Zdarzyło się... 30 czerwca

bestia

Międzynarodowy Dzień Planetoid.
1559 – Król Francji Henryk II Walezjusz został podczas turnieju rycerskiego trafiony ułamaną lancą przeciwnika w oko, w wyniku czego zmarł 10 lipca.
1764 – We Francji doszło do pierwszego ze 104 śmiertelnych ataków na ludzi tzw. bestii z Gévaudan. (na zdjęciu – zdjęcie pochodzi ze strony https://pl.wikipedia.org; KLIKNIJ, aby przeczytać więcej informacji o tych wydarzeniach).
1859 – Francuski linoskoczek Charles Blondin po raz pierwszy przeszedł nad wodospadem Niagara.
1905 – Albert Einstein opublikował na łamach „Annalen der Physik” artykuł „Zur Elektrodynamik bewegter Körper”, będący podstawą szczególnej teorii względności.
1908 – Na Syberii doszło do katastrofy tunguskiej.
1983 – Z linii montażowej FSM w Bielsku Białej zjechała ostatnia Syrena.
1986 – Według oficjalnych źródeł zadłużenie PRL osiągnęło 31,2 mld dolarów.
1996 – Zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża w kopalni soli w Wieliczce.
2000 – Została założona Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A.

Dziękujemy, że byliście z nami w tym roku szkolnym.
To już wszystko, co #zdarzyłosię w tym roku :)

Zdarzyło się... 29 czerwca

Pranie

Polska – Dzień Ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.
1613 – Spłonął Globe Theatre w Londynie.
1956 – Odbył się ślub Marilyn Monroe i dramatopisarza Arthura Millera.
1980 – W leśniczówce w miejscowości Pranie na Mazurach otwarto Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (na zdjęciu – zdjęcie pochodzi ze strony https://pl.wikipedia.org).
2015 – Rakieta Falcon 9 z ładunkiem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej eksplodował krótko po starcie z bazy wojsk lotniczych na przylądku Canaveral na Florydzie.

Zdarzyło się... 28 czerwca

Polska – Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956.
1834 – W Paryżu ukazał się pierwodruk „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
1927 – Prochy Juliusza Słowackiego po przewiezieniu do Polski złożono w Krypcie Wieszczów w katedrze wawelskiej.
1956 – W Poznaniu doszło do protestów robotniczych znanych jako „Poznański Czerwiec”, krwawo stłumionych przez wojsko i milicję.
1987 – Niszczyciel „ORP Błyskawica” jako jedyny polski okręt został udekorowany Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
2011 – Na zdjęciach wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a został odkryty Kerberos, czwarty z pięciu znanych księżyców Plutona.

Zdarzyło się... 27 czerwca

Międzynarodowe – Światowy Dzień Rybołówstwa.
Polska – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
1854 – Kanadyjski lekarz i geolog Abraham Gesner uzyskał amerykański patent na naftę wytwarzaną z węgla pod nazwą handlową Kerosene.
1923 – Przeprowadzono pierwsze w historii tankowanie w powietrzu (amerykańskiego bombowca Airco DH.4).
1967 – Fizyk Robert Ettinger wraz z pięcioma innymi mieszkańcami stanu Michigan założył stowarzyszenie Immortalist Society (jako Cryonics Society of Michigan Inc.), mające za zadanie prowadzenie badań naukowych i edukacji w dziedzinie krioniki i przedłużania życia.
2007 – Obradujący w Nowej Zelandii Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podjął decyzję o zmianie nazwy byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau na swej Liście Światowego Dziedzictwa na: „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945)”.
2010 – Na Islandii zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.

Zdarzyło się... 26 czerwca

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii, Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur.
1284 – Według legendy dolnosaksońskie miasto Hameln w Niemczech nawiedziła plaga szczurów. Wynajęty przez mieszkańców szczurołap za pomocą muzyki płynącej z cudownego fletu wywabił szczury, które następnie utopiły się w Wezerze. Gdy po wykonanej pracy odmówiono szczurołapowi obiecanej zapłaty za pozbycie się gryzoni, ten w podobny sposób wyprowadził w nieznane wszystkie dzieci z Hameln. Zdarzyło się to właśnie 26 czerwca.
1295 – Przemysł II został koronowany w Gnieźnie na króla Polski. Od tego dnia orzeł biały jest symbolem Polski.
1492 – Na rozkaz króla Francji Karola VIII Walezjusza wyprawa pod wodzą Antoine’a de Ville dokonała pierwszego wejścia na Mont Aiguille w Prealpach Delfinackich.
1870 – W Monachium odbyła się prapremiera opery „Walkiria” Richarda Wagnera.
1906 – Na torze w Le Mans odbył się pierwszy wyścig samochodowy o Grand Prix Francji.
1939 – Minister rolnictwa i reform rolnych wydał zarządzenie „O uznaniu nadleśnictwa Jaworzyna i Zakopane w krakowsko-śląskim okręgu lasów państwowych za lasy ochronne i o utworzeniu jednostki organizacyjnej szczególnej pod nazwą Park Przyrody w Tatrach”.
1948 – Reprezentacja Polski w piłce nożnej poniosła najwyższą porażkę w swej historii, przegrywając 0:8 z Danią w Kopenhadze. W meczu tym swój jedyny reprezentacyjny występ zaliczył Kazimierz Górski.
1963 – Prezydent USA John F. Kennedy, podczas przemówienia wygłoszonego w Berlinie Zachodnim z okazji 15. rocznicy uruchomienia amerykańskiego mostu powietrznego, wypowiedział słynne słowa: „Ich bin ein Berliner” („Jestem berlińczykiem”).
1971 – O godz. 19:50 piorun uderzył w magazyn ropy naftowej rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Po godz 1:00 nastąpił wyrzut płonącej ropy, w wyniku którego zginęło 37 strażaków i osób biorących udział w akcji. Pożar ugaszono po ponad 70 godzinach.
1977 – W Indianapolis odbył się ostatni koncert Elvisa Presleya.
2000 – Brytyjczyk Adrian Nicholas oddał udany skok na spadochronie zbudowanym na podstawie projektu Leonarda da Vinci.
2004 – Na Słowacji odkryto najdłuższą tatrzańską jaskinię Cień Księżyca.