Współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim

wspolpraca UJ

Na zakończenie tygodnia śpieszymy do Was z dobrymi informacjami!

Wczoraj pani dyrektor, Joanna Grzybowska, otrzymała oficjalną informację o rozpoczęciu współpracy naszego liceum z Uniwersytetem Jagiellońskim, a dokładniej - z Instytutem Filologii Angielskiej UJ. Inicjatorem współpracy jest anglista naszej szkoły, pan Szymon Fijałkowski, który jest również absolwentem tego wydziału.

W ramach współpracy zajęcia języka angielskiego w naszej szkole będą urozmaicone o spotkania i warsztaty z profesorami z anglistyki UJ, a także o wyjazdy do Krakowa, do samego instytutu anglistyki – Collegium Paderevianum.

Celem tej współpracy jest umożliwienie naszym obecnym i przyszłym uczniom rozwoju ich umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego. Współpraca z tak zaszczytnym uniwersytetem nie tylko umożliwi naszym uczniom naukę języka na najwyższym poziomie, ale także pozwoli nabyć wszechstronną wiedzę w zakresie literatury brytyjskiej, wykorzystania nowoczesnych technologii, interkulturowości i wielu innych.

Współpraca rozpocznie się od września 2022 roku i odbywa się w ramach projektu Research for Society - Spotkania z filologią - współpraca z liceum.

Łączy nas sport – po raz trzeci

Czechowice

W sobotę 14 maja już po raz trzeci odbyła się wycieczka integracyjna dla polskich i ukraińskich uczniów naszej szkoły. Tym razem byliśmy nad Jeziorem Czechowickim. Zarówno pogoda, jak i humory wspaniale dopisały! Młodsi uczestnicy zajęli się budowaniem zamków z piasku, a starsi mieli okazję zagrać w siatkówkę plażową.

Opiekunkami wycieczki były panie Małgorzata Kogut i Magdalena Sochacka.

O współczesnych formach niewolnictwa

handel ludmi

27 kwietnia br. przewodniczący naszego Samorządu Uczniowskiego, Szymon Kloś, wraz z opiekunem wybrali się na spotkanie Uczniowskiego Salonu Edukacyjnego z mł. chor. SG Agatą Brzezińską. Temat spotkania to „Ludzie to nie towar” – handel ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa. Omawiany temat przerodził się w ciekawą dyskusję młodych ludzi, padły bardzo interesujące pytania. W trakcie spotkania przewijały się także przestrogi i mądre rady.

Pamiętajmy, zbliżają się wakacje, bądźmy ostrożni. Wyjeżdżając za granicę, kontaktujmy się z naszymi bliskim, informujmy ich o miejscu przebywania. Bądźmy czujni i dociekliwi przy podejmowaniu pracy za granicą, nie dajmy się oszukać.

Warsztaty szachowe

szachy1

12 maja br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II warsztatach szachowych organizowanych przez Politechnikę Śląską na wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.

W spotkaniu aktywny udział brał uczeń klasy 8a SP, Radosław Staneczek, który rozwiązywał różne zagadki szachowe wraz z uczniami innych szkół, także licealnych. Przy organizacji tego wydarzenia pomagały również uczennice klasy 8a, Martyna Grodzicka oraz Natalia Michalska. Całemu przedsięwzięciu przyglądali się uczniowie klas IA oraz IB naszego liceum. Opiekunami młodzieży byli: p. Aneta Kroll, p. Joanna Schön i p. Szymon Fijałkowski.

Tajemnicza wyprawa Poszukiwacza Wiedzy czeka!

Wyrusz z nami na tajemniczą wyprawę. Sprawdź, która szkoła to najlepszy wybór.

Kliknij z obrazek i przenieś się do sekretnego świata.

wyprawa

Zwycięskie karykatury

karykatura

Nasze uczennice wyśmienicie reprezentowały naszą szkołę w wojewódzkim konkursie plastycznym „Karykatura Ślązaka i Ślązaczki”. W kategorii szkół podstawowych Zuzanna Liszka z klasy 4a zdobyła II miejsce, a Marcelina Chyrzyńska z klasy 4b – III miejsce!

W kategorii szkół ponadpodstawowych Zuzanna Sinek z klasy IIA zdobyła I miejsce oraz nagrodę Grand Prix konkursu! Miała również okazję porozmawiać na temat swojej twórczości z jurorem - rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, artystą plastykiem profesorem Antonim Cyganem.

Bierzemy udział w akcji „Żonkile”

akcja zonkile

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Powstańcy nie mieli szansy na zwycięstwo, jednak „wybrali śmierć z bronią w ręku…”

Kolejny raz nasza szkoła uczestniczyła w akcji edukacyjnej upamiętniającej bohaterów walczących w getcie warszawskim. Klasy licealne oraz 7-8 szkoły podstawowej uczestniczyły w lekcji opowiadającej o tym tragicznym wydarzeniu z historii Polski, zobaczyły film przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz wykonali papierowe żonkile.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat akcji na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

M. Zawada

No Backpack Day

bez plecaka

No Backpack Day - czyli dzień bez plecaka. To zabawne święto obchodziliśmy w naszej szkole 30 marca. Tego dnia tradycyjna torba lub plecak zostały zamienione na inne nosidła – kosze, walizki, wózki, szuflady, torby prezentowe itp.

Pomysłowość uczniów była ogromna. W akcję włączyli się także nauczyciele - z panią dyrektor na czele.

Kliknij, jeśli chcesz obejrzeć na naszym profilu na Facebooku, jak bawili się nasi uczniowie.

Witamy wiosnę zdrowo i wesoło!

zywienie

W dniach 21 i 22 marca 2022 r. uczniowie klasy 3a, 2a, 2b SP uczestniczyli w klasowym konkursie MasterChef. Zabawa była wspaniała, uczniowie pokazali, że doskonale wiedzą, co znaczy zdrowe żywienie. Akcję „Zdrowo witamy wiosnę” wsparła nasza stołówka szkolna – panie przygotowały smaczne jogurty owocowe bez cukru, za co bardzo dziękujemy!

Pozdrawiamy i dzielimy się swoimi pomysłami!

Uczniowie z p. Małgorzatą Kogut

Sztuka łączy pokolenia

Zuzia

Na zajęciach plastycznych młodsze pokolenie uczy się od mistrzów z liceum.

Współpraca z Politechniką Śląską - izolatorium

izolatorium

16 grudnia 2021 r. na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, prof. dr hab. inż. Franciszek Plewa, wraz z dyrektor ZSO 4, Joanną Grzybowską, oraz wicedyrektor ZSTI w Gliwicach, Sylwią Gruszką, dokonali oficjalnego otwarcia izolatorium.

Projekt izolatorium powstał w ramach współpracy ze środowiskiem i został wykonany przez studentów Koła Naukowego „Bezpieczna ściana” z Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców oraz uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Piastów Śląskich w Gliwicach i Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach. Opiekunem była pani dr inż. Aneta Grodzicka.

Izolatorium jest dostępne dla wszystkich użytkowników budynku.

11 listopada w naszej szkole

1111

Cała społeczność szkolna uczciła 11 listopada odświętnym strojem i symbolami w barwach narodowych, najmłodsi uczniowie - śpiewem, a starsi omówili tematykę niepodległościową na zajęciach z wychowawcami. Nasza szkoła była cała biało-czerwona!

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Niepodległa!

kultura przedwojennej polski

11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość, a Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. Żyjąc w wolnym i niepodległym kraju, możemy co roku cieszyć się tą wolnością, pamiętając o drodze, którą pokonaliśmy, aby do niej dojść.

Cała społeczność szkolna uczciła ten dzień odświętnym strojem i symbolami w barwach narodowych, najmłodsi uczniowie - śpiewem, a starsi omówili tematykę niepodległościową na zajęciach z wychowawcami. Nasza szkoła była wczoraj cała biało-czerwona!

Zachęcamy również do obejrzenia prezentacji przybliżającej kulturę polskiego dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, aby lepiej poznać atmosferę pierwszych lat niepodległej ojczyzny. Aby do niej przejść, należy kliknąć w zdjęcie.

Więcej artykułów…