Rosja i Austria sięgnęły po polskie ziemie w chwili, gdy Rzeczpospolita była osłabiona, nie miała wielkiej armii, nie mogła się bronić. Odwaga, męstwo i upór Polaków zaowocowały w końcu odzyskaniem wolności. 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość, a Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. Niestety, Polacy jeszcze wiele razy musieli walczyć o wolność dla siebie i swojej Ojczyzny, a szczególnie boleśnie odczuli to w czasie II wojny światowej. My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Powinniśmy zawsze pamiętać o wszystkich, którzy o naszą wolność walczyli, a którą to wolnością my możemy się teraz bezpiecznie cieszyć.

Zachęcamy do obejrzenia dwóch filmików przypominających naszą historie dążenia do wolności i niepodległości:

IPNtv: Gra o Niepodległość oraz IPNtv: Niezwyciężeni
 
W obecnym roku szkolnym nie spotykamy się całą społecznością szkolną, aby świętować ten szczególny dzień, ale nadal pamiętamy nasze tradycyjne spotkania i zamierzamy do nich wrócić, gdy tylko będzie to znów możliwe. A póki co wspominamy zeszłoroczne spotkanie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości.

Odsłony: 1092