Turbodziewczyny!

niemiecki dziewczyny

Uczennice klasy ID LO: Maja Gałuszka, Zofia Potocka i Martyna Szołtysik reprezentowały szkołę w etapie regionalnym VI edycji konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego” organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Dziewczyny były najlepsze z wiedzy o Szwajcarii i pokonały trzy drużyny w etapie szkolnym.

W etapie regionalnym, który przebiegał ustnie, była w tym roku niesamowita konkurencja. Rywalizowały aż czterdzieści cztery drużyny z całego województwa, a do ścisłego finału przechodzi tylko jedna drużyna z regionu. Dodatkowo wszyscy uczestnicy wzięli udział w animacjach językowych oraz bardzo ciekawych warsztatach z wielu dziedzin. Szczególnie podobała się „Chemia w turbopigułce”.

Nie taka „Lalka” straszna...

Lalka

„Lalka” Bolesława Prusa spędza sen z powiek wszystkim maturzystom. Na pewno po dzisiejszym spektaklu muzycznym w wykonaniu Teatru Cogito z Krakowa historia miłości Wokulskiego do Izabeli Łęckiej przestanie być zmorą przynajmniej dla uczniów naszego liceum z klas II i III. W krótkiej, ale dowcipnej i artystycznie wysmakowanej formie aktorzy zaprezentowali najważniejsze wątki i najciekawsze fragmenty powieści Prusa. Dodatkową atrakcją były znakomicie wykonane piosenki, streszczające i podsumowujące sytuację bohaterów.

Jesteśmy pewni, że teraz już matura z „Lalki” niestraszna będzie naszym uczniom!

Mini MasterChef

masterchef

5 marca w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach odbył się konkurs Mini MasterChef. 22 uczniów z gliwickich szkół podstawowych miało za zadanie przygotować potrawy regionalne. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny: Dominika Curyło z Pauliną Lipińską oraz Szymon Kloś z Michałem Pszonakiem z klasy 8a.

Z przyjemnością informujemy, że drużyna dziewczyn zdobyła I miejsce. Za trufle z ciecierzycy Dominika i Paulina otrzymały najwyższą punktację od profesjonalnego jury, m.in. szefa kuchni hotelu Diament z Katowic. Oceniane były walory smakowe, pomysłowość wykonania oraz umiejętność zaprezentowania własnego produktu.

Zwyciężczyniom gratulujemy!

Klasa IIB w palmiarni

palmiarniaIIB

28 lutego 2020 r. klasa IIB LO odwiedziła gliwicką palmiarnię. W przyjemnej atmosferze uczniowie poznawali różnorodność świata roślin i zwierząt. Mogli oddychać czystym powietrzem, co zostało przez nich zauważone, a także przenieść się w rejony bardziej egzotyczne.

Możemy z całą pewnością polecić palmiarnię jako miejsce ciekawe przyrodniczo, gdzie przyjemne łączy się z pożytecznym.

Dzień Bezpiecznego Internetu w ZSO4 – Powiedz „Hej” zamiast „Hejt”

hej zamiast hejt

27 lutego 2020 r. uczniowie z klas 1-7 SP uczestniczyli w spotkaniu poświęconym zagadnieniom bezpiecznego korzystania z Internetu. Pedagog Aneta Kroll zapoznała uczniów z zagrożeniami cyberprzemocy oraz omówiła tematykę hejtowania i konsekwencje takiego działania. Nasza młodzież zapoznała się także z możliwościami uzyskania pomocy w sytuacjach trudnych, związanych z korzystaniem z różnych urządzeń multimedialnych. W czasie apelu rozstrzygnięto konkurs plastyczny Stop cyberprzemocy. Powiedz „Hej” zamiast „Hejt”, koordynowany przez Danutę Jankowską. Łącznie powstało ponad 100 prac. Wyróżnione prace ozdobiły nasze atrium.

Lista nagrodzonych prac:
I miejsce: Karolina Krawczyszyn 7a

II miejsce: Emilia Gawryluk 5a
III miejsce: Piotr Grodzicki 7a

Wyróżnienia:
1a: Lena Dworaczek, Dominika Mosur

1b: Zofia Juriewicz, Wiktoria Polak
2a: Wojciech Szolc, Zuzanna Liszka, Agnieszka Michalska
2b: Jakub Jacaszek, Amelia Litwin, Zuzanna Walaszczyk
3a: Barbara Gresik
3b: Piotr Fedyniak-Dusza, Dominik Poziemski, Oliwier Musioł
5a: Gaja Kalinowska
6a: Oliwia Kozera, Maja Lasota, Karolina Dudek, Roksana Rybaczuk
7a: Julia Kloś, Julia Chmielowska, Zofia Trojanowska
IA LO: Emilia Rupacz

Hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu jest hasło: „Działajmy razem”. Przestrzegając pewnych zasad, razem możemy tworzyć bezpieczną cyberprzestrzeń – przypomina pedagog Aneta Kroll.

W Muzeum Śląskim

muzeum

21 lutego 2020 r. klasy IA i IB LO oraz 6a SP pojechały do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Po godzinnych warsztatach z analizy obrazów każdy mógł obejrzeć m.in. potężną instalację japońskiej artystki przedstawiającą cyfrowy wszechświat, do której użyła 375 km nici i 1000 kartonów z cyframi.

Bijemy rekord!

mecz1

Wczoraj, tj. 20 lutego 2020 r. delegacja naszej szkoły brała udział w biciu rekordu frekwencji na meczu koszykówki w Polsce. Kibicowaliśmy w gliwickiej Arenie podczas meczu Polska – Izrael. Wszystko pod okiem pani dyrektor Joanny Grzybowskiej.

Kolejna wystawa w atrium

Smuda

Zapraszamy do atrium na indywidualną wystawę rysunków Pauliny Smudy z klasy 8a.

Dzień Maturzysty

dzien mat

Pojawiły się zdjęcia i śpieszymy uzupełniać maturalne zaległości.

Tuż przed świętami klasy maturalne obchodziły tradycyjny Dzień Maturzysty. Dobra zabawa, fotki i przebrania były nieodzownym elementem tego dnia. Uroczystości zwieńczone były konkursem wiedzy wszelakiej, w której wzięli udział również nauczyciele, oraz układem tanecznym przygotowanym przez uczennice klasy IIIB w duchu serialu „Dom z papieru”.

Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice

rada miasta

Dzisiaj, 17 lutego 2020 r., odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice XVIII kadencji. Nasza uczennica z klasy IIA, Wiktoria Bartosiewicz, została I zastępcą przewodniczącego MRMG. Natomiast Wiktoria Makielak z klasy IC została radną oraz członkinią Komisji Kultury i Sportu MRMG. Gratulujemy.