Wśród gwiazd

planetarium

W niesamowitą kosmiczną podróż zabrało przedszkolaków i uczniów klas 1, 2 i 4 SP Mobilne Planetarium „Orbitek”, które gościliśmy 26 października w naszej szkole.

W ogromnym przenośnym namiocie sferycznym, który został rozłożony w sali gimnastycznej, leżąc wygodnie na materacach, uczniowie zgłębiali wiedzę o Wszechświecie. Przedszkolaki mogły obejrzeć bajkę o „Gwiazdce, która znalazła swój dom”. Klasy pierwsze, drugie i czwarta poznały Układ Słoneczny i film „Kosmos dookoła nas”. Na zakończenie uczniowie mogli się przejechać wirtualną, kosmiczną kolejką górską.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Pasowanie na uczniów SP 4

pasowanie

15 października odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie na uczniów. Trzydzieścioro pierwszaków wstąpiło w szeregi uczniów Szkoły Podstawowej nr 4. 

Przestawienie przygotowały wychowawczynie klas pierwszych – pani Karolina Juriewicz oraz pani Dorota Kordek, rolę duszków odegrali uczniowie klasy 4a. Uczniowie zostali pasowani przez panią wicedyrektor Aleksandrę Ziębę historycznym ołówkiem pamiętającym początki szkoły w 1989 roku. 

Kolejnego dnia czekała na dzieci niespodzianka, pyszny tort oraz spotkanie z panią dyrektor Joanną Grzybowską oraz wicedyrektor Aleksandrą Ziębą.

To był piękny, emocjonujący czas! Cieszymy się, że nasza szkoła ma tak wspaniałych uczniów.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Warzywno-owocowo-sokowy zawrót głowy

owoce

W piątek, 19 października, uczniowie klas drugich przygotowali pyszne i zdrowe soki warzywno-owocowe. Po cyklu zajęć na temat wartości odżywczych i konieczności spożywania 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia doskonale wiedzą, że ich występowanie w naszej diecie jest niezbędne.

Najpierw wszyscy dokładnie umyli rączki i ochoczo zabrali się do wyciskania soku z marchewek, jabłek, pomarańczy i ananasa. Nikt nie musiał naszych drugoklasistów przekonywać do wypicia witaminowego kubka, gdyż mają oni już podstawy zdrowych nawyków żywieniowych. Już jesteśmy umówieni na kolejny taki pyszny dzień, bo kto chce być ładny, silny i zdrowy, pije sok warzywno-owocowy.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Święto pieczonego ziemniaka

pieczony ziemniak

10 października uczniowie klas pierwszych i drugich obchodzili święto pieczonego ziemniaka.

Na początku dzieci poznały historię ziemniaka, skąd do nas przywędrował oraz dowiedziały się, jak na ziemniaki mówi się w innych regionach Polski. Jedną z głównych atrakcji tej uroczystości było pieczenie kiełbasek i ziemniaków oraz ich konsumpcja. Nie zabrakło też rozgrywek sportowych z wykorzystaniem ziemniaków.

Pogoda spisała się na medal. Wróciliśmy do szkoły umorusani, ale w wyśmienitym humorze.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

W filharmonii

filharmonia1

11 października br. klasy 4a, 7a i 8a SP wybrały się do Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach na jeden z koncertów z cyklu „Młoda filharmonia”. W programie można było usłyszeć następujące utwory:

- François Borne – „Fantasie brillante sur Carmen”;
- Camille Saint-Saëns – „Danse macabre” op. 40;
- Charles Gounod – „Noc Walpurgii” (fragmenty sceny baletowej);
- Georges Bizet – „Arlezjanka” (fragmenty suit).

Koncert poprowadziła p. Regina Gowarzewska – doświadczona prelegentka, interesująco komentująca prezentowaną muzykę i przedstawiająca jej twórców – natomiast dyrygował p. Jerzy Kosek.

Odblaskowy pierwszak

pierwszak2

17 września 2018 roku uczniowie klasy 1a oraz 1b wraz z wychowawczyniami odwiedzili salę teatralną w kinie Amok. Celem wyprawy było obejrzenie spektaklu profilaktyczno-edukacyjnego „Odblaskowy pierwszak”.

To wyjątkowe spotkanie w ramach programu „Bezpieczne Gliwice” zorganizowała Komenda Miejska Policji wraz ze Strażą Miejską.

W czasie godzinnego spektaklu „Bąbel w drodze do szkoły, czyli wychowanie komunikacyjne na wesoło” w sposób wesoły i przystępny dla uczniów młodszych klas przypomniano zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Kilkoro uczniów miało okazję zaprezentować na scenie swoje umiejętności oraz wiedzę zdobytą na lekcjach, co sprawiło, że dzień ten zostanie na długo w naszej pamięci. 

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Szarlotką jesień się zaczyna... :)

szarlotka

By godnie przywitać jesień, w piątek klasy drugie piekły szarlotkę. Zapach cynamonu i słodkich jabłek unosił się po całej szkole. Zapach dorównał smakowi. Szarlotka była wyśmienita.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Nasi eksperci od tabliczki mnożenia

tabliczka

28 września uczniowie klasy 4a: Gaja Kalinowska, Damian Majnusz i Bartosz Białek wzięli udział w obchodach VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, zorganizowanych przez SP 41. Zmagali się z zadaniami i łamigłówkami o bardzo różnym stopniu trudności. Otrzymali certyfikat i tytuły ekspertów tabliczki mnożenia.

Gratulujemy :)

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

czytanie

1 października z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania klasy drugie odwiedzili wyjątkowi goście. Była wśród nich pani Aleksandra Zięba – wicedyrektor szkoły, pani Aneta Kroll – pedagog szkolny, pani Beata Majcherczyk – nauczycielka biblioteki oraz rodzice – mama Zuzi i tata Łukasza. Uczniowie mieli okazję posłuchać czytanych przez nich fragmentów książki Andrzeja Maleszki pt. „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Niesamowite przygody trójki współczesnych dzieci bardzo wciągnęły naszych uczniów. Książka okazała się naprawdę ciekawa i pełna niespodzianek, goniących jedna za drugą tak szybko, że małym słuchaczom niemal trudno było za nimi nadążyć.

Nasi uczniowie uwielbiają słuchać czytanych im książek, więc z pewnością nie było to ostatnie spotkacie z głośnym czytaniem.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Najmłodsi uczniowie w teatrze

zlomiarz

28 września br. uczniowie klas pierwszych i drugich pojechali do Teatru Rozrywki w Chorzowie na przedstawienie pt. „Bajka o Małym Złomiarzu”.

Scenografia, ciekawa oprawa muzyczna, wartka akcja i dialogi pełne humoru, fragmentami w gwarze śląskiej, przykuwały uwagę naszych młodych widzów. Spektakl porusza tematykę wartości takich jak przyjaźń, mówienie prawdy, niepoddawanie się w realizacji postawionych sobie celów, no i co najważniejsze – miłość. Pozwolił zrozumieć, że być dobrym człowiekiem to znaczy kochać i dbać o ludzi i otaczający nas świat przyrody.

Przedstawienie bardzo się dzieciom podobało. Dodatkową niespodzianką była możliwość zrobienia zdjęcia z aktorami.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Lekcja muzyczna w Filharmonii Zabrzańskiej

filharmonia

14 września br. najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas pierwszych i drugich odwiedzili filharmonię w Zabrzu. Wzięli udział w zajęciach pt. „Co to jest orkiestra?”. Muzyczną lekcję poprowadził dyrektor, a zarazem dyrygent filharmonii. W bardzo przystępny sposób przedstawił on dzieciom muzyków wchodzących w skład orkiestry symfonicznej oraz nazwy instrumentów, na których grają.

Uczniowie mieli również okazję wysłuchania kilku utworów. Zrobiły one na nich ogromne wrażenie – po końcowym akordzie orkiestry widać było uśmiechy i radość na twarzach naszych młodych melomanów.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Zakończenie roku szkolnego klas pierwszych

zakonczenie klas 1

Tegoroczne zakończenie roku szkolnego 2017/18 było w Szkole Podstawowej nr 4 wyjątkowe. Pierwsi uczniowie tejże szkoły odebrali z rąk pani dyrektor Joanny Grzybowskiej swoje pierwsze w życiu świadectwo.

Uroczystość rozpoczęła się od występu artystycznego dzieci z Oddziału Przedszkolnego, które swoją recytacją i śpiewem zabrały wszystkich w wakacyjny rejs. Później stery przejęli pierwszoklasiści. Opowiadali o tym, że uczyli się pilnie przez cały rok i odrabiali lekcje, a teraz już im się nie chce, gdyż nadszedł wreszcie czas na zasłużony odpoczynek. Dzieci pożegnały swoich kolegów, podziękowały dyrekcji i nauczycielom, zapewniając o swoim rychłym powrocie we wrześniu – i z uśmiechem na twarzach wyruszyły na wakacje.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Święto Rodzinki

swieto rodzinki

14 czerwca odbyło się w naszej szkole Święto Rodzinki przygotowane przez uczniów obu klas pierwszych. Uroczystość uświetniła swoją obecnością pani dyrektor Joanna Grzybowska.

Tym razem dzieci zaprezentowały się w przedstawieniu o siedmioletnim Wojtku, który marzył, żeby zostać strażakiem. Dorośli twierdzą jednak, że jest na to zbyt mały. I oto przypadek sprawiał, że chłopiec wyniósł z płonącego domu niemowlę i zaalarmował straż pożarną. Ten bohaterski czyn sprawił, że otrzymał od komendanta złoty hełm i tytuł strażaka.

Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy na scenie pięknie prezentujące się również w tańcach w rytmie polki i trojaka.

Na zakończenie wszystkie dzieci rozdały Mamusiom i Tatusiom własnoręcznie przygotowane prezenty niespodzianki oraz zaprosiły na słodki poczęstunek.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.