Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W miniony wtorek, 5 marca, nasi licealiści mieli okazję w wyjątkowy sposób upamiętnić żołnierzy, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. W ramach tego wspomnienia poznawaliśmy skomplikowane, ale i ciekawe wątki z życiorysów wybranych żołnierzy niezłomnych działających w naszym mieście – Gliwicach – i okolicy. Wiele z tych historii z powodzeniem mogłoby być kanwą filmowego dreszczowca.

Zagadnienia te profesjonalnie przybliżył nam historyk – badacz specjalizujący się z tej tematyce, pan Adam Kondracki z katowickiego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

niezlomni10

niezlomni1

niezlomni2

W czasie swojego wykładu zatytułowanego „Nowe rozdanie. Żołnierze Wyklęci wychodzą z impasu” przypomniał mało znanych Niezłomnych związanych z Górnym Śląskiem, a szczególnie z Gliwicami. Wybrane biografie żołnierzy potwierdzały fakt, że toczyli oni nieustannie rozgrywkę: o swoje życie, honor, wartości. Poznaliśmy też bliżej kulisy działania IPN, który stara się przywracać zapomnianym bohaterom tożsamość, odnajdywać ich szczątki, miejsca pochówku, zbierać i badać wszelkie informacje na temat ich działalności.

niezlomni3

Wykład oparty na prezentacji multimedialnej został przedstawiony w ciekawej konwencji, na bazie porównania do gry talią kart i odniesienia symboli karcianych do pewnych postaw i cnót. Piki symbolizowały odwagę, kiery – miłość i wierność, trefle – zdradę (z punktu widzenia komunistów), czyli postacie wallenrodyczne w strukturach bezpieki albo dezerterów, zaś karo – tajemnicę (postacie z nieujawnioną jeszcze tożsamością). Tytułowe „Nowe rozdanie” to z kolei określenie na trwające poszukiwania, identyfikację prowadzoną przez Oddziałowe Biuro Poszukiwań i Identyfikacji w Katowicach.

niezlomni11

Wyklęci wydają się fascynować młodych ludzi. Można w ich szeregach znaleźć wzorce do naśladowania i właśnie takie biogramy przywoływaliśmy tego dnia. Większość Wyklętych zginęła w walce, z wyroków komunistycznych sądów albo przeszła ciężkie więzienia.

niezlomni4

niezlomni5

niezlomni7

Dopełnieniem tego wyjątkowego dnia był koncert poezji śpiewanej zespołu pana Janusza Saługi i przyjaciół muzyków.

niezlomni8

niezlomni9

niezlomni6

Była to okazja do refleksji nad utworami wykonanymi do słów poetów takich jak: Kazimierz Węgrzyn, Cyprian Kamil Norwid czy Wojciech Wencel, nawiązującymi do tematyki Żołnierzy Niezłomnych.