Szymon Hołownia w VII LO w Gliwicach

Holownia1

W piątek, 14 września, gościem społeczności VII Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach był Szymon Hołownia, znany dziennikarz i publicysta, prezenter telewizyjny. Podczas spotkania z uczniami VII LO opowiadał o pracy, jaką wykonuje w Fundacji Kasisi, którą założył w 2013 roku. Działania w Zambii polegają głównie na świadczeniu pomocy medycznej na rzecz dzieci. Fundacja kupuje potrzeby sprzęt medyczny i zajmuje się organizacją pracy wolontariuszy. W planach na najbliższe miesiące jest stworzenie ośrodka pomocy psychologicznej w Chinach i Wenezueli. Szymon Hołownia zwracał uwagę na problem głodu na świecie, ubóstwa, nierównych szans, zanieczyszczeniu środowiska, problem smogu. Mówił o swoim doświadczeniu zawodowym, o poszukiwaniu swojej drogi – najważniejszego zadania w życiu.  

Dziennikarz odpowiadał także na pytania młodzieży, którą szczególnie interesował wolontariat.

– Nie brakuje chętnych do pracy wolontaryjnej. Jednak wolontariusz, który pojedzie do Afryki na trzy tygodnie, jest bezużyteczny, to za krótki czas, aby się zaaklimatyzować, poznać miejsce i efektywnie popracować. Wśród tych, którzy przychodzą do wolontariatu, jest większy pijar (PR – public relations – red.) niż performance – mówił podczas spotkania Szymon Hołownia.

Licealistów urzekła szczerość i otwartość gościa. Zapewne wielu zainspirował do podjęcia aktywności społecznej. Symbolicznym bukietem słoneczników pożegnała naszego gościa pani dyrektor Joanna Grzybowska. 

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Nasi licealiści kolejny raz na wycieczce zawodoznawczej w CDISM Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

centrum

Wzorem roku ubiegłego w poniedziałek, 18 czerwca, ponownie wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach. Tym razem z uczniami klasy biologiczno-chemicznej IC oraz ich wychowawczynią, panią Jadwigą Krzysteczko.

W centrum symulacyjnym uczą się i szkolą przyszli pielęgniarze i lekarze różnych specjalizacji na jednych z najnowocześniejszych w Polsce fantomach. Wszystkie sale symulacyjne wyposażone są w system audio-wideo umożliwiający nagrywanie sesji symulacyjnych. Gotowy zapis dający pełen obraz sesji symulacyjnej jest następnie odtwarzany i omawiany podczas debriefingu. Przygotowane stanowiska dla przyszłych lekarzy czy pielęgniarzy pozwalają odzwierciedlać codzienne warunki szpitalne, w jakich przyjdzie im później pracować.

Licealiści obejrzeli kilka różnych sal, m.in. operacyjną, intensywnej terapii, porodową oraz w pełni wyposażony ambulans specjalistyczny. Największe emocje i śmiech wśród uczniów bez wątpienia wzbudził moment komunikowania się pracownika centrum z fantomem, który rzeczywiście wydawał niesamowite reakcje i dźwięki. Aby móc się o tym przekonać, już we wrześniu zapraszam licealistów do zapisywania się na wycieczkę na przyszły roku szkolny.

Warto podkreślić, iż wejście do CDISM jest darmowe i odbywa się tylko pod koniec czerwca.

Zatem serdecznie Was zapraszam i do miłego zobaczenia!
Barbara Ozga-Strzyż, szkolny doradca zawodowy

Wystawa sukulentów w Palmiarni

palmiarnia

15 czerwca 2018 r. klasa IIC odwiedziła Palmiarnię w Gliwicach. Uczniowie sporo dowiedzieli się o właściwościach leczniczych roślin oraz ich zastosowaniu w kosmetologii i farmakologii. Oprócz tego mogli oglądać wystawę sukulentów przygotowaną przez pasjonatów kaktusiarstwa.
 
Największe emocje wzbudziły jak zwykle spotkania ze zwierzętami. Furorę zrobił kameleon, który okazał się wdzięcznym obiektem sesji fotograficznej. Akwaria z licznymi gatunkami ryb m.in. drapieżnych też zrobiły duże wrażenie na uczestnikach.

Wycieczkę do Palmiarni możemy uznać za bardzo udaną.

Biol-chemy we Wrocławiu

Wroclaw

Znowu klasy biologiczno-chemiczne połączyły siły. Tym razem IC i IIC wraz ze swoimi wychowawczynami poznawały Wrocław od strony przyrodniczej, historycznej oraz kulturalnej.

ZOO z Afrykarium, Ogród Japoński, Muzeum Przyrodnicze - to tylko niektóre atrakcje tej wycieczki. Wieczorem grupa relaksowała się, słuchając muzyki klasycznej przy podświetlanej fontannie. Pogoda oraz humory dopisywały.

Polecamy Wrocław.

Kolejny niewiarygodny sukces Wiktorii

bieg

Wiktoria Bartosiewicz, uczennica klasy IC, po raz kolejny pokazała, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. W 24-godzinnym Kwietnym Biegu, któy zakończył się 2 czerwca o godzinie 18:00, zajęła III miejsce. Przez całą dobę Wiktoria przebiegła 59,488 km!

Wiktoria jest honorową członkinią Fundacji „Biegamy z Sercem”.

Cieszymy się i ogromnie jej gratulujemy!

Nasi liderzy w społeczeństwie obywatelskim

lider 1

Nasi tegoroczni absolwenci: Weronika Marszałek oraz Paweł Kozera w kwietniu br. wzięli udział w konkursie „Zostań liderem w społeczeństwie obywatelskim” organizowanym przez biuro prof. Jerzego Buzka – posła do Parlamentu Europejskiego – i Państwową Wyższą Szkołą w Raciborzu.

Spośród uczestników wyłoniono 12 laureatów, którzy w lipcu będą uczestniczyć w „Szkole Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego” prowadzonej na podstawie metodologii „Coaching Maps”.

Serdecznie gratulujemy Weronice i Pawłowi, których start w dorosłe życie rozpoczyna się tak interesująco.

Liga Orlików

pilkarzeLO

Na etapie grupy piłkarze liceum zakończyli udział w Mistrzostwach Gliwic w Lidze Orlików. Dwie minimalne porażki z ZSŁ oraz z III LO pozwoliły na zajęcie tylko III miejsca w grupie. Trzymamy kciuki w przyszłym roku.

Reprezentowali nas uczniowie klasy IIB: Jakub Sikora, Jakub Bunda, Mateusz Pazdej, Paweł Szlama, Paweł Ryłko, Dominik Niemiec.

Opiekunem zespołu jest pan Maciej Jureko.

 

IIB w Pieninach

Pieniny

Klasa IIB wraz z opiekunkami: panią Katarzyną Sabo-Kołodziej i panią Alicją Ciurą pozdrawia z wycieczki w Pieniny.

4-dniowa wycieczka obfitowała w różnego rodzaju atrakcje: rejs po Zalewie Czorsztyńskim, spływ Dunajcem czy wyprawę do wąwozu Homole. Ponadto uczniowie zwiedzili zamek w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie. Dla chętnych zorganizowano także wjazd na Palenicę czy spacer szlakiem źródełek w Szczawnicy.

Dopisała zarówno pogoda, jak i humory uczestników. Wszystkim polecamy cudowny wypoczynek w Pieninach :)

Tropami dinozaurów

Bartosiewicz

W weekend majowy uczennica klasy IC LO Wiktoria Bartosiewicz zaliczyła swój kolejny bieg w tym sezonie. Tym razem był to Ogólnopolski Bieg Tropami Śląskich Dinozaurów w Lublińcu na dystansie 10 km.

Gratulujemy wytrwałości :)

Pożegnanie maturzystów

klasy III

27 kwietnia odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku klas III LO.

Pani dyrektor Joanna Grzybowska po przywitaniu zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych wręczyła statuetki dwójce uczniów z najwyższą średnią, a następnie podziękowała uczniom pracującym na rzecz szkoły i odnoszącym sukcesy (SUPERSIÓDEMKI).

Dalej pani dyrektor wręczyła podziękowania uczniom, którzy – doceniając naszą szkołę – uczęszczali zarówno do naszego gimnazjum, jak i liceum. Następnie troje najlepszych abiturientów otrzymało stypendium, promesę oraz Złoty Indeks z rąk przedstawiciela Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Gliwicach, przedstawiciela Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach oraz przedstawiciela Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Podziękowania otrzymali także nasi nieugięci sportowcy, wspaniali wolontariusze, zdolni aktorzy z koła RING, matematycy, a także rodzice, którzy pomagali szkole.

Później wręczono świadectwa z wyróżnieniem i pozostałe.

Dalej świetnie bawiliśmy się na przedstawieniu o przedmaturalnych zmaganiach pt. „Koszmary maturzysty”, a potem na gali wręczania „Indywidualności siódemki” w pięciu kategoriach: śmieszek, największa gaduła, wyrośnięty przedszkolak, aktywista, lawirant.

Następnie głos zabrała przewodnicząca samorządu szkolnego, zaśpiewał wzruszająco nasz duet, a na koniec abiturienci dziękowali wszystkim za wszystko :)

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym profilu na Facebooku oraz pod linkiem.

XXII Regionalny Konkurs Geograficzny „Mapa 2018”

25 kwietnia Aleksandra Gorczyca i Marcin Pleban – uczniowie klasy IB LO – wzięli udział w XXII Regionalnym Konkursie Geograficznym „Mapa 2018” dla uczniów szkół średnich Górnego Śląska. Tym razem młodzież musiała wykazać się znajomością politycznej i fizycznej mapy Ameryki Południowej. Zadania jak co roku wymagały od uczestników bardzo szerokiej i szczegółowej wiedzy.

Mimo iż naszym licealistom nie udało się stanąć na podium, to możemy im pogratulować wysokich wyników i życzyć powodzenia w przyszłym roku.

Gratulujemy.

ZSO 4 na Targach Edukacyjnych

targi

W czwartek 26 kwietnia braliśmy udział w Gliwickich Targach Szkół Ponadgimnazjalnych na Hali przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ulicy Kozielskiej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IIB: Żaneta Joszko, Dominik Niemiec, Jakub Bunda i Jakub Sikora pod opieką pań Katarzyny Sabo-Kołodziej i Patrycji Ogonowskiej.

Targi odwiedziły również klasy trzecie naszego gimnazjum. Teraz pozostaje czekać na rekrutację.

Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego

niemiecki.IIC

Uczennice klasy IIC: Natalia Czempik, Wiktoria Duda i Julia Kawala reprezentowały naszą szkołę w etapie regionalnym konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”. Konkurencja była wyjątkowo duża – w tym roku wzięły w nim udział 33 drużyny ze Śląska, a konkurs przebiegał w aż 4 turach.

Dodatkowo wszyscy uczestnicy wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach „Anatomia na żywo”, „Wybuchowe i barwne reakcje redox”, „Soft skills”, „Spiel und Spaß”, „English fun”, „Español Mágico”.

Ewa Cichońska