Warsztaty pierwszej pomocy

pomoc

pomoc2

W dniach 4-5 czerwca 2019 r., dla klas „0”, 1 i 2 SP zostały zorganizowane szkolenia z pierwszej pomocy „Bezpieczny Miś III”. Zajęcia przeprowadziła wykwalifikowana specjalistka Ratownictwa Medycznego „EDUMED”, pani Joanna Starosta.

Podczas warsztatów uczniowie w formie praktycznych ćwiczeń nauczyli się, jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje.
W trakcie dwugodzinnych zajęć uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych, dowiedzieli się, do kogo mogą zwrócić się o pomoc, gdy znajdą się w niebezpiecznej sytuacji, a także przypomnieli sobie, jak przeprowadzić rozmowę telefoniczną i wezwać pomoc do osoby poszkodowanej w wypadku. Podczas praktycznych ćwiczeń uczyli się sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz układać ją w bezpiecznej pozycji bocznej ustalonej. Wykorzystując manekin MiniAnia, dzieci uczyły się, jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Uczniowie ćwiczyli oddechy oraz uciski ratownicze. Wszyscy zapamiętali, że należy wykonać 2 oddechy ratownicze i dokonać 30 ucisków klatki piersiowej.

Podczas tych dość nietypowych zajęć uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się, jakim sprzętem posługuje się ratownik medyczny, do czego służą poszczególne elementy wyposażenia, a przede wszystkim – jak umiejętnie udzielić pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia.

Podsumowaniem zajęć był miniegzamin, który sprawdzał zdobyte umiejętności. Wszyscy uczniowie zdali go śpiewająco: znakomicie sobie poradzili z ułożeniem poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, poprawnie wykonali czynności reanimacyjne na fantomie, udowadniając w ten sposób, że są godni otrzymania dyplomu „Młodego Ratownika”.

Na zakończenie warsztatów dzieci odwiedziła maskotka „Bezpieczny Miś”.

Zajęcia były bardzo atrakcyjne. Uczniowie chętnie wzięli w nich udział. Szybko uczyli się czynności niezbędnych do ratowania życia, świetnie radzili sobie z praktyczną nauką udzielania pierwszej pomocy. Pozytywnym efektem podjętych przez nas działań jest to, że już od najmłodszych lat dzieci oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią prawidłowo wezwać pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki takim zajęciom uczymy ich odpowiedzialności za siebie i innych.

Życie i zdrowie ludzkie są bezcenne, dlatego każdy z nas powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Odsłony: 478