25 marca - Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena

tolkien1

Po raz pierwszy Dzień Czytania Tolkiena ogłoszono 25 marca 2003 roku. Organizatorem było stowarzyszenie The Tolkien Society. Od tamtej pory święto obchodzone jest co roku w kilku krajach na świecie, w tym w Polsce.

Tolkien do dziś uważany jest za najlepszego pisarza fantasy i klasyka literatury fantasy. Był angielskim pisarzem, poetą, filologiem, profesorem uniwersyteckim.

Jego dzieła wciąż sprzedają się w milionach egzemplarzy, a ekranizacje jego powieści to prawdziwe hity. Tolkien był osobą tajemniczą, niezwykle inteligentną, a do tego miał ogromną wiedzę. Nic więc dziwnego, że jego dzieła były – i są nadal! – inspiracją dla innych pisarzy, reżyserów czy producentów gier.

Z tej okazji biblioteka szkolna gościła u siebie klasę 7a SP i 8a SP. Uczniowie w trakcie zajęć czytelniczych, biorąc aktywnie udział, mieli okazję poznać trochę ciekawostek z życia i twórczości Tolkiena, posłuchać fragmentów i cytatów z jego książek. Najciekawsze z nich to:

„No cóż, mogło być gorzej, ale też mogło być dużo lepiej” („Hobbit, czyli tam i z powrotem”)
„Idź lepiej do łóżka, bo widzę, że Ci już rozum usnął w głowie” („Hobbit, czyli tam i z powrotem”)
„My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano” („Drużyna Pierścienia”)
„Nie zamartwiaj się jednak przyszłością. Dzień dzisiejszy wystarczy ci aż nadto”
„Nie sztu­ka pięknie mówić, trze­ba pięknie postępować”

Wszystkich miłośników jego twórczości i nie tylko zapraszamy do biblioteki, w której prezentujemy związane z nim wydawnictwa.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Oprac. Maria Ochman

Odsłony: 1510