„Miejski Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej”

unia1

15 maja 2018 r. dwie drużyny z klasy 7a – Oliwia Nurkowska i Wiktor Siemieńczuk oraz Stanisław Cieślak i Szymon Kukla – wzięły udział w III edycji konkursu o Unii Europejskiej. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 5 w Gliwicach we współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice. Zmagania przebiegały w dwóch etapach. Pierwsza część miała formę testu z różnymi rodzajami zadań otwartych i zamkniętych, a druga formę quizu – drużyny losowały na zmianę po 3 pytania.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu znajomości mapy Europy, historii integracji UE i jej instytucji oraz znajomości państw członkowskich (geografii krajów i ciekawostek na ich temat, zabytków, waluty itp.).

Uczniowie reprezentujący naszą szkołę podstawową osiągnęli wysokie wyniki i na 12 drużyn biorących w konkursie Oliwia Nurkowska i Wiktor Siemieńczuk zajęli III miejsce, a Stanisław Cieślak i Szymon Kukla – V miejsce z minimalną stratą dwóch punktów do swoich kolegów z klasy.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku!

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

D. Krzak i M. Zawada

X Międzyszkolna Sesja Przyrodniczo-Artystyczna

sesja
10 marca w ramach plenerowej X Międzyszkolnej Sesji Przyrodniczo-Artystycznej nasi uczniowie zdobyli laury w kategoriach LO i GM.

W konkursie biologicznym Marta Homa z klasy IIC LO zdobyła II miejsce, Julia Pachońska z klasy 2c GM – III miejsce. W konkursie plastycznym Małgosia Kandziora z klasy IB LO zajęła I miejsce, Karolina Kąkol z IB LO – III miejsce, a Zosia Potocka z 2b GM – I miejsce.

Serdecznie gratulujemy sukcesów.

Pierwszaki z wizytą u strażaków

straz

10 maja uczniowie klas pierwszych odwiedzili Państwową Jednostkę Straży Pożarnej w Gliwicach. Panowie strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej poświęcili dzieciom dużo czasu i uwagi. Cierpliwie i wyczerpująco odpowiadali na pytania.

Uczniowie dowiedzieli się, kto jest patronem strażaków, kiedy strażacy obchodzą swoje święto, utrwalili sobie telefony alarmowe oraz zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie podziwiali ogromne wozy strażackie. Z wielkim zainteresowaniem oglądali wyposażenie pojazdów, np. nożyce do cięcia metalu, hydrauliczne podnośniki, węże, gaśnice, zestaw ratowniczy. Niebywałą atrakcją była możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, wejście do wozów strażackich, jak również próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru. Na koniec wycieczki strażacy upozorowali ćwiczebny alarm pożarowy z pokazem zjazdu po rurze.

To była wspaniała wycieczka!

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Turniej o Puchar Dyrektora GCE

turniej pilki

9 maja piłkarze naszego gimnazjum brali udział w Turnieju o Puchar dyrektora GCE. Pierwsze sukcesy jeszcze przed nimi. Trzymamy kciuki w następnych turniejach.

Skład zespołu: Ksawery Klimas, Kamil Komander, Szymon Habryn, Kacper Bresan, Piotr Zagała, Simone Bucoń, Natan Marcoń, Jakub Strzelczyk, Maksymilian Banaś, Dominik Błach, Kacper Witwicki, Kamil Muzyka.

Opiekunem zespołu jest pan Maciej Jureko.

Tropami dinozaurów

Bartosiewicz

W weekend majowy uczennica klasy IC LO Wiktoria Bartosiewicz zaliczyła swój kolejny bieg w tym sezonie. Tym razem był to Ogólnopolski Bieg Tropami Śląskich Dinozaurów w Lublińcu na dystansie 10 km.

Gratulujemy wytrwałości :)

Święto Unii Europejskiej

3maja

7 maja nasi najmłodsi uczniowie z klasy „0” i klas pierwszych uroczyście obchodzili Dzień Unii Europejskiej, biorąc udział w projekcie edukacyjnym „Jestem Polakiem – jestem Europejczykiem”. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu pt. „Polskie symbole narodowe”, po czym dzieci zabrały się do wykonywania ośmiu zadań. Cały czas podążała z nimi postać Małego Polaka.

Duże emocje towarzyszyły uczestnikom spotkania przy rozpoznawaniu i opisywaniu poszczególnych symboli narodowych, zapamiętaniu słów i melodii hymnu, umieszczaniu na mapie ważnych miejsc w naszym kraju, wymawianiu słów w gwarze śląskiej oraz ubieraniu Tosi i Bartka w śląski strój regionalny.

Spotkanie dobiegło końca, gdy Mały Polak zdobył ósmą flagę, a wszystkie dzieci miały doskonale utrwalone wiadomości na temat własnego regionu i kraju.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Nasi uczniowie na konkursie Mini Masterchef

Masterchef1

W ubiegłym tygodniu po raz kolejny czwórka uczniów naszej szkoły wzięła udział w konkursie kulinarnym, który został zorganizowany dla gliwickich szkół w CKZIU nr 1 w Gliwicach. Naszą szkołę wspaniale reprezentowali chłopcy z 7a: Stanisław Cieślak i Patryk Reiter oraz Dominik Grzegorz i Jan Carton-Wrębel z 3c.

Konkurs polegał na sporządzeniu jednej wylosowanej potrawy. Drużyna gimnazjalistów miała przygotować sakiewki naleśnikowe z białym serem na słodko, a reprezentanci szkoły podstawowej – torcik naleśnikowy. Chłopcy dzielnie poradzili sobie z tym kulinarnym wyzwaniem, a potrawy smakowały wybornie.

Mimo że nie udało im się zdobyć tytułu Mini Masterchefa, to była to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności kulinarnych pod presją czasu.

opiekun
Barbara Ozga-Strzyż

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Pożegnanie maturzystów

klasy III

27 kwietnia odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku klas III LO.

Pani dyrektor Joanna Grzybowska po przywitaniu zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych wręczyła statuetki dwójce uczniów z najwyższą średnią, a następnie podziękowała uczniom pracującym na rzecz szkoły i odnoszącym sukcesy (SUPERSIÓDEMKI).

Dalej pani dyrektor wręczyła podziękowania uczniom, którzy – doceniając naszą szkołę – uczęszczali zarówno do naszego gimnazjum, jak i liceum. Następnie troje najlepszych abiturientów otrzymało stypendium, promesę oraz Złoty Indeks z rąk przedstawiciela Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Gliwicach, przedstawiciela Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach oraz przedstawiciela Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Podziękowania otrzymali także nasi nieugięci sportowcy, wspaniali wolontariusze, zdolni aktorzy z koła RING, matematycy, a także rodzice, którzy pomagali szkole.

Później wręczono świadectwa z wyróżnieniem i pozostałe.

Dalej świetnie bawiliśmy się na przedstawieniu o przedmaturalnych zmaganiach pt. „Koszmary maturzysty”, a potem na gali wręczania „Indywidualności siódemki” w pięciu kategoriach: śmieszek, największa gaduła, wyrośnięty przedszkolak, aktywista, lawirant.

Następnie głos zabrała przewodnicząca samorządu szkolnego, zaśpiewał wzruszająco nasz duet, a na koniec abiturienci dziękowali wszystkim za wszystko :)

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym profilu na Facebooku oraz pod linkiem.

XXII Regionalny Konkurs Geograficzny „Mapa 2018”

25 kwietnia Aleksandra Gorczyca i Marcin Pleban – uczniowie klasy IB LO – wzięli udział w XXII Regionalnym Konkursie Geograficznym „Mapa 2018” dla uczniów szkół średnich Górnego Śląska. Tym razem młodzież musiała wykazać się znajomością politycznej i fizycznej mapy Ameryki Południowej. Zadania jak co roku wymagały od uczestników bardzo szerokiej i szczegółowej wiedzy.

Mimo iż naszym licealistom nie udało się stanąć na podium, to możemy im pogratulować wysokich wyników i życzyć powodzenia w przyszłym roku.

Gratulujemy.

ZSO 4 na Targach Edukacyjnych

targi

W czwartek 26 kwietnia braliśmy udział w Gliwickich Targach Szkół Ponadgimnazjalnych na Hali przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ulicy Kozielskiej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IIB: Żaneta Joszko, Dominik Niemiec, Jakub Bunda i Jakub Sikora pod opieką pań Katarzyny Sabo-Kołodziej i Patrycji Ogonowskiej.

Targi odwiedziły również klasy trzecie naszego gimnazjum. Teraz pozostaje czekać na rekrutację.