11 listopada w naszej szkole

1111

Cała społeczność szkolna uczciła 11 listopada odświętnym strojem i symbolami w barwach narodowych, najmłodsi uczniowie - śpiewem, a starsi omówili tematykę niepodległościową na zajęciach z wychowawcami. Nasza szkoła była cała biało-czerwona!

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Niepodległa!

kultura przedwojennej polski

11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość, a Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. Żyjąc w wolnym i niepodległym kraju, możemy co roku cieszyć się tą wolnością, pamiętając o drodze, którą pokonaliśmy, aby do niej dojść.

Cała społeczność szkolna uczciła ten dzień odświętnym strojem i symbolami w barwach narodowych, najmłodsi uczniowie - śpiewem, a starsi omówili tematykę niepodległościową na zajęciach z wychowawcami. Nasza szkoła była wczoraj cała biało-czerwona!

Zachęcamy również do obejrzenia prezentacji przybliżającej kulturę polskiego dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, aby lepiej poznać atmosferę pierwszych lat niepodległej ojczyzny. Aby do niej przejść, należy kliknąć w zdjęcie.

Sukces Franciszka!

Franek Stefanek

Absolwenci naszej szkoły często odnoszą spektakularne sukcesy na gruncie zawodowym. Zawsze z ogromną przyjemnością informujemy o nich naszych czytelników.

Tym razem swoimi osiągnięciami pochwalił się nam Franciszek Stefanek, który był uczniem zarówno naszego gimnazjum, jak i liceum. Franciszek jest obecnie na ostatnim roku psychologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Został właśnie laureatem XIII edycji konkursu „Wyróżnienia JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego” za osiągnięcia naukowe. Jest to wyjątkowa nagroda, uhonorowano w ten sposób bowiem zaledwie 11 studentów i 8 doktorantów UŚ.

Franciszek jest już autorem kilku artykułów naukowych, z czego jeden został opublikowany w wysoko cenionym czasopiśmie naukowym. Zrealizował także autorski projekt naukowy w konkursie Grantów Rektora, którego efektem będzie wkrótce kolejna publikacja. Aktywnie uczestniczył w realizacji trzech innych projektów naukowych, wystąpił również na trzech konferencjach naukowych, m.in. podczas XVI Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kulturotwórcza funkcja gier”.

Franciszku, jesteśmy z Ciebie bardzo dumni, serdecznie Ci gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

ZSO 4 z lotu ptaka

szkola1

 

Niedawno prezentowaliśmy Wam zdjęcia szkoły wykonane przez Agatę, uczennicę klasy IIIC. Dzisiaj nasza kolekcja zdjęć powiększyła się o kolejne ujęcia – dzięki uprzejmości pana Roberta Neumanna z From the Sky możemy podziwiać ZSO 4 z lotu ptaka. Dziękujemy!

Kliknij, aby obejrzeć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Czytaj PL 2021

CzytajPL

Zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnej odsłonie akcji czytelniczej „Czytaj PL”.

Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na plakacie. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. Akcja trwa do 30 listopada 2021 r.

W tym roku w ramach akcji możecie przeczytać następujące utwory:
- Robert Małecki, „Żałobnica”
- Anna Kańtoch, „Wiosna zaginionych”
- Kornel Filipowicz, „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek”
- Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra”
- Stanisław Lem, „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników”
- Dionisios Sturis, „Gorzkie pomarańcze”
- Tomasz Lem, „Awantury na tle powszechnego ciążenia”
- Aleksandra Lipczak, „Lajla znaczy noc”
- antologia „Dziobak literatury”
- Tomek Michniewicz, „Chwilowa anomalia”
- Marcin Mortka, „Nie ma tego złego”
- Magdalena Witkiewicz, „Srebrna łyżeczka”

Kod QR do zeskanowania:

CzytajPL qr

Więcej informacji na temat tych utworów znajdziecie TUTAJ.

Plener fotograficzny w Tarnowskich Górach

plener

3 listopada międzyklasowa grupa uczniów naszego liceum i szkoły podstawowej wyruszyła na plener fotograficzny do Tarnowskich Gór. Przywitała nas wspaniała pogoda i przyjacielskie gołębie.

Czy to baśń, czy legenda?

basn

Pod takim hasłem przewodnim odbyły się w naszej bibliotece zajęcia czytelnicze w ramach Październikowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Zaproszeni do czytelni uczniowie klas 2a, 2b, 3a i 3b mieli okazję przypomnieć sobie i dowiedzieć się, jakie tytuły baśni, legend znajdują się w naszym księgozbiorze. Biorąc też udział w zgadywance literackiej, mogli sprawdzić swoją pamięć i wiedzę. Nasi młodsi czytelnicy wykazali się poprawną aktywnością czytelniczą. Wszystkich uczestników w doskonały humor wprowadzili starsi uczniowie LO, przedstawiciele koła teatralnego RING, którzy na wesoło urozmaicili nasze zajęcia inscenizacją „Księżniczki na ziarnku grochu.” Bardzo dziękujemy za to naszej młodzieży oraz pani Dagmarze Malinowskiej, opiekunce koła teatralnego. Występujący mają już swoich pierwszych młodszych fanów.

Nasza biblioteka ogłosiła też konkurs czytelniczo-plastyczny związany z tematyką zajęć dla klas 2 i 3 SP. Informacje u wychowawców oraz w bibliotece szkolnej. Zapraszamy wszystkich do nas i na naszą stronę: http://bibliotekazso4gliwice.blogspot.com/

Kliknij, aby zobaczyć film oraz więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Maria Ochman

Próbna ewakuacja szkoły

ewakuacja

27 października przećwiczyliśmy, jak - w razie zagrożenia - bezpiecznie ewakuować się ze szkoły. Wszystko poszło zgodnie z planem!

Mistrzostwa Gliwic w piłce nożnej dziewcząt szkół podstawowych

nozna sp3

W środę tuż przed długim weekendem gościliśmy na w naszej szkole uczestników Mistrzostw Gliwic w piłce nożnej dziewcząt szkół podstawowych.

W ramach współpracy ze Szkolnym Związkiem Sportowym pan Maciej Jureko zorganizował turniej mistrzowski. Ostatecznie triumfatorem rozgrywek została Szkoła Podstawowa nr 39 i jako Mistrz Gliwic będzie reprezentowała nasze miasto na etapie finałów powiatowych.

Pan Maciej Jureko dziękuje drużynom za uczestnictwo oraz za pomoc uczniowską w trakcie turnieju.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Jesienne ZSO 4

ZSO4 jesien 33n

Po prostu jesień: dużo piękna, trochę smutku.
(Jerzy Broszkiewicz)

Zobaczcie, jak pięknie prezentuje się jesienią nasza szkoła w obiektywie Agaty Olszówki z klasy IIIC - kliknijcie, żeby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Akcja Menstruacja w naszej szkole

menstruacja

Z radością informujemy, że w tym roku nasza szkoła zakwalifikowała się do ogólnopolskiego programu „Akcja Menstruacja w Twojej szkole”. Na pewno zauważyliście, że w toaletach pojawiły się ostatnio pudełka z zapasem podpasek, wkładek i tamponów. Otrzymaliśmy je za darmo, m.in. dzięki wsparciu Biedronki, a ich zapas będzie uzupełniany przez cały rok.

Celem akcji jest poprawienie komfortu życia osób uczących się, zmniejszenie skali ubóstwa menstruacyjnego (czyli ograniczonego lub całkowitego braku dostępu do środków higienicznych z powodów ekonomicznych) oraz przełamanie barier edukacyjnych związanych z menstruacją. Środki higieniczne przeznaczone są dla każdej osoby potrzebującej. Prosimy Was jednak o rozsądne nimi gospodarowanie (nie ma potrzeby brania ich na zapas), przyświeca nam bowiem hasło: „Weź, jeśli potrzebujesz! Dołóż, jeśli możesz!”.

Wernisaż absolwenta VII LO, Krzysztofa Koraba

Korab1

W piątek, 3 września 2021 r., odbył się wernisaż wystawy malarstwa i instalacji artystycznych absolwenta naszego liceum Krzysztofa Koraba. Wystawa „CICHO SZAAA!!!” zorganizowana w Gliwickim Centrum Naukowo-Technologicznym CECHOWNIA potrwa do grudnia.

Zapraszamy do obejrzenia ciekawego cyklu, który – jak pisze Krzysztof – „…pokazuje ciszę w szaleńcu, wariacie, który emanuje energią i pozytywnym nastawieniem do świata, ale nie radzi sobie z nadmiarem myśli i oczekiwaniami, planami na przyszłość, jak i zrozumieniem otaczającego go świata…”. Wstęp na wystawę jest wolny.

Gliwicki Budżet Obywatelski 2021

plac zabaw

Realizacja zadania „Doposażenie placu zabaw i terenu rekreacji przy ZSO 4 Gliwice”, finansowanego w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021, została ukończona 9 czerwca br. Koszt projektu to 84 000 zł. Celem zadania było doposażenie placu zabaw przy ZSO 4 w dodatkowe urządzenia. W 2019 r. powstał przy szkole plac zabaw wraz ze strefą fitness, którego budowa na kwotę 1 600 000 zł została w całości sfinansowana z budżetu miasta Gliwice. Obecnie strefę tę wzbogacono o dodatkowe urządzenie zabawowe z dwiema zjeżdżalniami i wieżami usytuowane na bezpiecznej powierzchni z płyt gumowych oraz inne zabawki: huśtawkę bocianie gniazdo, bujak dwuosobowy oraz domek do edukacji sensorycznej najmłodszych. Powstało również miasteczko rowerowe wraz ze znakami do nauki ruchu drogowego oraz 10 gier podwórkowych wielkoformatowych wykonanych z masy plastycznej termozgrzewalnej, m.in. labirynty, jumpy, klasy, warcaby oraz inne gry słowne i logiczne. Projekt ma sprzyjać integracji dzieci oraz rozwijać ich umiejętności społeczne. Ma służyć nie tylko uczniom szkoły, ale również całej wspólnocie dzielnicy Szobiszowice.

Mamy nadzieję, że dzięki rekreacji na świeżym powietrzu i aktywnemu wypoczynkowi łatwiej będzie dbać o zdrowie psychofizyczne oraz stworzyć podopiecznym możliwość harmonijnego rozwoju, umożliwiając jednocześnie odpoczynek w atrakcyjnej i bezpiecznej formie. Dziękujemy za oddane na nasz projekt głosy rodziców oraz innych przyjaciół szkoły. To dzięki Państwu oraz środkom finansowym miasta mógł on zostać zrealizowany.

Więcej artykułów…