Bajki dla Domu Nadziei

Bajki

W sobotę, 1 października, aktorzy naszego szkolnego teatru RING - pod kierunkiem p. Małgorzaty Balińskiej i p. Dagmary Malinowskiej - brali udział w świętowaniu 27. rocznicy działalności fundacji „Dom Nadziei”, z którą współpracuje nasza szkoła.

Wystawiliśmy spektakl „Bajki dla potłuczonych”, którego premiera miała miejsce w czerwcu 2022 r.

Wszyscy świetnie się bawili, a publiczność zgotowała aktorom gromkie brawa i owacje.

M. Balińska

Warsztaty na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki dla klasy IVB oraz IIC

warsztaty 4b

warsztaty 2c

27 i 28 września klasy IVB oraz IIC uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Uczniowie zostali zapoznani z pracą ambulansu wyposażonego w specjalistyczny sprzęt do pomiarów zanieczyszczeń powietrza.

Poznawali metody badania składu niektórych odpadów, ale również ich modyfikacji tak, aby można je zastosować np. w budownictwie. Uczniowie mogli również poznać działanie urządzeń służących do wyłapywania zanieczyszczeń powietrza wykorzystywanych do analizy jakości powietrza.

Dowiedzieli się, że 30-minutowy spacer po śląskich alejkach nie zawsze jest zdrowy, a zanieczyszczenia działają tak samo, jakbyśmy w ciągu roku wypalali cztery paczki papierosów.

Na koniec uczestnicy napisali swoje pierwsze kolokwium. Dla najlepszych osób były nagrody.

Wycieczka zawodoznawcza maturzystów naszej szkoły

salon maturzystow

W ubiegły dżdżysty poniedziałek, 19 września, maturzyści naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na SALON MATURZYSTÓW zorganizowany na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Wycieczka miała głównie charakter zawodoznawczy, gdyż młodzież wyruszyła w wędrówkę po stoiskach w poszukiwaniu atrakcyjnej oferty uczelni.

Następnie maturzyści wzięli udział w zaplanowanym spotkaniu z ekspertem OKE nt.:
- matury z języków obcych nowożytnych – język angielski, poziom podstawowy;
- przygotowania do egzaminu maturalnego – formuła egzaminu 2023.

Wróciliśmy z Salonu wyposażeni w informatory, foldery i broszury informacyjne.

Mamy nadzieję, że wycieczka stanie się dla Was inspiracją i będzie pomocna w podjęciu mądrej decyzji dotyczącej wyboru dalszej drogi edukacyjno-zawodowej.

Opiekunkami wycieczki były panie Magdalena Mikołajczyk-Jodko i Barbara Ozga-Strzyż.

Internetowe love

internetowe love

Dnia 15 września 2022 r. klasy 5, 6 i klasa 8 wzięły udział w przedstawieniu wrocławskiego teatru In-Art pt. „Pierwsza miłość. Internetowe love”. Poruszający spektakl podejmował problemy współczesnej młodzieży: poszukiwania miłości, samotności, zagrożeń, które niesie Internet i uzależnienie od dopalaczy. Minimalistyczne dekoracje zostały wzbogacone przez ciekawe efekty audiowizualne.

Po przedstawieniu uczniowie mieli sposobność porozmawiania z aktorami i uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Spektakl jest zdecydowanie wart polecenia.

W Żarkach

Zarki

Dnia 23 września, czyli w ostatni piątek, klasy czwarte postanowiły razem z wychowawcami skorzystać z pięknej pogody i zintegrować się podczas wycieczki na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Odwiedziliśmy Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach, gdzie poznaliśmy szczegóły pracy bednarza, kołodzieja, szewca, piekarza i młynarza. Już nikt nam teraz nie powie, że nie wiemy, jak wygląda ciężka praca. Razem to i worek mąki byśmy przygotowali!

Aby uzupełnić kalorie, udaliśmy się do Manufaktury Słodyczy HokusPokuss, gdzie własnoręcznie stworzyliśmy pyszne lizaki. Na końcu odbyliśmy spacer, podczas którego poznaliśmy niewielki odcinek Szlaku Orlich Gniazd.

Było super! Może jeszcze kiedyś tu wrócimy?

Integracja pierwszoklasistów

integracyjna

Tuż przed londyńską wyprawą, na którą pojechali uczniowie klas II, III i IV liceum, również pierwszoklasiści mieli okazję wziąć udział w wycieczce. Był to wyjazd integracyjny, nastawiony na dobrą zabawę i bliższe poznanie nowych koleżanek i kolegów.

Pierwszoklasiści wybrali się do Istebnej, gdzie czekały na nich gry i zabawy wymagające współpracy. Dzięki temu uczniowie mogli lepiej się poznać i nauczyć pracy zespołowej. Efekty ich działań możecie zobaczyć na zdjęciach.

Poza tym nasi nowi uczniowie mogli sprawdzić swoją koordynację, rozwinąć umiejętność podejmowania i oceny ryzyka, a także uwierzyć w siebie. To wszystko dzięki pobytowi w parku linowym.

Na koniec czekało na nich ognisko, przy którym mogli zregenerować nadwątlone wysiłkiem fizycznym siły.

Wyjazd był dobrą odskocznią od codzienności, a wspaniała pogoda sprawiła, że wszyscy uczestnicy wspominają go z dużą przyjemnością.

Opiekę nad uczniami pełnili wychowawcy (p. Alicja Ciura, p. Dagmara Malinowska, p. Anna Wita, p. Joanna Schön, p. Anna Szyguła) oraz dodatkowi opiekunowie (p. Małgorzata Balińska, p. Aneta Kroll, ks. Krystian Bula, p. Szymon Fijałkowski i p. Maciej Jureko).

Filharmonia Śląska romantycznie

filharmonia

Dnia 21 września uczniowie VII LO wraz z nauczycielami odbyli muzyczną podróż do Filharmonii Śląskiej w Katowicach, gdzie w ramach projektu „Młoda Filharmonia” uczestniczyli w koncercie pod tytułem „Ballady i romanse”.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła kompilacja utworów Adama Mickiewicza, Stanisława Moniuszki i Ludomira Różyckiego.

Wykonawcy:
- Alicja Pacześniak-Słota – dyrygentka
- Jakub Borgiel – baryton
- Wiesław Kupczak – aktor
- Gabriel Bortnowski – fortepian
- Regina Gowarzewska – prowadzenie
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Program:
- Stanisław Moniuszko – Uwertura koncertowa „Bajka”
- Stanisław Moniuszko – Ballada na baryton i orkiestrę „Czaty”
- Stanisław Moniuszko – Ballada na baryton i orkiestrę „Trzech budrysów”
- Ludomir Różycki – Ballada op. 18 na fortepian i orkiestrę symfoniczną
- Adam Mickiewicz – „Romantyczność” i wybór wierszy

Mamy nadzieję, że będziemy częściej odwiedzać katowicką filharmonię.

M. Balińska

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

poczatek 1 3

Jeszcze w uszach szumią morskie fale… – tymi słowami 1 września zostali przywitani najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy przybyli na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/23 wraz ze swoimi rodzicami i bliskimi.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu, z czym pierwszaki poradziły sobie znakomicie. Następnie uczniowie klasy 3a i 3b powitali nowe koleżanki i kolegów słowami: Od dzisiaj tworzycie z nami wielką szkolną rodzinę. Waszymi przewodnikami po ogromnej krainie wiedzy będą nauczyciele i rodzice. Także my, starsi koledzy, chętnie podamy wam pomocną dłoń.

Zapewnili również, że w naszej szkole nikt nigdy nie jest sam, a gdyby jednak czasem zdarzył się kłopot, mają zaraz odwiedzić trzecią klasę, która na pewno znajdzie sposób na zmartwienia.

Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Joanna Grzybowska, która ciepłymi słowami powitała uczniów klas pierwszych, życząc wszystkim zdrowia oraz sukcesów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Następnie razem z wychowawczyniami klas wręczyła dzieciom symboliczne rogi obfitości.

Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy udanego i wspaniałego roku szkolnego!

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Wyprawka dla ucznia klasy 1 SP

Do pobrania: Informacja o wyprawce dla ucznia klasy 1 SP.

Wakacje czas zacząć

koniec roku

„(…) Po raz ostatni woła nas dzwonek - śpiew, oklaski i wrzawa.
I już po wszystkim. I już składamy pióra, zeszyty i książki.
Za to się wielkie zaczną przygody,
gdy się otworzy przed nami zielona księga przyrody. (…)”
B.Ostromęcki

W tym roku uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas 1-3 SP odbyło się 24 czerwca o godzinie 10.00. Wydarzenie miało miejsce w szkolnym atrium. Uroczystość poprowadzili uczniowie klas pierwszych oraz „zerówki” wraz ze swoimi wychowawcami. Na uroczystość zaproszono dyrekcję szkoły, nauczycieli, rodziców oraz kolegów i koleżanki z klas starszych.

W części uroczystej po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor szkoły, pani Joanna Grzybowska, która gratulowała uczniom postępów w nauce i życzyła wspaniałego wypoczynku w czasie wakacji. Podziękowała nauczycielom i rodzicom za trud włożony w ich edukację.

Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, a po zakończeniu części artystycznej wszyscy uczniowie udali się na krótkie spotkanie z wychowawcami oraz odbiór świadectw.

Wakacje czas zacząć!

Życzymy wszystkim uczniom i gronu pedagogicznemu słonecznych chwil, wypoczynku i mile spędzonych wakacji.

Do zobaczenia już we wrześniu!

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.