„Miejski Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej”

unia1

15 maja 2018 r. dwie drużyny z klasy 7a – Oliwia Nurkowska i Wiktor Siemieńczuk oraz Stanisław Cieślak i Szymon Kukla – wzięły udział w III edycji konkursu o Unii Europejskiej. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 5 w Gliwicach we współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice. Zmagania przebiegały w dwóch etapach. Pierwsza część miała formę testu z różnymi rodzajami zadań otwartych i zamkniętych, a druga formę quizu – drużyny losowały na zmianę po 3 pytania.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu znajomości mapy Europy, historii integracji UE i jej instytucji oraz znajomości państw członkowskich (geografii krajów i ciekawostek na ich temat, zabytków, waluty itp.).

Uczniowie reprezentujący naszą szkołę podstawową osiągnęli wysokie wyniki i na 12 drużyn biorących w konkursie Oliwia Nurkowska i Wiktor Siemieńczuk zajęli III miejsce, a Stanisław Cieślak i Szymon Kukla – V miejsce z minimalną stratą dwóch punktów do swoich kolegów z klasy.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku!

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

D. Krzak i M. Zawada

Pierwszaki z wizytą u strażaków

straz

10 maja uczniowie klas pierwszych odwiedzili Państwową Jednostkę Straży Pożarnej w Gliwicach. Panowie strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej poświęcili dzieciom dużo czasu i uwagi. Cierpliwie i wyczerpująco odpowiadali na pytania.

Uczniowie dowiedzieli się, kto jest patronem strażaków, kiedy strażacy obchodzą swoje święto, utrwalili sobie telefony alarmowe oraz zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie podziwiali ogromne wozy strażackie. Z wielkim zainteresowaniem oglądali wyposażenie pojazdów, np. nożyce do cięcia metalu, hydrauliczne podnośniki, węże, gaśnice, zestaw ratowniczy. Niebywałą atrakcją była możliwość przymierzenia hełmu strażackiego, wejście do wozów strażackich, jak również próba „gaszenia” fikcyjnego pożaru. Na koniec wycieczki strażacy upozorowali ćwiczebny alarm pożarowy z pokazem zjazdu po rurze.

To była wspaniała wycieczka!

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Fajna zabawa na lekcjach WF

rowery

Piękna pogoda zachęca do aktywnego spędzania czasu wolnego. Warto przygotować się do takiej aktywności, aby była ona bezpieczna. Nasi uczniowie z kl. 1a i 1b po raz kolejny na lekcji wychowania fizycznego doskonalili swoje umiejętności jazdy na rowerze, rolkach i hulajnodze, przypominali sobie zasady bezpiecznego poruszania się, dbania o zdrowie własne i innych.

Mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności będą wykorzystane podczas przerwy majowej.

Życzymy udanego i bezpiecznego aktywnego wypoczynku.

B. Bomastik, M. Kogut

Wycieczka klas pierwszych do Centrum Sterowania Ruchem

centrum swiatel

6 kwietnia uczniowie klas pierwszych odwiedzili Centrum Sterowania Ruchem. Ogromne wrażenie zrobiły na dzieciach dwie sale wypełnione monitorami. W pierwszej operatorzy analizują sytuację na drogach. Dzieci dowiedziały się, ile w Gliwicach jest skrzyżowań wyposażonych w nowoczesne sygnalizacje i w monitory obrotowe. Wszystkim zawiaduje inteligentny system. To najnowocześniejszy system zarządzania ruchem w Polsce, który generalnie działa automatycznie. Potrafi sam dostosować długość zielonego światła do natężenia ruchu. Jednak w razie potrzeby operatorzy mogą zarządzać sygnalizacją również ręcznie. Mogą zmienić czas zielonego światła na danym skrzyżowaniu, aby odkorkować konkretną drogę.

W drugiej sali pracownicy CSR mają podgląd na wszystko, co dzieje się w tunelu na DTŚ. Na koniec dzieci, ku przestrodze, obejrzały kilka filmików z zarejestrowanymi zdarzeniami na drogach.

To była bardzo ciekawa wycieczka.

SZTUK PUK – zajęcia z edukacji kulturalnej

sztuk puk

5 kwietnia 2018 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach pt. „Sztuk Puk”. Były one prowadzone przez panią Martę Zacharę.

Podczas spotkania w Centrum Organizacji Kulturalnych dzieci miały okazję dosłownie dotknąć sztuki. Zapoznały się obrazami gliwickich malarzy – miłośników Lwowa. Później same wcieliły się w artystów i doświadczalnie sprawdziły, na czym polegają wybrane techniki malarskie i graficzne. Na zajęciach nasi najmłodsi uczniowie dowiedzieli się również, gdzie można uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i jak zachowywać się w takich miejscach jak teatr, muzeum, kino czy galeria.

Po wykonaniu własnego dzieła dzieci wróciły do szkoły, by zamienić nasz szkolny korytarz w małą galerię. Serdecznie wszystkich zapraszamy do jej odwiedzenia.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Zajęcia w muzeum

wielkanoc

Do świąt mamy jeszcze trochę czasu, ale uczniowie klas pierwszych już zaczynają się do nich przygotowywać. Dlatego też 7 marca wybrali się do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego naszego gliwickiego muzeum. Tam wzięli udział w zajęciach pt. „Symbolika Wielkiej Nocy”. Podczas udziału w nich dowiedzieli się wiele o symbolach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy. W części warsztatowej zajęć każdy z uczestników miał okazję ozdobić gipsowe zajączki, podstawki pod jajka i świeczniki z wielkanocnymi motywami. Już w lekko wiosennych nastrojach radośnie wróciliśmy do szkoły.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Pierwszaki eksperymentują

eksperymenty

Uczniowie klas pierwszych zdobywają wiedzę i doświadczenia, eksperymentując podczas zajęć lekcyjnych. Pracując w ten sposób, zakładali hodowlę roślin, a obserwując ich wzrost – odkrywali, co jest potrzebne roślinom do życia. Poznali też właściwości lodu oraz obserwowali jego topnienie w różnych warunkach.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Sukces Patrycji Suwalskiej w projekcie badawczym pt. „Woda” w ramach Dni Gliwickich Młodych Naukowców

Suwalska

15 lutego 2018 r. w Centrum Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbyło się podsumowanie V edycji projektu edukacyjnego Dni Gliwickich Młodych Naukowców pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice. Wzięła w nim udział uczennica naszej szkoły, Patrycja Suwalska z klasy 7 SP, która zajęła III miejsce w konkursie na projekt badawczy.

Opiekunką była p. Lucyna Wieczorek.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Powitanie nowych czytelników biblioteki szkolnej ZSO 4

biblioteka

Klasy 1a i 1b SP zostały zaproszone do biblioteki szkolnej na pierwszą lekcję biblioteczną.

Uczniowie zostali przywitani w czytelni, zapoznali się z obowiązującym w bibliotece regulaminem, zasadami wypożyczania oraz z „Życzeniami książki”. Następnie uczniowie w formie zabawy zdawali test ze znajomości tytułów znanych bajek, baśni, lektur. Każdy przyszły czytelnik losował z pudła niespodzianek charakterystyczny dla książki atrybut i odgadywał jej tytuł. Potem nastąpiło zwiedzanie biblioteki, oglądanie książek i pierwsze wypożyczanie wybranej lekturki. Spotkanie zakończyło się symboliczną słodkością i pamiątkowym zdjęciem.

Zapraszamy do biblioteki i na naszą stronę biblioteczną: http://bibliotekazso4gliwice.blogspot.com/

Maria Ochman

Sport łączy pokolenia

sport

22 stycznia 2018 r. odbyła się w naszej szkole cykliczna impreza „Sport łączy pokolenia – Dzień Babci i Dziadka”. Uczniowie kl. 1a i 1b SP zaprezentowali swoje umiejętności sportowe i artystyczne przed wyjątkową publicznością – swoimi babciami i dziadkami. Nie zabrakło wspaniałego kibicowania, radosnych okrzyków i oklasków. Dla takiej publiczności warto było się starać. Dziadkowie pokazali, jak wspaniale rozumieją swoich wnuków, są z nimi na dobre i złe.

Życzymy, by takich radosnych chwil było jak najwięcej!

Kiermasz bożonarodzeniowy

kiermasz

W dniach 19 i 20 grudnia uczniowie kl. 1a i 1b zorganizowali kiermasz, na którym można było kupić za niewielką kwotę niepowtarzalne, unikatowe dekoracje świąteczne. Były świeczniki, gwiazdki, zawieszki – wszystkie wykonane przez nich samych.

Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Cały dochód z kiermaszu będzie przeznaczony na potrzeby świetlicy szkolnej.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Zabawa i nauka

chemia

Dziś, tj. 19 grudnia, w klasie 1a i 1b SP zostały zorganizowane zabawy z chemią.

Uczniowie tych klas wykonywali eksperymenty o intrygujących nazwach. Było to „Tornado w mleku” oraz „Barwne i chodzące kuleczki w oleju”. Najciekawsza okazała się jednak produkcja musujących kul do kąpieli.

Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia.

Tę interesującą i nietypową lekcję przygotowała dla naszych najmłodszych uczniów pani Lucyna Wieczorek.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Warsztaty zdobienia bombek

bombki

Święta tuż, tuż i już niebawem choinki rozgoszczą się w naszych domach. Powinniśmy więc pomyśleć o tym, w co je ubierzemy!

15 grudnia uczniowie klas pierwszych wzięli więc udział w warsztatach bombkowych, których celem była popularyzacja pięknej tradycji wykonywania ozdób choinkowych. Podczas warsztatów, w ciepłej, przedświątecznej atmosferze uczestnicy przygotowali ozdoby świąteczne – zdobione bombki choinkowe.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.