X Międzyszkolna Sesja Przyrodniczo-Artystyczna

sesja
10 marca w ramach plenerowej X Międzyszkolnej Sesji Przyrodniczo-Artystycznej nasi uczniowie zdobyli laury w kategoriach LO i GM.

W konkursie biologicznym Marta Homa z klasy IIC LO zdobyła II miejsce, Julia Pachońska z klasy 2c GM – III miejsce. W konkursie plastycznym Małgosia Kandziora z klasy IB LO zajęła I miejsce, Karolina Kąkol z IB LO – III miejsce, a Zosia Potocka z 2b GM – I miejsce.

Serdecznie gratulujemy sukcesów.

Święto Unii Europejskiej

3maja

7 maja nasi najmłodsi uczniowie z klasy „0” i klas pierwszych uroczyście obchodzili Dzień Unii Europejskiej, biorąc udział w projekcie edukacyjnym „Jestem Polakiem – jestem Europejczykiem”. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu pt. „Polskie symbole narodowe”, po czym dzieci zabrały się do wykonywania ośmiu zadań. Cały czas podążała z nimi postać Małego Polaka.

Duże emocje towarzyszyły uczestnikom spotkania przy rozpoznawaniu i opisywaniu poszczególnych symboli narodowych, zapamiętaniu słów i melodii hymnu, umieszczaniu na mapie ważnych miejsc w naszym kraju, wymawianiu słów w gwarze śląskiej oraz ubieraniu Tosi i Bartka w śląski strój regionalny.

Spotkanie dobiegło końca, gdy Mały Polak zdobył ósmą flagę, a wszystkie dzieci miały doskonale utrwalone wiadomości na temat własnego regionu i kraju.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Nasi uczniowie na konkursie Mini Masterchef

Masterchef1

W ubiegłym tygodniu po raz kolejny czwórka uczniów naszej szkoły wzięła udział w konkursie kulinarnym, który został zorganizowany dla gliwickich szkół w CKZIU nr 1 w Gliwicach. Naszą szkołę wspaniale reprezentowali chłopcy z 7a: Stanisław Cieślak i Patryk Reiter oraz Dominik Grzegorz i Jan Carton-Wrębel z 3c.

Konkurs polegał na sporządzeniu jednej wylosowanej potrawy. Drużyna gimnazjalistów miała przygotować sakiewki naleśnikowe z białym serem na słodko, a reprezentanci szkoły podstawowej – torcik naleśnikowy. Chłopcy dzielnie poradzili sobie z tym kulinarnym wyzwaniem, a potrawy smakowały wybornie.

Mimo że nie udało im się zdobyć tytułu Mini Masterchefa, to była to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności kulinarnych pod presją czasu.

opiekun
Barbara Ozga-Strzyż

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Warsztaty astronomiczne

astronomia

25 kwietnia 2018 r. w ZSO 4 nauczyciel fizyki, pan Tomasz Guzowski, przeprowadził dla nauczycieli nauk przyrodniczych warsztaty astronomiczne. Prowadzący omówił zasady obserwacji Słońca i Księżyca, opisał zjawiska zaćmień i tranzytów Wenus oraz Merkurego.

Ze względu na zbyt duże zachmurzenie obserwowano Radiostację i okoliczną przyrodę.

Ratujemy zabytki naszej małej ojczyzny

ratujemy zabytki

25 kwietnia odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom VII edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego „Ratujemy zabytki naszej małej ojczyzny”. Naszą szkołę reprezentowało kilkoro uczniów; a oto rezultaty: II miejsce wśród licealistów w kategorii rysunek zajęła Karolina Michalec z klasy IIA, a wśród gimnazjalistów w kategorii praca przestrzenna I miejsce zdobył Kacper Markiewicz z klasy 3a, a wyróżnienie – Kajetan Jujka z klasy 2d.

Serdecznie gratulujemy.

Literacka mapa Gliwic

Soyka

Dzisiaj (tj. 24 kwietnia) w VII Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach odbył się Międzyszkolny Konkurs Artystyczny „Siódemkowe talenty” pod Honorowym Patronatem Stanisława Soyki. Niemal 30 uczniów gliwickich szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowało się w trzech kategoriach: recytacja prozy, śpiew i recytacja poezji. Goście wysłuchali interpretacji recytatorów i muzyków. Wśród wybranych twórców najczęściej pojawiały się utwory Tadeusza Różewicza, Adama Zagajewskiego, Szczepana Twardocha, Wojciecha Chmielarza i – rzecz jasna – Stanisława Soyki, który był gościem honorowym. Finał konkursu odbył się w ramach projektu „Literacka mapa Gliwic”, zainicjowanego w styczniu przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach. W projekcie biorą udział nauczyciele i uczniowie gliwickich liceów ogólnokształcących. Celem projektu jest przybliżenie biografii i twórczości znanych gliwiczan i stworzenie oryginalnej trasy miejskiej.

W zmaganiach konkursowych najlepsi okazali się: Aleksandra Grzybek z klasy IA VII LO (recytacja prozy), Dagmara Schwedka z klasy IIC VII LO (recytacja poezji) i zespół Band Over w składzie: Urszula Marszałek, Agata Polok, Alex Pulda z klasy IIB VII LO (śpiew). Nagrody w konkursie – ufundowane przez Urząd Miasta Gliwice, ZSO nr 4 w Gliwicach, Aleksandra Lubinę i Miejską Bibliotekę Publiczną – wręczył Stanisław Soyka. Uroczystość uświetnił krótki występ gliwickiego artysty. Wszystkim – zarówno uczestnikom, jak i gościom – udzieliła się niepowtarzalna atmosfera. Honorowy Patron konkursu pokroił tort przygotowany na to wydarzenie, pozował do zdjęć i udzielił wywiadu lokalnej telewizji.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Odwiedziny u doktora Dolittle

11 kwietnia 2018 roku uczniowie klas 1 SP oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego kolejny raz wybrali się wspólnie do teatru.

Dzięki słonecznej pogodzie wprawiającej w dobry nastrój podróż do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie upłynęła szybko i przyjemnie.

Obejrzeliśmy sztukę „Zwierzęta doktora Dolittle” – barwną historię przygód doktora, którego pacjentami są zwierzęta. Pełne koloru stroje m.in. małp, rekinów, papugi, lwa oraz doskonale dobrana muzyka sprawiły, że spektakl był niezapomnianym przeżyciem.

Literacka mapa Gliwic - Krzysztof Siwczyk

Homa Tryndus

W ramach projektu „Literacka mapa Gliwic”, do którego przystąpiła nasza szkoła, przedstawiamy sylwetki znanych artystów związanych z Gliwicami. Zaczynamy od Krzysztofa Siwczyka, poety młodego pokolenia. Mieliśmy już przyjemność gościć go w murach naszej szkoły przy okazji podsumowania konkursu „Nie piszę do szuflady”, który objął honorowym patronatem. 

A teraz chcemy zaprezentować fragmenty jego twórczości czytane przez uczennice: Martę Homę i Annę Trynduś oraz nauczyciela fizyki, pana Tomasza Guzowskiego. Są to wiersz „Przedsłowie” oraz fragment utworu „Mechanizm obronny” z tomiku „Jasnopis”. Nagranie zostało wykonane w szkolnym studiu nagrań.

Do wysłuchania utworów tradycyjnie kierujemy do zakładki „Nasze audio” znajdującej się na stronie biblioteki szkolnej.

Jesteśmy „Pozytywni dla życia”

balon2

W sobotę, 21 kwietnia 2018 r. wzięliśmy udział w III edycji akcji pt. „Pozytywni dla życia” w ramach kampanii społecznej Pozytywni.Gliwice.pl. Impreza ta odbyła się w Centrum Handlowym Forum Gliwice. Jej celem było promowanie zdrowego stylu życia.

Nasi uczniowie z klas 1 Szkoły Podstawowej nr 4 z wychowawczyniami Grażyną Bogucką i Beatą Bomastik wystąpili przed gliwicką publicznością z piosenką „Marchewki urodziny”.

Uczniów dopingowała także nasza pedagog Aneta Kroll.

balon3

Ponadto uczniowie ze szkolnego wolontariatu z panią Małgorzatą Pragą w ramach warsztatów dla przybyłych gości tworzyli cuda i cudeńka zarówno z balonów, jak i na twarzach małych gości. Powstawały małe stworki, żyrafki, pieski, różyczki, a nawet serduszka z małpką :) Było wesoło i twórczo.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Zdrowe drugie śniadanie

sniadanie

12 kwietnia uczniowie kl. IIC LO biol-chem oraz nasza stołówka szkolna pokazali, jak można przygotować zdrowe drugie śniadanie. Podczas degustacji udzielali informacji na temat wartości odżywczych użytych produktów. Wielu uczniów otworzyło na nowe smaki np. past warzywnych, przekonało się do nich i stwierdziło, że są one smaczne. Warto więc zwracać uwagę na to, by dostarczać swojemu organizmowi wartościowych posiłków, no i nie zapominać o drugim śniadaniu.

Uczniom kl. IIC LO oraz paniom z naszej stołówki szkolnej serdecznie dziękujemy za przygotowanie smacznych kanapek.

M. Kogut

Wspaniałych Świąt życzą także nasi uczniowie

Z okazji nadchodzących świąt klasa 7 skonstruowała i pokolorowała jaja oraz przesyła wszystkim życzenia...

7 swieta

... a Wesołego Alleluja życzą wszystkim dzieci z Oddziału Przedszkolnego.

0 swieta

Przedświąteczna wizyta w zerówce

jajka

Pamiętacie chłopaków z klasy 3a gimnazjum, którzy upiekli babeczki i sprzedawali je na kiermaszu w szkole, a potem przekazali 48 złotych na wolontariat szkolny? Ci sami chłopcy - z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych - za te pieniądze obdarowali dzieci z naszej zerówki jajkami-niespodziankami.

Fajną mamy młodzież w ZSO nr 4!

Więcej artykułów…