Sztafetowe biegi przełajowe chłopców

przelajowe

9 października 2019 r. odbyły się zawody rejonowe w sztafetowych biegach przełajowych chłopców z LO. Każdy uczestnik sztafety miał do pokonania dystans 1400m ścieżkami parku Gliwice - Zabrze przy ul. Chorzowskiej.

Pomimo bardzo ciężkiej walki ramię w ramię z przeciwnikami nasza reprezentacja zajęła VIII miejsce. Wszystkim uczestnikom biegu życzymy powodzenia w kolejnych zawodach lekkoatletycznych.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: Marek Kostrzewski ID, Natan Marcoń ID, Patryk Sadłowski ID, Wojciech Zieliński ID, Krzysztof Bączkowski IIA, Michał Bradel IIA, Stanisław Mirocha IIA oraz Tymoteusz Słomski IIA. Opiekunem była pani Anna Leśniewska.

Lekcja historii dla klas 3a i 3b

historia

W ramach realizacji projektu „BohaterON ” uczniowie klasy 3a i 3b wzięli udział w lekcji historii przeprowadzonej przez panią Małgorzatę Zawadę.

Podczas zajęć, prowadzonych z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej z archiwalnymi nagraniami i fotografiami, uczniom przybliżona została problematyka II wojny światowej. Lekcja zawierała podstawowe informacje dotyczące powstania warszawskiego i koncentrowała się na roli, jaką odegrały w nim dzieci, które walcząc i narażając się na śmierć, traciły bezpowrotnie swoje dzieciństwo. Uczniowie dowiedzieli się, czym były Szare Szeregi, poznali takie pojęcia jak: poczta harcerska, konspiracja, sabotaż, barykada.

Zajęcia zostały wzbogacone wykonaniem przez uczniów symboli narodowych i powstańczych.

Dziękujemy pani Małgosi za bardzo ciekawą lekcję.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć.

W świecie Brunona Schulza

Schulz2

W poniedziałek, 7 października, uczniowie wszystkich klas trzecich naszego liceum obejrzeli spektakl Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia w gliwickim „Mrowisku”. Przedstawienie pod tytułem „Świat Brunona Schulza” w sposób awangardowy przybliżyło prozę tego wybitnego pisarza, pozwalając publiczności przenieść się do przedwojennego Drohobycza, uwiecznionego w „Sklepach cynamonowych” i w „Sanatorium pod klepsydrą”.

Uczniom towarzyszyły panie: Iwona Krawczyk, Beata Majcherczyk oraz Magdalena Bieniecka-Sarre.

Warsztaty dla uczniów klas trzecich

warsztaty zywieniowe

7 października uczniowie klas 3a i 3b wzięli udział w warsztatach „PIRAMIDA ZDROWIA – Zdrowo jem, jestem aktywny” prowadzonych przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Jest to już VIII edycja programu realizowanego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Spotkanie miało formę interaktywnych i multimedialnych zajęć, na których omówiony został „Kodeks Dobrych Praktyk", będący zbiorem zasad zdrowego żywienia i życia.

Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie zasady racjonalnego odżywiania. Nauczyli się zwracać uwagę na etykiety i czytać skład produktu, rozróżniać składniki zdrowe i niezdrowe. Program pod hasłem „Piramida zdrowia – Zdrowo jem, jestem aktywny” promuje zdrowy tryb życia w oparciu o zdrową dietę i aktywność fizyczną, co z pewnością wpłynie na większą świadomość naszych uczniów w zakresie ochrony i poprawy ich zdrowia.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć.

Dzień uśmiechu

dzien umiechu

Wszyscy obdarowani uśmiechem – „Dzień uśmiechu” (4 października) w naszej szkole :) 

Klasa 3a i 3b w Teatrze Miejskim w Gliwicach

teatr

4 października 2019 r. uczniowie klasy 3a i 3b wybrali się wraz z wychowawczyniami na spektakl „Dzieci z Bullerbyn” przygotowany przez aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach.

W przedstawieniu dość wiernie odtworzono treść najciekawszych, tych najbardziej charakterystycznych przygód małych bohaterów z Bullerbyn.

Był to spektakl pełen humoru i ciepła. Nie brakowało w nim śmiesznych scenek. Zabawnie wypadła też interakcja pomiędzy aktorami a dziećmi na widowni – bitwa na poduszki.

Wszyscy byli bardzo skupieni, zaciekawieni, emocjonalnie podchodzili do tego, co widzieli na scenie, żywo reagowali, śmiali się. Widać było, że przedstawienie bardzo podobało się dzieciom.

Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek”

moc bajek

Nasze przedszkole uczestniczy w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym „Magiczna moc bajek”. Jego głównym celem jest promowanie wśród dzieci czytania bajek oraz baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy, a także kształtowanie postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych. Projekt realizowany będzie od października 2019 r. do maja 2020 r.

Wszystkie grupy przedszkolne realizować będą zadania w ramach ośmiu modułów. Z wielką radością i zaangażowaniem przystąpiliśmy do działania.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć.

Dzień Chłopaka

bilard

W ubiegłym tygodniu z okazji Dnia Chłopaka klasa IIIB wzięła udział w klasowych zmaganiach w bilardzie. Naturalnie chłopcy dali wygrać dziewczynom :)

Wszystko nadzorował wychowawca, pan Maciej Jureko.

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie – „Przyrodnicza Oaza Spokoju”

mikolow

2 października 2019 r. uczniowie klas pierwszych VII LO uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Było ciekawie, przyjemnie i różnorodnie.

Wszystkie klasy miały zajęcia z orientacji w terenie, poznawały nowe gatunki roślin. Oprócz tego klasa IB wzięła udział w warsztatach z mikroskopowania, klasa IA poznawała tajniki lasu, IC – uczyła się krzesać ogień podczas zajęć z survivalu, a klasa ID prowadziła obserwacje odkrywki i uczestniczyła w warsztatach z rozpoznawania skał i skamieniałości.

Dodatkowo czas spędzony razem pozwolił na integrację uczestników wycieczki.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć.

Dzień Głośnego Czytania

czytanie

Październik to m.in. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka szkolna obchody rozpoczęła od zorganizowania naszym najmłodszym przyszłym czytelnikom Dnia Głośnego Czytania.

Do biblioteki zaproszone zostały klasy 1a i 1b SP, aby mogły bliżej poznać panie bibliotekarki, czytelnię i nowe lektury, które wkrótce będą mogły same pożyczać. Po zaprezentowaniu książek dla pierwszaków uczniowie klasy 1b wybrali sobie do głośnego czytania „Cudaczka-Wyśmiewaczka”, a klasa 1a – „Plastusiowy pamiętnik”. Pani bibliotekarka głośno przeczytała dzieciom kilka pierwszych rozdziałów, by w ten sposób zachęcić do samodzielnego czytania wkrótce tych i innych lektur.

Spotkanie zakończyło się miłym akcentem, ponieważ uczniowie klasy 1a przekazali wspaniałe laurki z życzeniami dla pań z biblioteki szkolnej. Dziękujemy bardzo :)

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć.

oprac. Maria Ochman