Akcja edukacyjna „BohaterON w Twojej Szkole 2023”

Na początku grudnia w niektórych klasach licealnych na zajęciach historii i teraźniejszości w ramach akcji „BohaterON w Twojej Szkole 2023” zostały przeprowadzone lekcje dotyczące powstania warszawskiego.

„BohaterON w Twojej Szkole 2023” to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie, uhonorowanie, bezpośrednią pomoc uczestnikom powstania warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.

boh

boh1

boh3

boh4

Na podstawie przygotowanych materiałów zrealizowaliśmy kilka lekcji dotyczących tematu: Ludzie wśród gruzów – o „warszawskich Robinsonach” oraz pokazaliśmy, że pamiętamy o powstańcach warszawskich – dodając wpisy na www.wpis.dumnizpowstancow.pl. Każdy wpis to znacznik na mapie Polski symbolizujący dowód uznania, pamięci i dumy z naszej historii.

boh5

boh6

boh7

boh8

Tematy lekcji były oparte na profesjonalnie przygotowanych animacjach, a te z kolei bazowały na źródłach historycznych dotyczących losów ludzi, którzy po upadku powstania ukrywali się w ruinach Warszawy. Pięć obrazkowych historii o sile oporu, wytrwałości i heroizmie warszawiaków, ale także wszechobecnym bólu, głodzie i strachu były kanwą naszych rozważań o tych dramatycznych wydarzeniach czasu wojny.

BohaterOn

Ponadto animacje, źródła oraz karty pracy koncentrowały się nie tylko na faktach, ale także aspektach psychologicznych zmagań powstańców.

Oprócz dyplomów koordynatorka projektu, która złożyła sprawozdanie z przeprowadzonej akcji, otrzymała grę „Cenzura” do wykorzystania na lekcjach historii i HiT. Gra jest formą edukacji poprzez zabawę i zdrową rywalizację. Młodzież, chcąc zdobyć punkty i wygrać batalię, musi wykazać się refleksem, wyobraźnią oraz znajomością tematyki II wojny światowej.

gra Cenzura

bohateron zso4

bohateron Pikulska

Akcja „BohaterON w Twojej Szkole 2023” realizowana jest pod patronatem honorowym i finansowana ze środków Ministra Edukacji i Nauki. Koordynatorką projektu w szkole jest p. Anna Pikulska-Stępień.