Centrum Mediacji Szkolnych zaprasza na seans!

Nasze Centrum Mediacji Szkolnych zaprasza na krótki film objaśniający, na czym polegają mediacje. Zachęcamy do obejrzenia!

KLIKNIJ, aby obejrzeć film.

Wyniki konkursu „Opowiedz nam swoją szkolną historię” organizowanego przez Centrum Mediacji Szkolnych

Niedawno zachęcaliśmy Was do opisania szkolnych historii związanych z rozwiązywaniem problemów. Dziś znamy już rozwiązanie konkursu „Opowiedz nam swoją szkolną historię”.

W konkursie wzięło udział 6 szkół. Z 11 prac napisanych przez uczniów zarówno szkół podstawowych, gimnazjów, jak i liceów bardzo trudno było wyłonić zwycięzcę. Jednak ostatecznie za najlepszą pracę uznano opowiadanie Mateusza Męcika z klasy 7 z ZSP nr 4 w Gliwicach, pt. „Mały matematyk”.

W nagrodę zwycięzca otrzyma zaproszenie do kina. Serdecznie dziękujemy udział w konkursie i oczywiście gratulujemy!

Dziękujemy również za głosy oddane w konkursie na projekt z klasą.

Konkurs „Opowiedz nam swoją szkolną historię”

mediacje logo

W związku z Międzynarodowym Dniem Mediacji, obchodzonym 20 października, Centrum Mediacji Szkolnych działające przy ZSO4 w Gliwicach ogłasza konkurs „Opowiedz nam swoją szkolną historię”.

Przeżyłeś szkolny konflikt z innym uczniem lub nauczycielem? Byłeś jego świadkiem? Jak został on rozwiązany? Opowiedz nam o tym! Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

*nazwiska i miejsca muszą być fikcyjne.

Prace należy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 10 grudnia 2017 r.

Do pobrania:
- Informacja o konkursie;
- Regulamin konkursu;
- Karta zgłoszenia.

Dyżur Centrum Mediacji Szkolnych

Dyżur Centrum Mediacji Szkolnych odbywać się będzie we wtorki o godz. 14.20 w sali 53. Jeżeli ktoś ma problem z rozwiązaniem zaistniałego konfliktu, to zapraszamy.

Mediatorzy

Mamy logo Centrum Mediacji Szkolnych!

mediacje logo

mediacje apel

W środę, 7 czerwca 2017 roku, na 3 lekcji ogłoszono wyniki konkursu na logo Centrum Mediacji Szkolnych. Zwyciężczynią jest Aleksandra Gorczyca z klasy 3d GM. Logo jej autorstwa będzie widniało na dokumentach i stronach internetowych reprezentujących nasze szkolne mediacje. Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, oraz pani Danucie Jankowskiej za zmotywowanie uczniów do przygotowania prac konkursowych.

W drugiej części apelu uczniowie zarówno gimnazjum, jak i liceum rozwiązywali Test Wiedzy o Mediacji. Najwięcej prawidłowych odpowiedzi udzielili uczniowie klasy 2b GM. Nagrodą za dobre przyswojenie wiedzy na temat mediacji, którą staraliśmy się w tym roku rozpowszechnić w środowisku szkolnym, jest dzień lekcji na świeżym powietrzu.

Krótki apel podsumował roczną pracę kółka mediacyjnego. Dziękujemy wszystkim za przyjazne nastawienie do naszej inicjatywy.

Logo Centrum Mediacji Szkolnych wybrane!

logo cmsz

Po burzliwych dyskusjach mediatorzy ZSO4, a wśród nich pani wicedyrektor Aleksandra Zięba oraz gościnnie pani Danuta Jankowska, wyłonili najlepszą pracę.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 7 czerwca podczas szkolnego Testu Wiedzy o Mediacji. Przygotujcie się, będzie o co walczyć!

Materiały na lekcje wychowawcze

Zachęcamy wychowawców do sięgnięcia po zgromadzone na naszej stronie materiały dotyczące mediacji. Można je wykorzystać na lekcjach wychowawczych.

Do pobrania:
- skrócona wersja Statutu Centrum Mediacji Szkolnych
- cele i zasady Centrum Mediacji Szkolnych
- kolejne kroki w mediacji

Weź udział w konkursie na logo Centrum Mediacji Szkolnych!

Wszystkich uczniów naszej szkoły zapraszamy do udziału w konkursie na logo Centrum Mediacji Szkolnych.

Szczegóły w REGULAMINIE.

Statut Centrum Mediacji Szkolnych

Do pobrania: Statut Centrum Mediacji Szkolnych

Pozytywni.Gliwice.pl też o nas wiedzą!

pozytywni o mediacjach

Na facebookowej stronie kampanii Pozytywni.Gliwice.pl pojawiła się informacja o powstaniu naszego Centrum. Dzięki temu idea mediacji dotrze do większej liczby szkół.

Otwarcie Centrum Mediacji Szkolnych

mediatorzy

Na zdjęciu (w środku) nasi mediatorzy: Alicja Polewska z kl. 3c, Mikołaj Roszczyk z kl. 3c i Oscar Świdliński z kl. 2a

25 października 2016 r. odbyło się spotkanie naszych mediatorów z panią Joanną Grzybowską. W miłej atmosferze omówiliśmy dotychczasowe działania oraz plany na przyszłość. Pani dyrektor dokonała oficjalnego otwarcia Centrum Mediacji Szkolnych przy ZSO4.

Mediacje - most porozumienia

mediacje

Człowiek musi znaleźć taki sposób rozwiązywania konfliktów, który odrzuci wszelką zemstę, odwet i agresję.

Od września 2016 r. rozpoczęło działanie Centrum Mediacji Szkolnych. Wyszkolona kadra mediatorów (zarówno uczniów, jak i nauczycieli) oferuje swoją pomoc w rozwiązywaniu konfliktów szkolnych: uczeń - uczeń, uczeń - nauczyciel, uczeń - rodzic, nauczyciel - rodzic.

Spotykania odbywają się we wtorki o godz. 14.30 w sali 35.

Mamy certyfikowanych mediatorów rówieśniczych

mediatorzy

22 kwietnia 2016 r. uczniowie Gimnazjum nr 7: Alicja Polewska i Mikołaj Roszczyk (2c) oraz Oscar Świdliński (1a) wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu, które odbyło się w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Nasi uczniowie uczestniczyli wcześniej w 20-godzinnych warsztatach – treningu podstawowych technik słuchania i prowadzenia mediacji rówieśniczych. Zajęcia odbywały się w ramach kampanii społecznej Pozytywni.Gliwice.pl.

W Sądzie Okręgowym uczniowie otrzymali stosowne certyfikaty potwierdzające nabycie przez nich podstawowych umiejętności stosowania technik mediacyjnych w rozwiązywaniu sporów i konfliktów na terenie szkoły. Ponadto była to dla nich niezwykła okazja na spotkanie z sędzią tegoż sądu oraz na zwiedzenie różnych pomieszczeń sądu. Gratulujemy Wam serdecznie.

A. Kroll