Warsztaty pierwszej pomocy

pomoc

pomoc2

W dniach 4-5 czerwca 2019 r., dla klas „0”, 1 i 2 SP zostały zorganizowane szkolenia z pierwszej pomocy „Bezpieczny Miś III”. Zajęcia przeprowadziła wykwalifikowana specjalistka Ratownictwa Medycznego „EDUMED”, pani Joanna Starosta.

Podczas warsztatów uczniowie w formie praktycznych ćwiczeń nauczyli się, jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje.
W trakcie dwugodzinnych zajęć uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych, dowiedzieli się, do kogo mogą zwrócić się o pomoc, gdy znajdą się w niebezpiecznej sytuacji, a także przypomnieli sobie, jak przeprowadzić rozmowę telefoniczną i wezwać pomoc do osoby poszkodowanej w wypadku. Podczas praktycznych ćwiczeń uczyli się sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz układać ją w bezpiecznej pozycji bocznej ustalonej. Wykorzystując manekin MiniAnia, dzieci uczyły się, jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Uczniowie ćwiczyli oddechy oraz uciski ratownicze. Wszyscy zapamiętali, że należy wykonać 2 oddechy ratownicze i dokonać 30 ucisków klatki piersiowej.

Podczas tych dość nietypowych zajęć uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się, jakim sprzętem posługuje się ratownik medyczny, do czego służą poszczególne elementy wyposażenia, a przede wszystkim – jak umiejętnie udzielić pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia.

Podsumowaniem zajęć był miniegzamin, który sprawdzał zdobyte umiejętności. Wszyscy uczniowie zdali go śpiewająco: znakomicie sobie poradzili z ułożeniem poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, poprawnie wykonali czynności reanimacyjne na fantomie, udowadniając w ten sposób, że są godni otrzymania dyplomu „Młodego Ratownika”.

Na zakończenie warsztatów dzieci odwiedziła maskotka „Bezpieczny Miś”.

Zajęcia były bardzo atrakcyjne. Uczniowie chętnie wzięli w nich udział. Szybko uczyli się czynności niezbędnych do ratowania życia, świetnie radzili sobie z praktyczną nauką udzielania pierwszej pomocy. Pozytywnym efektem podjętych przez nas działań jest to, że już od najmłodszych lat dzieci oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią prawidłowo wezwać pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki takim zajęciom uczymy ich odpowiedzialności za siebie i innych.

Życie i zdrowie ludzkie są bezcenne, dlatego każdy z nas powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Akcja Czytelnicza „Jak nie czytam, jak czytam” w naszej szkole

W piątek, 7 czerwca, o godzinie 10.00 rozpoczęła się IV edycja wspólnej Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”, w której uczestniczyli nasi wspaniali uczniowie SP 4. Biorąc udział w tej akcji wymyślonej przez redakcję „Biblioteki w Szkole”, znaleźliśmy się jako szkoła wśród 3000 instytucji i wśród prawie pół miliona osób czytających razem!

Głównym i wspólnym celem naszym i organizatorów jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, kojarzenia czytania z przyjemną, relaksującą formą spędzania wolnego czasu.

Akcja jest odpowiedzią na statystyki, bo – jak się okazuje – młodzi ludzie do 15 roku życia czytają więcej niż dorośli! Pora więc zachęcić wszystkich i pokazać, jak się czyta. Nasi uczniowie SP 4 i grupa „0” poprzebierani w bajkowe postaci, ze swoimi książkami zgromadzili się o godzinie 10.00 w naszym atrium, aby wspólnie poleniuchować, pokazać swoim kolegom i koleżankom swoje ulubione czytadełka, razem pooglądać i podzielić się wrażeniami z tego, co czytamy.

Następnie młodsi uczniowie pod opieką swoich pań z przygotowanymi transparentami czytelniczymi przespacerowali się po najbliższym otoczeniu szkoły, wzbudzając zainteresowanie i poparcie wśród mieszkańców osiedla. Organizatorki: Maria Ochman i Beata Majcherczyk – biblioteka szkolna ZSO 4 – bardzo dziękują wszystkim uczniom klas 1a, 1b, 2a, 2b, 4a, 7a, 8a, grupie „0” i wychowawczyniom za aktywny udział i superpomoc w przygotowaniu akcji! Mamy nadzieję, że powtórzymy ją za rok i będzie nas jeszcze więcej!

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Kliknij także, aby obejrzeć filmy: film 1, film 2, film 3, film 4.

Czwartoklasiści potrafią ratować życie

pomoc

3 czerwca 2019 r. klasa 4a SP uczestniczyła w I Konferencji Naukowej Dzieci i Młodzieży, która odbywała się na Politechnice Śląskiej na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. W konferencji pod hasłem „Nowoczesny Przemysł, Świadome Ratownictwo” uczestniczyły przedszkolaki i uczniowie z 13 różnych placówek z województwa śląskiego.

Konferencję otworzyła uczennica klasy 4a, Aleksandra Szolc, która zaśpiewała piosenkę „The Other Side”. Uczniowie klasy – Bartosz, Piotrek i Ben – przedstawili scenkę pokazującą zasady udzielania pomocy przedmedycznej – pozycję boczną bezpieczną. Wszyscy otrzymali dyplomy i statuetki. W przygotowania do prezentacji zaangażowani byli wszyscy uczniowie klasy z wyróżnieniem Janka, Damiana, Oli i Judyty. Naszych uczniów wspierała p. dyrektor J. Grzybowska. Uczniów do prezentacji scenki przygotowała p. M. Zawada ze wsparciem p. G. Gałuszki i p. J. Schön.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

M. Zawada

Warsztaty zdrowego żywienia

kulinaria

W dniach 28 i 29 maja uczniowie klasy 7 i 8 naszej SP 4 na zaproszenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 brali udział w warsztatach żywieniowych.

Na spotkaniu w ramach projektu „Edukacja żywieniowa” uczniowie mieli okazję dowiedzieć się sporo nowinek na temat odżywiania i sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. Pod czujnym okiem pań prowadzących sami przygotowywali bardzo zdrową i smaczną granolę oraz kolorowe, owocowe szaszłyki.

Następnie w przyjemnej atmosferze odbyła się konsumpcja pysznego jedzonka i pakowanie na wynos dla każdego z uczniów. Na zakończenie wszyscy otrzymali ciekawe książki o tematyce związanej ze spotkaniem, m.in. „Nowoczesne zasady zdrowego odżywiania”, „Żywienie człowieka”, które posiadamy również w naszej bibliotece szkolnej.

Warsztaty były bardzo ciekawe i udane, mamy nadzieję skorzystać z nich również za rok.

KLIKNIJ, aby obejrzeć film.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Oprac. M. Ochman

Warsztaty rękodzieła Osikowa Dolina

osikowa dolina

28 maja uczniowie klas „0”, pierwszych i drugich SP dzięki warsztatom mieli wyjątkową okazję do bliższego zapoznania się z mało znaną techniką rękodzielniczą. Podczas praktycznych zajęć pod opieką instruktorów z „Osikowej Doliny” poznali oryginalne techniki wykonywania wyrobów z naturalnych wiórków drewna osikowego. Dzieci własnoręcznie wykonały upominki dla swoich rodziców z okazji ich święta. Doskonała forma nauki tradycji, rękodzieła, kontaktu z naturą - okazała się fantastyczną zabawą dla wszystkich uczestników. Uczniowie w trakcie wykonywania swoich prac wykazali się kreatywnością i zręcznością manualną.

Wszystkim uczniom warsztaty bardzo się podobały.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

W filharmonii

filharmonia1

filharmonia

31 maja 2019 roku uczniowie klas pierwszych oraz drugich wybrali się na audycję edukacyjną do Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Piosenki z bajek dla dzieci urzekły zarówno chłopców, jak i dziewczynki.

Usłyszeliśmy między innymi takie utwory jak: „Ty druha we mnie masz” z filmu „Toy Story”, „Can You Feel the Love Tonight” Eltona Johna z bajki „Król Lew” czy porywające „Mam tę moc” – faworyta wszystkich obecnych w sali filharmonii dziewczynek. Niecodzienne połączenie piosenek z filmów Disneya z orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej to trafiony pomysł, a dodając do tego dwoje energicznych młodych solistów – to już strzał w dziesiątkę :) 

Dzieci wyszły z koncertu uśmiechnięte i zdumione, jak wspaniała zabawa może nas spotkać nawet w z pozoru poważnej filharmonii.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Dzień Dziecka na sportowo

sportowy dd

30 maja 2019 r. uczniowie klas 1 i 2 SP uczestniczyli w Szkolnej Olimpiadzie Lekkoatletycznej. Pokazali, jak wspaniale potrafią biegać w sztafecie, rzucać daleko kilogramową piłką lekarską oraz daleko skakać z miejsca. Zawodom towarzyszyła dobra atmosfera, uczniowie pokazali, że potrafią być zarówno dobrymi zawodnikami, jak i kibicami.

Gratulujemy!

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

M. Kogut

W Tarnowskich Górach i nie tylko...

kopalnia

20 maja 2019 r. klasa 4a SP udała się z wycieczką do Tarnowskich Gór. W Kopalni Srebra uczniowie mogli się dowiedzieć, jak powstała kopalnia, kto i jakich warunkach w niej pracował. Dzieci przepłynęły także łódkami pod ziemią prawie 300 m.

Następnie klasa udała się do Wilkowic – do Parku Przygód i Atrakcji. Tam dzieci integrowały się na łonie natury: upiekły kiełbaski na ognisku, karmiły zwierzęta w minizoo oraz mogły sprawdzić swoje umiejętności na ogromnym placu zabaw – w parku linowym, na trampolinach i w aktywnej piaskownicy.

Wycieczka była udana i wszyscy wrócili zadowoleni.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

M. Zawada

Kreatywne zajęcia plastyczne klasy 4a w pracowni plastycznej

4a

Spotkanie z panem Mariuszem Kucharzem

trikke

15 maja uczniów klas pierwszych, drugich oraz zerówki odwiedził pan Mariusz Kucharz. Podczas godzinnego spotkania opowiedział nam o swojej pasji sportowej, jaką jest jazda na trajce.

Trikke - w polskiej wersji: trajka - na pierwszy rzut oka wygląda jak trójkołowa hulajnoga. W rzeczywistości to pojazd, który łączy w sobie funkcje deskorolki, łyżworolek i roweru.

Nasz gość wjechał na atrium - miejsce spotkania - tym dziwnym pojazdem, prezentując sposób poruszania się, możliwości tego pojazdu oraz swoje umiejętności, co wzbudziło w dzieciach zachwyt i duże zainteresowanie. Do zaprezentowania miał ze sobą trzy wersje trajki - dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które pan Mariusz Kucharz cierpliwie odpowiadał i wszystko wyjaśniał. Dzieci dowiedziały się, że Trikke pochodzi z USA, może osiągnąć prędkość nawet do 30 kilometrów na godzinę, że jazda na trajce - w odróżnieniu od roweru czy hulajnogi - nie wymaga pedałowania ani odpychania się od powierzchni, a jest to możliwe dzięki płynnym ruchom ciała przypominającym szusowanie na nartach. Jednocześnie zapewnił nas, że nie jest to trudna sztuka.

Dużą niespodzianką dla dzieci była możliwość popróbowania jazdy na trajce w odpowiedniej wersji.

Pan Mariusz Kucharz opowiadając o swojej pasji, mówił o zaletach uprawiania sportu. Zachęcał dzieci do oderwania się sprzed ekranów telewizorów, komputerów i tabletów, wyjścia z domu i podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Jednocześnie przypomniał, że obowiązkowym wyposażeniem dzieci podczas jazdy na rowerze, rolkach, deskorolce czy nartach jest dobrze dopasowany kask, który chroni głowę.

To było niesamowite spotkanie. Bardzo dziękujemy.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Z wizytą u Karolci

Karolcia

10 maja uczniowie klas pierwszych i drugich kolejny już raz udali się do Teatru Dormana w Będzinie, tym razem na muzyczny spektakl na podstawie „Karolci” - bestsellerowej powieści Marii Krüger.

Dzieci poznały historię dziewczynki, która zbiegiem okoliczności weszła w posiadanie zaczarowanego koralika spełniającego życzenia. Dzięki przedstawieniu mali widzowie na własne oczy zobaczyli cuda spełniane przez moc koralika i Karolcię, która bawiła się, latając po niebie i stając się niewidzialną, wyczarowującą zabawki i słodycze, płatającą figle i zadziwiającą dorosłych i dzieci dziewczynką. Poznając historię Karolci, nasi uczniowie zauważyli, że koralik zmienia ludzi, kusi ich obietnicą władzy i bogactwa, wywołuje w nich chciwość i niepohamowany apetyt.

Spektakl ten stał się pretekstem, by dzieci zastanowiły się, czy z magii można korzystać bez ograniczeń i jaki jest koszt spełnienia życzeń.

Warsztaty „Kopalnia doświadczeń”

geologia

Pewnego pięknego kwietniowego dnia uczniowie klas 1 oraz 2 mieli zaszczyt wziąć udział w warsztatach „Kopalnia doświadczeń” organizowanych na Wydziale Geologii i Górnictwa Politechniki Śląskiej. Spotkanie niezwykle przypadło do gustu wszystkim uczniom klas młodszych naszej szkoły. Zwiedziliśmy Muzeum Geologii Złóż, gdzie chłopców zachwyciły prawdziwe kamienie ze świata gry komputerowej Minecraft. Nasi uczniowie zaskoczyli wiedzą i znajomością różnych rodzajów kamieni i rud. Każdy uczeń wylosował swój „kamyk szczęścia”, który zabrał do domu.

Podczas wycieczki każdy uczeń miał okazję wykonać doświadczenie chemiczne, często o bardzo zaskakującym wyniku. Poznaliśmy także wielkiego robota przemysłowego, który wykonywał różne polecenia osoby, która go obsługiwała - nawet narysował kolorowankę.

Wycieczka była bardzo udana, dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych, często bardzo zaskakujących rzeczy.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na ilustrację do ulubionej książki

konkurs bibl

W związku z Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci, obchodzonym corocznie w dzień urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, biblioteka zaprosiła uczniów klas 2a i 2b na zajęcia czytelnicze i podsumowanie konkursu. Na spotkaniu w czytelni uczniowie dowiedzieli się, z jakich części składa się każda książka oraz zapoznali się z tytułami najbardziej znanych baśni Andersena, znajdujących się w naszym księgozbiorze.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas 1, 2 i 4 SP. Przedmiotem konkursu było wykonanie oryginalnej ilustracji do dowolnej, ulubionej książki wybranego autora. Prace uczniów, którzy podjęli to wyzwanie, wykonane są w sposób pomysłowy, przy użyciu różnych technik plastycznych. Wszystkim dziękujemy za udział, a w szczególności gratulujemy uczestnikom, którzy otrzymali wyróżnienia.

Są to: Gaja Kalinowska (4a), Miłosz Dyraga, Maja Matula, Agata Matula, Zuzanna Hupka (wszyscy z 2b) i Amelia Litwin (1b).

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

M. Ochman

Więcej artykułów…