Nowy rok szkolny

2

2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Niech dla wszystkich uczniów będzie on wypełniony nie tylko obowiązkami, ale i radością z bycia dzieckiem czy nastolatkiem. Życzymy Wam wielu sukcesów naukowych, artystycznych, sportowych i – przede wszystkim – osobistych. Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy z kolei cierpliwości, siły i satysfakcji.

Szczęśliwego nowego roku szkolnego! :)

To już koniec - zakończenie roku szkolnego 2018/2019

wyroznienia

19 czerwca zakończyliśmy rok szkolny. Po raz pierwszy nasze mury opuścili absolwenci klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 4 i po raz ostatni – gimnazjaliści z Gimnazjum nr 7. Życzymy im dużo szczęścia oraz tego, aby dostali się do wymarzonych szkół.

Jak zwykle w atrium odbyło się uroczyste pożegnanie, w trakcie którego uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem. Były one wręczane przez panią dyrektor Joannę Grzybowską i wychowawców klas. Impreza pożegnalna prowadzona była przez uczniów klasy 7 SP (apel dla klasy 8 SP i klas 3 GM) oraz IIA i IIB LO (pozostałe klasy).

Wrażeń artystycznych dostarczyli nasi absolwenci oraz uczennice klas IA i IB LO. Za efekty świetlne i nagłośnienie odpowiadali uczniowie IIA LO. Wszystkim życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Wizyta pani Mai z Etiopii

Etiopia

Koniec roku szkolnego to nie koniec atrakcji w naszej szkole. Tuż przed wakacjami odwiedziła nas pani Maja, która dotarła do naszego kraju aż z dalekiej Etiopii. Z dużą przyjemnością odwiedziła nasze przedszkolaczki, podziwiając ich zaangażowanie i osiągnięcia w zakresie j. angielskiego oraz odpowiadając na liczne pytania maluszków. Przedszkolaczki zachwyciły gościa swoim entuzjazmem, otwartością i serdecznością. Przygotowały też laurkową niespodziankę. Trudno było się rozstać, ale na spotkanie czekali już uczniowie klasy 4a, którzy mieli mnóstwo pytań i również im czas spotkania z gościem minął zbyt szybko, aby zadać niezliczone pytania i dowiedzieć się wszystkiego. Także uczniowie klasy 3c byli świetnie przygotowani do spotkania i zadawali ciekawe pytania dotyczące np. różnic co do liczenia czasu.

W Etiopii jest obecnie rok 2011, więc pani Maja, przybywając do nas, odbyła podróż w przestrzeni, ale i w czasie :) Warto było, bo również uczniowie klasy 3c byli pod wrażeniem otwartości i serdeczności naszego gościa. Dziękujemy serdecznie za możliwość nawiązania serdecznych kontaktów polsko-etiopskich :)

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Bezpieczne wakacje 2019

bezpwakacje

W ramach udziału w ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne Wakacje 2019” w naszej szkole w dniach 12-13 czerwca 2019 r. odbyły się m.in. zajęcia pokazowo-warsztatowe dla uczniów z klas 2 i 4 SP oraz 7 i 8 SP. Uczniowie z klasy 4 SP przedstawili scenkę rodzajową, przedstawiającą prawidłowe zachowanie się świadków wypadku drogowego. Uczniowie z klasy 8 SP zapoznali swoich kolegów i koleżanki z zasadami korzystania z kąpieli słonecznych i udzielania pierwszej pomocy w przypadku udaru cieplnego. Zajęcia objęły m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach trudnych, poznanie ICE oraz ważnych informacji związanych z wakacyjnym pobytem nad morzem czy w górach. Zajęcia warsztatowe prowadzone były przez uczniów z klasy IB LO: Agnieszkę Stępień, Patrycję Thomallę oraz Kacpra Strukowskiego. Ponadto uczniowie z klas 7 i 8 SP mieli okazję wziąć udział w artystycznym programie profilaktyki uzależnień „ANTYMINA – profilaktyka z pasją”. Spotkanie z raperem Mirosławem Kolczykiem „Kolahem” i jego zespołem uświadomiło nam, że obecne czasy są niczym „pole minowe” – bardzo łatwo, zwłaszcza młodemu człowiekowi, jest wejść na obszar pełen „min” – uzależnień, z którego niezwykle trudno wyjść bez szwanku. Dlatego pomyśl, zanim wejdziesz na „pole minowe”.

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku. Życzymy Wam wyjątkowych i bezpiecznych wakacji :).

Organizatorkami zajęć były: Joanna Schön oraz Aneta Kroll.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Sargis zwycięzcą opolskich Debiutów!

Sargis

Zdjęcie pochodzi z Facebooka Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Sargis Davtyan​, zwycięzca tegorocznych opolskich Debiutów i zdobywca Karolinki, nagrody im. Anny Jantar, był przez jakiś czas uczniem ZSO Nr 4 im. Piastów Śląskich w Gliwicach. Jako społeczność szkolna z całego serca gratulujemy mu tego spektakularnego sukcesu!

Bardzo ciepło do dziś wspominamy jego występ w szkolnym konkursie „Twoja twarz brzmi znajomo” (wypadł lepiej niż Adele!) czy podczas koncertu charytatywnego. Poznajcie Sargisa i Wy :)

Kliknij, aby obejrzeć TELEDYSK do autorskiej piosenki Sargisa Powiedz, dzięki której wygrał opolskie Debiuty.

Gala Sportu

gala sportu

Nasi uczniowie są wspaniałymi sportowcami. Kilkoro z nich wzięło udział w tegorocznej Gali Sportu, podczas której Prezydent Miasta Gliwice wręczył im nagrody i wyróżnienia.

W ten sposób uhonorowano:
- Alicję Ostrowską (kl. 3a) – za dokonania szermiercze;
- Magdalenę Kozerę (kl. IB) – za sukcesy w hokeju na trawie;
- Dominika Błacha, Tomasza Cyganiaka i Kacpra Witwickiego (wszyscy z kl. 3d) – również za osiągnięcia w hokeju na trawie;
- Dawida Kowalczyka (kl. IIIB) – za triumfy w curlingu.

Prezydent docenił także pracę trenerską naszego wuefisty, pana Andrzeja Micała.

Pękamy z dumy i życzymy samych wygranych!

KLIKNIJ, aby obejrzeć filmowe podsumowanie Gali.

Plenery artystyczno-historyczne

plenery

Ostatnie lekcje plastyki i historii w klasach 4a, 7a, 8a i IB to plenery artystyczno-historyczne, połączone z odwiedzinami u naszych przedszkolaków, zachwyconych pomysłem „przebieranek”.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Komers

komers

W piątek, 31 maja 2019 r., klasy 3 kończące Gimnazjum nr 7 i klasa 8 Szkoły Podstawowej nr 4 wzięły udział w komersie. Na imprezie bawiło się 86 uczniów. Tradycyjną od wielu lat zabawę rozpoczął polonez w pięknie przystrojonym atrium.

Dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli szkoła stała się miejscem, w którym młodzież wspaniale bawiła się przy dźwiękach muzyki. W stołówce czekał na wszystkich pyszny poczęstunek, a pragnący utrwalić świetny humor na dłużej mogli zrobić to w każdej chwili w fotobudce.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Ratujemy zabytki naszej małej ojczyzny

zabytki

W środę, 5 czerwca 2019 r., nasi uczniowie uczestniczyli w uroczystej gali wręczania nagród zdobytych w wojewódzkim konkursie plastycznym „Ratujemy zabytki naszej małej ojczyzny”. Szymon Kloś z klasy 7a uzyskał I miejsce, a Patrycja Thomalla z IB LO – wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy sukcesów.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

W Muzeum Powstań Śląskich

powstania

3 kwietnia 2019 r. odbyła się międzyoddziałowa wycieczka do Świętochłowic.

Uczestnicy chwalili ciekawe lekcje interaktywnego Muzeum Powstań Śląskich, plener fotograficzny, słońce i lody.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Drużynowe biegi przełajowe

przelaje

26 marca 2019 r. dwie nasze drużyny lekkoatletyczne: chłopcy GM i SP oraz dziewczęta GM i LO startowały w zawodach powiatowych w drużynowych biegach przełajowych. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych i dużej konkurencji bardzo dobrze zaprezentowali się na tle startujących drużyn.

Chłopcy zajęli niewdzięczne czwarte miejsce, a dziewczęta uplasowały się na trzecim miejscu.

Składy drużyn

Dziewczęta:
Wiktoria Bartosiewicz IIC, Paulina Ciepińska IB, Julia Dudzińska 3b, Paulina Kamińska IB, Oliwia Kiersnowska IB, Natalia Pawłowska IIC, Zuzanna Pola IA, Natalia Sypniewska IIC.

Chłopcy:
Dominik Błach 3d, Simone Bucoń 3c, Jakub Dara 8a, Ksawery Klimas 3b, Juliusz Nyga 8a, Wiktor Siemieńczuk 8a, Kacper Witwicki 3d, Piotr Zagała 3c.

Opiekunkami drużyn były panie Gabriela Gałuszka i Izabela Sikora.

25 marca - Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena

tolkien1

Po raz pierwszy Dzień Czytania Tolkiena ogłoszono 25 marca 2003 roku. Organizatorem było stowarzyszenie The Tolkien Society. Od tamtej pory święto obchodzone jest co roku w kilku krajach na świecie, w tym w Polsce.

Tolkien do dziś uważany jest za najlepszego pisarza fantasy i klasyka literatury fantasy. Był angielskim pisarzem, poetą, filologiem, profesorem uniwersyteckim.

Jego dzieła wciąż sprzedają się w milionach egzemplarzy, a ekranizacje jego powieści to prawdziwe hity. Tolkien był osobą tajemniczą, niezwykle inteligentną, a do tego miał ogromną wiedzę. Nic więc dziwnego, że jego dzieła były – i są nadal! – inspiracją dla innych pisarzy, reżyserów czy producentów gier.

Z tej okazji biblioteka szkolna gościła u siebie klasę 7a SP i 8a SP. Uczniowie w trakcie zajęć czytelniczych, biorąc aktywnie udział, mieli okazję poznać trochę ciekawostek z życia i twórczości Tolkiena, posłuchać fragmentów i cytatów z jego książek. Najciekawsze z nich to:

„No cóż, mogło być gorzej, ale też mogło być dużo lepiej” („Hobbit, czyli tam i z powrotem”)
„Idź lepiej do łóżka, bo widzę, że Ci już rozum usnął w głowie” („Hobbit, czyli tam i z powrotem”)
„My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano” („Drużyna Pierścienia”)
„Nie zamartwiaj się jednak przyszłością. Dzień dzisiejszy wystarczy ci aż nadto”
„Nie sztu­ka pięknie mówić, trze­ba pięknie postępować”

Wszystkich miłośników jego twórczości i nie tylko zapraszamy do biblioteki, w której prezentujemy związane z nim wydawnictwa.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Oprac. Maria Ochman

Wspólna lekcja licealistów i przedszkolaków

lekcja sport

Maciej Przybylski, Paweł Szczepaniak, Szymon Podolski, Paweł Psota, Kacper Zięba, Michał Brzyżkiewicz i Maksymilian Ćwiek – to prawdziwi starsi przyjaciele dla naszych najmłodszych wychowanków. W środę, 20 marca 2019 r., zorganizowali dla dzieci z zerówki lekcję o aktywności fizycznej i sporcie. Dzieci z wielką chęcią zaangażowały się w zajęcia.

Wszyscy chłopcy są uczniami klasy IIB LO. Brawo dla nich!

Więcej artykułów…