Ósmoklasiści i gimnazjaliści na wycieczce zawodoznawczej

GCE1

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 9 listopada nasi uczniowie wybrali się na wycieczkę do Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego w Gliwicach. Celem wizyty było zapoznanie się uczniów z zawodami, w których szkoła kształci, poznanie laboratorium chemicznego, pracowni mechatronicznej i fryzjerskiej. Pod czujną opieką miłych nauczycieli i uczniów Centrum nasza młodzież wzięła udział w doświadczeniach i ćwiczeniach. Czas spędzony na zajęciach był okazją do poznania umiejętności i niezbędnych kompetencji do wykonywania danego zawodu.

Szybkim krokiem wróciliśmy do naszej szkoły, by z całą społecznością ZSO 4 włączyć się do bicia rekordu dla Niepodległej we wspólnym zaśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego”.

Życzymy naszym uczniom przemyślanych i trafnych decyzji na drodze dalszej kariery edukacyjno-zawodowej.

B. Ozga-Strzyż

Czas na podsumowanie obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2018 w ZSO4

otk2018

Ogólnopolski Tydzień Kariery odbywał się w dniach 15-19 października br. Również uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w różnych formach zajęć zorganizowanych z tej okazji.

Obchody rozpoczęły się w piękny jesienny poniedziałek warsztatami zawodoznawczymi z wizażu, które corocznie cieszą się dużym zainteresowaniem uczennic. W tym roku rolę modelek przejęły dwie licealistki, którym pani wizażystka wykonała profesjonalny makijaż. Tym razem królował makijaż studniówkowy. Maturzyści z klasy IIIB uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielką Biura Karier Studenckich Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Podczas prezentacji uczelni słuchacze zapoznali się z ofertą edukacyjną poszczególnych wydziałów oraz dopytali o kwestie związane z procesem rekrutacji.

Podczas prelekcji ,,Dieta poprawiająca zdrowie i urodę” licealiści z klasy IIIA wykazali się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania, zagrożeń i chorób, jakie niesie źle zbilansowana dieta. Z kolei maturzyści z klasy IIIC po zajęciach zawodoznawczych ,,Zawód dietetyk” dostrzegli różnice w poszczególnych specjalnościach kształcących w zawodzie dietetyka.

Obchody OTK pod hasłem ,,Bądź autorem swojej pracy technicznej” zakończyli w piątek nasi niektórzy gimnazjaliści z klasy 3b: Zosia, Jakub i Grzegorz, którzy zaprezentowali własnoręcznie wykonane prace w ramach zajęć technicznych. Na pochwałę zasługują również wspaniałe i elokwentne uczennice z klasy 3c, Kinga i Iga, które opowiadały o swoich pomysłach.

Aby dostrzec ich efekty pracy, zachęcam do obejrzenia zdjęć – więcej znajdziecie na naszym profilu na Facebooku.

Barbara Ozga-Strzyż
szkolny doradca zawodowy

Medale Komisji Edukacji Narodowej dla pani Aleksandry Zięby i pani Małgorzaty Kogut

medal

Wczoraj chwaliliśmy się nagrodą I stopnia prezydenta Gliwic, którą otrzymała pani pedagog, Aneta Kroll. Ale to nie koniec miłych wiadomości.

Dwie nasze nauczycielki: pani wicedyrektor Aleksandra Zięba oraz pani Małgorzata Kogut zostały odznaczone Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty. Uroczystość wręczenia medali odbyła się 17 października w siedzibie katowickiej Wyższej Szkoły Technicznej.

Serdecznie gratulujemy obu paniom. Rozpiera nas duma, że mamy w naszym gronie takie wybitne osobowości!

Warsztaty żywieniowe dla klasy 4 SP

zielona kraina

Klasa 4a SP wzięła udział w warsztatach żywieniowych „Zielona Kraina. Edukacja ze smakiem”. Zajęcia prowadzone były przez Polskie Stowarzyszenie Dietetyków.

Uczniowie mogli się dowiedzieć, jak można kształtować nawyki zdrowego jedzenia w myśl zasady „5xU” (urozmaicanie, umiarkowanie, uregulowanie, unikanie soli cukrów i tłuszczy, uprawianie sportu) oraz skosztować zdrowych przekąsek – napoju, sałatki oraz zdrowych słodyczy na bazie kakao. Pod koniec zajęć otrzymali ulotki z przepisami.

Wychowawczyni M. Zawada

Nagroda I stopnia Prezydenta Miasta Gliwice dla pani Anety Kroll!

Kroll

Zdjęcie pochodzi ze strony zastępcy prezydenta Gliwic, p. Krystiana Tomali

15 października Prezydent Miasta Gliwice, Zygmunt Frankiewicz, wręczył nagrody za osiągnięcia w dziedzinie oświaty. Wśród wyróżnionych nagrodą I stopnia znalazła się nasza pani pedagog, Aneta Kroll.

Jesteśmy z niej dumni i ogromnie jej gratulujemy

 

Mistrzostwa Gliwic – Igrzyska Młodzieży Szkolnej: Sztafetowe biegi przełajowe

sztafetowe biegi przeajowe

11 października 2018 r. uczniowie naszego gimnazjum oraz szkoły podstawowej w składzie: Dominik Błach, Simone Bucoń, Jakub Dara, Ksawery Klimas, Patryk Olszówka, Kamil Stemplewski, Jakub Strzelczyk, Kacper Witwicki jako drużyna godnie reprezentowali naszą szkołę w sztafecie. Poziom zawodów był wysoki, startowało aż 17 drużyn i nasi chłopcy poza pokonaniem dystansu 1000 m w parku musieli walczyć z dużą konkurencją rówieśników. Czekamy na wyniki, trzymajcie kciuki.

I. Sikora, G. Gałuszka

Dzień Edukacji Narodowej

dzien edukacji

Dzisiaj, 15 października, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Było to prawdziwe święto szkoły. Podczas apelu zaprezentowali się przedstawiciele wszystkich typów szkół naszego Zespołu. Wystąpili uczniowie klas drugich, klas siódmej i ósmej szkoły podstawowej, gimnazjalistki z zespołu Energycheerleaders oraz najmłodsi: grupy pięcio- i sześciolatków z przedszkola.

Szkolny Klub Wolontariatu podsumował akcję „Datek, a nie kwiatek”. Jest to nasza sztandarowa inicjatywa: każdego roku pieniądze, które uczniowie mogliby przeznaczyć na kwiaty dla nauczycieli, przekazywane są na cele charytatywne. W tym roku udało się zebrać niemal 400 zł i kwota ta została przekazana na potrzeby Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach podczas akcji „Pola Nadziei”.
 
Samorząd Szkolny przygotował galę, podczas której wyróżniono nauczycieli, którzy wygrali uczniowski plebiscyt w siedmiu kategoriach: Sportowiec, Bratnia dusza, Zadawacz, Dyrygent, Śmieszka, Pasjonat, Pomysłowy Dobromir. W kategorii najlepszy duet dyrektorski bezapelacyjnie zwyciężyły panie Joanna Grzybowska i Aleksandra Zięba.
 
Ponadto dyrektor szkoły Joanna Grzybowska wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły oraz przekazała Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Nagrodzonym gratulujemy, a wszystkim nauczycielom z okazji ich święta życzymy dużo spokoju i cierpliwości.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Pozdrowienia z Sanoka

Sanok

Gorące pozdrowienia z Królewskiego Miasta Sanok przesyła dyrekcja, grono pedagogiczne i pozostali pracownicy szkoły.

Wspaniała bieszczadzka przyroda, złota polska jesień, niesamowite malarstwo Zdzisława Beksińskiego - tak się spędza Dzień Edukacji Narodowej w ZSO nr 4!

Pogoda sprzyja aktywnym

lekka atletyka

Na przekór zmiennej jesiennej aurze w sobotę, 6 października 2018 r., grupa gimnazjalistów i ósmoklasista wraz z opiekunkami: Gabrielą Gałuszką i Izabelą Sikorą wzięli udział w treningu przygotowującym do zbliżających się zawodów lekkoatletycznych.

Gratulujemy samozaparcia, trzymamy kciuki i życzymy sukcesów sportowych.

Międzynarodowy Dzień Uśmiechu

usmiech

W piątek 5 października z okazji Międzynarodowego Dnia Uśmiechu Szkolny Klub Wolontariatu rozdawał uśmiechnięte buźki. Mamy nadzieję, że był to dla Was dzień z wielkim

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Zmęczony, ale szczęśliwy!

maraton

Pracowity niedzielny poranek dla naszego nauczyciela Macieja Jureki. Kolejny biegowy weekend - tym razem podczas PKO Silesia Półmaraton.

Serdecznie gratulujemy :)

Fotograficzne obchody Dnia Niepodległości

plener Krakow

7 października grupa uczniów naszej szkoły pojechała z panią Danutą Jankowską do Krakowa na plener fotograficzny w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości „Śladami wielkich Polaków”. Było naukowo, nastrojowo, słonecznie i tanecznie.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Nasza szkoła szkołą kompetencji

szkola kompetencji

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Szkoła Kompetencji”. Projekt „Szkoła kompetencji – województwo śląskie” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty i współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie w partnerstwie z OŚWIATA i BIZNES Sp. z o.o.

W ramach tego projektu 2 października 2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie grupy dyrektorów szkół, którzy uczestniczą w programie. Podczas spotkania omawiane były metody pracy z uczniami wpływające na kształtowanie umiejętności kluczowych. Kompetencje kluczowe to te, których wszystkie osoby potrzebują do samorealizacji i rozwoju osobistego, bycia aktywnym obywatelem oraz integracji społecznej i zatrudnienia. Należą do nich:

- porozumiewanie się w języku ojczystym;
- porozumiewanie się w językach obcych;
- kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne;
- kompetencje informatyczne;
- umiejętność uczenia się;
- kompetencje społeczne i obywatelskie;
- inicjatywność i przedsiębiorczość;
- świadomość i ekspresja kulturalna.

Staramy się, aby nasi uczniowie byli wyposażeni w te kompetencje, a co za tym idzie – byli przedsiębiorczy, rozumieli świat, budowali pozytywne relacje.

A. Kaczmarzyk-Mozgawa

Więcej artykułów…