Lekcja muzyczna w Filharmonii Zabrzańskiej

filharmonia

14 września br. najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas pierwszych i drugich odwiedzili filharmonię w Zabrzu. Wzięli udział w zajęciach pt. „Co to jest orkiestra?”. Muzyczną lekcję poprowadził dyrektor, a zarazem dyrygent filharmonii. W bardzo przystępny sposób przedstawił on dzieciom muzyków wchodzących w skład orkiestry symfonicznej oraz nazwy instrumentów, na których grają.

Uczniowie mieli również okazję wysłuchania kilku utworów. Zrobiły one na nich ogromne wrażenie – po końcowym akordzie orkiestry widać było uśmiechy i radość na twarzach naszych młodych melomanów.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Zakończenie roku szkolnego klas pierwszych

zakonczenie klas 1

Tegoroczne zakończenie roku szkolnego 2017/18 było w Szkole Podstawowej nr 4 wyjątkowe. Pierwsi uczniowie tejże szkoły odebrali z rąk pani dyrektor Joanny Grzybowskiej swoje pierwsze w życiu świadectwo.

Uroczystość rozpoczęła się od występu artystycznego dzieci z Oddziału Przedszkolnego, które swoją recytacją i śpiewem zabrały wszystkich w wakacyjny rejs. Później stery przejęli pierwszoklasiści. Opowiadali o tym, że uczyli się pilnie przez cały rok i odrabiali lekcje, a teraz już im się nie chce, gdyż nadszedł wreszcie czas na zasłużony odpoczynek. Dzieci pożegnały swoich kolegów, podziękowały dyrekcji i nauczycielom, zapewniając o swoim rychłym powrocie we wrześniu – i z uśmiechem na twarzach wyruszyły na wakacje.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Święto Rodzinki

swieto rodzinki

14 czerwca odbyło się w naszej szkole Święto Rodzinki przygotowane przez uczniów obu klas pierwszych. Uroczystość uświetniła swoją obecnością pani dyrektor Joanna Grzybowska.

Tym razem dzieci zaprezentowały się w przedstawieniu o siedmioletnim Wojtku, który marzył, żeby zostać strażakiem. Dorośli twierdzą jednak, że jest na to zbyt mały. I oto przypadek sprawiał, że chłopiec wyniósł z płonącego domu niemowlę i zaalarmował straż pożarną. Ten bohaterski czyn sprawił, że otrzymał od komendanta złoty hełm i tytuł strażaka.

Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy na scenie pięknie prezentujące się również w tańcach w rytmie polki i trojaka.

Na zakończenie wszystkie dzieci rozdały Mamusiom i Tatusiom własnoręcznie przygotowane prezenty niespodzianki oraz zaprosiły na słodki poczęstunek.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy

bezpieczne wakacje akcja

pierwsza pomoc

W czwartek 14 czerwca 2018 r. odbyły się zajęcia pokazowo-warsztatowe dla uczniów klasy 7 SP „Bezpieczne wakacje 2018”. Zajęcia objęły pokazy i ćwiczenia praktyczne udzielania pierwszej pomocy – reanimację na fantomie z defibrylacją, odwracanie poszkodowanego do pozycji na wznak i układanie w pozycji bocznej – oraz poznanie numeru ICE, sposobu wzywania pomocy, a także przekazanie ważnych informacji związanych z wakacyjnym pobytem nad morzem czy w górach.

Ogromną wiedzą i przygotowaniem merytorycznym podczas pokazu wykazali się uczniowie: Kacper Strukowski 3b, Paweł Szczepaniak IB, Jakub Macierzyński IB. Bardzo dziękujemy im za pomoc w przeprowadzeniu akcji.

Organizatorkami akcji były panie Jolanta Osetek oraz Joanna Schön.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Mój region oraz Moja mała ojczyzna

mala ojczyzna

29 maja uczniowie klasy 7a wzięli udział w wycieczce przedmiotowej z geografii: wycieczce po Gliwicach oraz zajęciach w Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej, w ramach zajęć terenowych z zakresu tematyki „Mój region” oraz „Moja mała ojczyzna”.

Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na temat przeszłości geologicznej regionu, tradycji górniczych, historii miasta, jego walorów przyrodniczych i kulturowych oraz atrakcyjności osadniczej i gospodarczej. Lokalizowali na planie miasta i rozpoznawali w terenie wybrane obiekty charakterystyczne dla małej ojczyzny i decydujące o jej atrakcyjności.

Zajęcia składały się z części warsztatowej w muzeum, obserwacji terenowych, pracy z planem miasta, pracy w zespołach i prowadzenia dzienniczka wycieczki (opisy tras, obiektów, zestawy pytań itp.) – a to wszystko w atmosferze wspaniałej pogody i niezłej zabawy.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Miejski Konkurs Ekologiczny „Segreguj odpady, przyroda sama nie da rady”

Ignacy

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Miejskim Konkursie Ekologicznym „Segreguj odpady, przyroda sama nie da rady”. Konkurs patronowany przez Wydział Edukacji UM był adresowany do uczniów klas 1-3 gliwickich szkół podstawowych i przebiegał w trzech etapach.

Pierwszy etap to eliminacje szkolne. Uczniowie klas pierwszych rozwiązywali przesłany przez organizatorów test. Najlepiej poradzili sobie Agatka Matula z klasy 1b i Ignacy Wandoch z klasy1a i oni reprezentowali szkołę w półfinałach, które odbyły się 24 maja w Górnośląskim Centrum Edukacji. Po rozwiązaniu konkursowych testów uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych. Organizatorzy przygotowali dla dzieci ciekawe eksperymenty w pracowni chemicznej. Każde dziecko za udział w półfinałach otrzymało maskotkę – lwa Gliwka – i słodki poczęstunek.

Do trzeciego etapu przeszło 30 uczniów, wśród nich znalazł się Ignacy Wandoch.

Finały konkursu odbyły się 5 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 12. Ignacy pięknie reprezentował szkołę. Wykazał się ogromną wiedzą w dziedzinie ekologii. Jednym z zadań konkursowych było przygotowanie z materiałów odpadowych modelu wybranego obiektu gliwickiego. Ignaś wykonał makietę dworca kolejowego. Ponadto udzielił wywiadu do radia CCM.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

„Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”

ksiegarnia

Dziś, 5 czerwca, nasi pierwszoklasiści w ramach prowadzonej w klasach akcji promującej czytelnictwo wybrali się na wycieczkę do księgarni Świat Książki. Uczestniczyli tam w zajęcia zorganizowanych w związku z obchodami Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Podczas tej wizyty zdobyli wiadomości na temat tego, kim jest księgarz, na czym polega jego praca, poznali różnice między biblioteką a księgarnią, dowiedzieli się, co to jest książka, skąd się biorą książki, kto bierze udział w ich tworzeniu i jaka jest ich droga od pomysłu do domowej półki. Dzieci miały okazję posłuchać czytanych im przez pracownika księgarni bajek oraz wziąć udział w zabawach plastycznych. Na zakończenie spotkania księgarz oprowadził grupę po wszystkich działach, gdzie dzieci mogły z bliska przyjrzeć się książkom. Niektórzy nawet kupili sobie nową książeczkę, a wszyscy otrzymali pamiątki i dyplom, który będzie nam przypominał dzisiejsze spotkanie.

Bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

„Miejski Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej”

unia1

15 maja 2018 r. dwie drużyny z klasy 7a – Oliwia Nurkowska i Wiktor Siemieńczuk oraz Stanisław Cieślak i Szymon Kukla – wzięły udział w III edycji konkursu o Unii Europejskiej. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 5 w Gliwicach we współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice. Zmagania przebiegały w dwóch etapach. Pierwsza część miała formę testu z różnymi rodzajami zadań otwartych i zamkniętych, a druga formę quizu – drużyny losowały na zmianę po 3 pytania.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu znajomości mapy Europy, historii integracji UE i jej instytucji oraz znajomości państw członkowskich (geografii krajów i ciekawostek na ich temat, zabytków, waluty itp.).

Uczniowie reprezentujący naszą szkołę podstawową osiągnęli wysokie wyniki i na 12 drużyn biorących w konkursie Oliwia Nurkowska i Wiktor Siemieńczuk zajęli III miejsce, a Stanisław Cieślak i Szymon Kukla – V miejsce z minimalną stratą dwóch punktów do swoich kolegów z klasy.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku!

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

D. Krzak i M. Zawada

Pierwszaki z wizytą u strażaków

straz

10 maja uczniowie klas pierwszych odwiedzili Państwową Jednostkę Straży Pożarnej w Gliwicach. Panowie strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej poświęcili dzieciom dużo czasu i uwagi. Cierpliwie i wyczerpująco odpowiadali na pytania.

Uczniowie dowiedzieli się, kto jest patronem strażaków, kiedy strażacy obchodzą swoje święto, utrwalili sobie telefony alarmowe oraz zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie podziwiali ogromne wozy strażackie. Z wielkim zainteresowaniem oglądali wyposażenie pojazdów, np. nożyce do cięcia metalu, hydrauliczne podnośniki, węże, gaśnice, zestaw ratowniczy. Niebywałą atrakcją była możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, wejście do wozów strażackich, jak również próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru. Na koniec wycieczki strażacy upozorowali ćwiczebny alarm pożarowy z pokazem zjazdu po rurze.

To była wspaniała wycieczka!

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Fajna zabawa na lekcjach WF

rowery

Piękna pogoda zachęca do aktywnego spędzania czasu wolnego. Warto przygotować się do takiej aktywności, aby była ona bezpieczna. Nasi uczniowie z kl. 1a i 1b po raz kolejny na lekcji wychowania fizycznego doskonalili swoje umiejętności jazdy na rowerze, rolkach i hulajnodze, przypominali sobie zasady bezpiecznego poruszania się, dbania o zdrowie własne i innych.

Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności będą wykorzystane podczas przerwy majowej.

Życzymy udanego i bezpiecznego aktywnego wypoczynku.

B. Bomastik, M. Kogut

Wycieczka klas pierwszych do Centrum Sterowania Ruchem

centrum swiatel

6 kwietnia uczniowie klas pierwszych odwiedzili Centrum Sterowania Ruchem. Ogromne wrażenie zrobiły na dzieciach dwie sale wypełnione monitorami. W pierwszej operatorzy analizują sytuację na drogach. Dzieci dowiedziały się, ile w Gliwicach jest skrzyżowań wyposażonych w nowoczesne sygnalizacje i w monitory obrotowe. Wszystkim zawiaduje inteligentny system. To najnowocześniejszy system zarządzania ruchem w Polsce, który generalnie działa automatycznie. Potrafi sam dostosować długość zielonego światła do natężenia ruchu. Jednak w razie potrzeby operatorzy mogą zarządzać sygnalizacją również ręcznie. Mogą zmienić czas zielonego światła na danym skrzyżowaniu, aby odkorkować konkretną drogę.

W drugiej sali pracownicy CSR mają podgląd na wszystko, co dzieje się w tunelu na DTŚ. Na koniec dzieci, ku przestrodze, obejrzały kilka filmików z zarejestrowanymi zdarzeniami na drogach.

To była bardzo ciekawa wycieczka.

SZTUK PUK – zajęcia z edukacji kulturalnej

sztuk puk

5 kwietnia 2018 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach pt. „Sztuk Puk”. Były one prowadzone przez panią Martę Zacharę.

Podczas spotkania w Centrum Organizacji Kulturalnych dzieci miały okazję dosłownie dotknąć sztuki. Zapoznały się obrazami gliwickich malarzy – miłośników Lwowa. Później same wcieliły się w artystów i doświadczalnie sprawdziły, na czym polegają wybrane techniki malarskie i graficzne. Na zajęciach nasi najmłodsi uczniowie dowiedzieli się również, gdzie można uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i jak zachowywać się w takich miejscach jak teatr, muzeum, kino czy galeria.

Po wykonaniu własnego dzieła dzieci wróciły do szkoły, by zamienić nasz szkolny korytarz w małą galerię. Serdecznie wszystkich zapraszamy do jej odwiedzenia.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Zajęcia w muzeum

wielkanoc

Do świąt mamy jeszcze trochę czasu, ale uczniowie klas pierwszych już zaczynają się do nich przygotowywać. Dlatego też 7 marca wybrali się do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego naszego gliwickiego muzeum. Tam wzięli udział w zajęciach pt. „Symbolika Wielkiej Nocy”. Podczas udziału w nich dowiedzieli się wiele o symbolach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. W części warsztatowej zajęć każdy z uczestników miał okazję ozdobić gipsowe zajączki, podstawki pod jajka i świeczniki z wielkanocnymi motywami. Już w lekko wiosennych nastrojach radośnie wróciliśmy do szkoły.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.