23 września – wycieczka klas trzecich do Muzeum Chleba w Radzionkowie

dom chleba

Ciekawym doświadczeniem dla uczniów klas trzecich była wycieczka do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Muzeum powstało w 2000 r. Jego twórcę, pana Piotra Mankiewicza, zaliczyć należy do pasjonatów kolekcjonerstwa najwyższego szczebla.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pokaźnym wycinkiem historii życia codziennego na Śląsku. Mogli poczuć klimat dawnej klasy szkolnej, zasiadając w ławkach z otworem na kałamarz, z tabliczką i rysikiem zamiast zeszytu i pióra. Wiele zgromadzonych sprzętów gospodarstwa domowego, strojów używanych było blisko sto lat temu. Uczniowie poznali historię chleba, jego pochodzenie, proces produkcji pieczywa, potrzebne narzędzia i tradycje z nim związane. Obejrzeli film pt. „Chleb” i wysłuchali prelekcji o szacunku do chleba. Następnie po szczegółowym instruktażu każde dziecko samodzielnie wykonało z ciasta chlebowego swoją plecionkę, którą po upieczeniu ze smakiem zjadło.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć.

Odsłony: 303