Gabinet logopedyczny w naszej szkole

logopeda

Miło nam poinformować, że od września w naszej szkole funkcjonuje gabinet logopedyczny. W bogato wyposażonej sali odbywa się terapia logopedyczna oraz neurologopedyczna. Uczniowie biorą także udział w zajęciach logorytmicznych oraz rozwijających słuch fonematyczny. Wszystko to pod czujnym okiem pani Karoliny Juriewicz.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć.

101. rocznica odzyskania niepodległości

niepodleglosc1niepodleglosc2

Niepodległością możemy cieszyć się na co dzień, ale nie co dzień zastanawiamy się, jakie korzyści mamy dzięki niej. Życie w czasach pokoju daje nam wolność wyboru i działania.

Dziś chcemy zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w przeszłość, aby docenić, w jaki sposób doszliśmy do naszej niepodległości. Tę szczególną okazję do radości uczciliśmy wspólnym świętowaniem. Obejrzeliśmy uroczystą akademię, zaśpiewaliśmy hymn o 11.11 i przekazaliśmy sobie nawzajem sto jeden najszczęśliwszych uśmiechów. Było uroczyście, wzruszająco, ale też po prostu radośnie.

Czytaj PL – największa akcja promująca czytelnictwo

czytaj

kodqr

Czytaj PL to największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce. Przez cały listopad w aplikacji Woblink będzie można czytać i słuchać 12 bestsellerowych książek zupełnie za darmo. By otrzymać do nich dostęp, wymagane będzie jedynie zeskanowanie kodu QR w aplikacji z jednego z tysięcy plakatów rozwieszonych w całej Polsce, głównie w szkołach, bibliotekach, domach kultury i przystankach komunikacji miejskiej.

Na dodatek będzie możliwość zaproszenia do akcji 5 osób. Zaproszone osoby nie będą musiały skanować kodu, by móc cieszyć się darmowym dostępem do książek. Akcja startuje 1 listopada i będzie trwać cały miesiąc.

ZACHĘCAMY! Nasza biblioteka również przyłączyła się do tej akcji!

Plakaty wiszą w kilku miejscach w naszej szkole – z tych plakatów można zeskanować kod QR i czytać za darmo!

Zaglądaj na stronę akcja.czytajpl.pl oraz Facebook akcji, ponieważ osoby korzystające z akcji będą miały szansę na nagrody!

KLIKNIJ, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych w akcji książkach.

101. rocznica odzyskania niepodległości tuż-tuż

Już wkrótce będziemy świętować 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Próby trwają. Jeśli chcecie zajrzeć za kulisy prób i usłyszeć, co jest grane i do czego maszerujemy - to obejrzyjcie nasze filmiki: FILM_1 FILM_2 !

Projekt „Książka na piątkę, znakomity początek: rozdanie trzecie”

Kasdepke

24 października w zabrzańskim Miejskim Ośrodku Kultury już po raz trzeci odbyło się seminarium w ramach programu „Promocja czytelnictwa". Odbiorcami prelekcji byli bibliotekarze i poloniści szkół podstawowych i liceum. Tematyka i forma seminarium była bardzo ciekawa i urozmaicona. Odbyły się następujące wykłady:

- Justyna Konieczny: Książka na piątkę, znakomity początek
- Grzegorz Kasdepke: Chuligani w bibliotece – czyli jak wychować przyszłych buntowników, marzycieli i wynalazców;
- Anna Czernow: Czytelnictwo dzieci i młodzieży wobec dorosłych oczekiwań;
- Marta Fox: Co z tym czytaniem?

W programie seminarium wzięła udział Maria Ochman – nauczycielka – bibliotekarka ZSO 4, a pamiątką z interesującego spotkania z pisarzami: Martą Fox i Grzegorzem Kasdepkem (autorem m.in. lektury dla uczniów klas 1-3 „Detektyw Pozytywka”) jest sympatyczny wpis w książce dla naszych młodszych czytelników.

Zapraszamy młodszych czytelników i ich rodziców do sięgania po książki tego i innych autorów, a starszą młodzież do zapoznania się z powieściami o różnej tematyce Marty Fox. Biblioteka ZSO 4 czeka na Ciebie!

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć.

Wojciech Chmielarz w naszej szkole

Chmielarz

W ostatni piątek, 18 października, mieliśmy w szkole wyjątkowego gościa. Odwiedził nas bowiem pisarz, autor kryminałów – Wojciech Chmielarz. Spotkanie, w którym wzięły udział wszystkie klasy humanistyczne naszego liceum, poprowadziła pani Alicja Ciura.

Uczniowie zadawali wiele pytań związanych nie tylko z warsztatem pisarskim. Interesowało ich wszystko: od początków twórczości, przez sposób zdobywania wydawców aż do… zarobków. Padły pytania o to, którą ze swoich powieści Wojciech Chmielarz lubi najbardziej, skąd bierze pomysły na książki, jak wygląda praca pisarza (tu niektórzy poczuli się zawiedzeni, słysząc, że – zdaniem naszego gościa – nie istnieje wena twórcza czy natchnienie). Autor podzielił się też kilkoma radami dla przyszłych literatów. Jego zdaniem, aby dobrze pisać, należy dużo czytać i równie dużo pisać.

Nasz rozmówca mówił ponadto o zbliżającej się premierze serialu „Żmijowisko”, który powstał na podstawie jego powieści o tym samym tytule, oraz o tym, że chętnie napisałby teraz horror. Wojciech Chmielarz jest gliwiczaninem, wspominał więc także o ulubionych miejscach związanych z Szobiszowicami (przeprowadził się tu w II klasie liceum) oraz o pracy nad ostatnią częścią tzw. trylogii gliwickiej (miał już pomysł na zakończenie serii, ale uznał, że nie był on wystarczająco dobry). Okazało się też, że zna osobiście tegoroczną noblistkę – Olgę Tokarczuk – o której krótko nam opowiedział.

Po zakończeniu spotkania każdy zainteresowany mógł dostać autograf, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z panem Wojciechem czy zamienić z nim jeszcze kilka słów.

Był to niezwykle ciekawy dzień, który podobał się zarówno młodzieży, jak i naszemu gościowi. Zapraszamy ponownie, a wszystkich zachęcamy do odwiedzenia naszej biblioteki i lektury książek Wojciecha Chmielarza.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć.

Finał konkursu „Zdjęcie z wakacji”

zdjecie z wakacji

Podczas apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej poznaliśmy także zwyciężczynię naszego konkursu fotograficznego „Zdjęcie z wakacji”. W tym roku głos jury zgadzał się z Waszym wyborem i obie nagrody – Grand Prix oraz nagroda publiczności – trafiły do Patrycji Thomalli z klasy IIB. Patrycja otrzymała aparat Fujifilm Instax Mini 9 oraz bon podarunkowy do Empiku. Jej zdjęcie ujęło nas swoim ciepłem i prawdziwie wakacyjną atmosferą. Gratulujemy.

Gratulujemy również pozostałym uczestnikom – Wasze fotografie także zasługują na uznanie. Dziękujemy za udział w konkursie, a wszystkich Was zapraszamy do udziału w kolejnej jego edycji – już za rok!

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

den

11 października 2019 r. świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Odbyły się dwa apele z tej okazji – dla przedszkola i młodszych klas SP oraz drugi apel dla LO i klas 7 i 8 SP.

Było trochę historii, czyli informacji na temat roli Komisji Edukacji Narodowej. Były kwiaty, życzenia złożone na ręce dyrekcji: pani Joanny Grzybowskiej oraz pani Aleksandry Zięby.

Młodzież stanęła na wysokości zadania, włączając się w akcję „Datek zamiast kwiatka”. Zebrano 500 złotych i kwota ta została przekazana na potrzeby Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Uroczystość uświetniły swoim talentem muzycznym Patrycja z IIB LO i Ola z 5 SP, natomiast uczniowie z klasy IB, IC i ID LO zaprezentowali scenkę na podstawie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Wszyscy dobrze się bawili. Chłopcy obsługujący nowy sprzęt audiowizualny również dali z siebie wszystko.

Natomiast przedszkolaki i klasy szkoły podstawowej z ogromnym zaangażowaniem dziękowali swoim nauczycielom, wykonując piosenki i recytując wiersze.

Ponadto pani dyrektor Joanna Grzybowska wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły wyróżnionym przez siebie nauczycielom oraz przekazała pani Małgorzacie Kogut Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice.

Wszystkim gratulujemy oraz życzymy z okazji święta pomyślności i spokoju.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć.

Dzień uśmiechu

dzien umiechu

Wszyscy obdarowani uśmiechem – „Dzień uśmiechu” (4 października) w naszej szkole :) 

Nowy rok szkolny

2

2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Niech dla wszystkich uczniów będzie on wypełniony nie tylko obowiązkami, ale i radością z bycia dzieckiem czy nastolatkiem. Życzymy Wam wielu sukcesów naukowych, artystycznych, sportowych i – przede wszystkim – osobistych. Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy z kolei cierpliwości, siły i satysfakcji.

Szczęśliwego nowego roku szkolnego! :)

To już koniec - zakończenie roku szkolnego 2018/2019

wyroznienia

19 czerwca zakończyliśmy rok szkolny. Po raz pierwszy nasze mury opuścili absolwenci klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 4 i po raz ostatni – gimnazjaliści z Gimnazjum nr 7. Życzymy im dużo szczęścia oraz tego, aby dostali się do wymarzonych szkół.

Jak zwykle w atrium odbyło się uroczyste pożegnanie, w trakcie którego uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem. Były one wręczane przez panią dyrektor Joannę Grzybowską i wychowawców klas. Impreza pożegnalna prowadzona była przez uczniów klasy 7 SP (apel dla klasy 8 SP i klas 3 GM) oraz IIA i IIB LO (pozostałe klasy).

Wrażeń artystycznych dostarczyli nasi absolwenci oraz uczennice klas IA i IB LO. Za efekty świetlne i nagłośnienie odpowiadali uczniowie IIA LO. Wszystkim życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Wizyta pani Mai z Etiopii

Etiopia

Koniec roku szkolnego to nie koniec atrakcji w naszej szkole. Tuż przed wakacjami odwiedziła nas pani Maja, która dotarła do naszego kraju aż z dalekiej Etiopii. Z dużą przyjemnością odwiedziła nasze przedszkolaczki, podziwiając ich zaangażowanie i osiągnięcia w zakresie j. angielskiego oraz odpowiadając na liczne pytania maluszków. Przedszkolaczki zachwyciły gościa swoim entuzjazmem, otwartością i serdecznością. Przygotowały też laurkową niespodziankę. Trudno było się rozstać, ale na spotkanie czekali już uczniowie klasy 4a, którzy mieli mnóstwo pytań i również im czas spotkania z gościem minął zbyt szybko, aby zadać niezliczone pytania i dowiedzieć się wszystkiego. Także uczniowie klasy 3c byli świetnie przygotowani do spotkania i zadawali ciekawe pytania dotyczące np. różnic co do liczenia czasu.

W Etiopii jest obecnie rok 2011, więc pani Maja, przybywając do nas, odbyła podróż w przestrzeni, ale i w czasie :) Warto było, bo również uczniowie klasy 3c byli pod wrażeniem otwartości i serdeczności naszego gościa. Dziękujemy serdecznie za możliwość nawiązania serdecznych kontaktów polsko-etiopskich :)

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Bezpieczne wakacje 2019

bezpwakacje

W ramach udziału w ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne Wakacje 2019” w naszej szkole w dniach 12-13 czerwca 2019 r. odbyły się m.in. zajęcia pokazowo-warsztatowe dla uczniów z klas 2 i 4 SP oraz 7 i 8 SP. Uczniowie z klasy 4 SP przedstawili scenkę rodzajową, przedstawiającą prawidłowe zachowanie się świadków wypadku drogowego. Uczniowie z klasy 8 SP zapoznali swoich kolegów i koleżanki z zasadami korzystania z kąpieli słonecznych i udzielania pierwszej pomocy w przypadku udaru cieplnego. Zajęcia objęły m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach trudnych, poznanie ICE oraz ważnych informacji związanych z wakacyjnym pobytem nad morzem czy w górach. Zajęcia warsztatowe prowadzone były przez uczniów z klasy IB LO: Agnieszkę Stępień, Patrycję Thomallę oraz Kacpra Strukowskiego. Ponadto uczniowie z klas 7 i 8 SP mieli okazję wziąć udział w artystycznym programie profilaktyki uzależnień „ANTYMINA – profilaktyka z pasją”. Spotkanie z raperem Mirosławem Kolczykiem „Kolahem” i jego zespołem uświadomiło nam, że obecne czasy są niczym „pole minowe” – bardzo łatwo, zwłaszcza młodemu człowiekowi, jest wejść na obszar pełen „min” – uzależnień, z którego niezwykle trudno wyjść bez szwanku. Dlatego pomyśl, zanim wejdziesz na „pole minowe”.

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku. Życzymy Wam wyjątkowych i bezpiecznych wakacji :).

Organizatorkami zajęć były: Joanna Schön oraz Aneta Kroll.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Więcej artykułów…