Kolejne wykłady w muzeum

zaglada

W ramach projektu prowadzonego przez Muzeum w Gliwicach pt. „Poniedziałki z Niepodległą”, 3 grudnia 2018 r. klasa IB LO uczestniczyła w wykładzie pt. „Czy II RP musiała ulec zagładzie?”

Nietypowa lekcja historii dla najmłodszych

caro2

caro

Pewnego mroźnego listopadowego przedpołudnia klasy pierwsze oraz drugie naszej szkoły podstawowej wybrały się do Willi Caro.

Celem naszej wycieczki były zajęcia edukacyjne o pierwszym marszałku Polski, twórcy Legionów - Józefie Piłsudskim.

Uczniowie z ciekawością wysłuchali kawałka naszej historii, wspólnie ustalili, co oznaczają takie pojęcia jak: rozbiór, ojczyzna, bohater narodowy. Okazało się, że dzięki lekcjom poświęconym obchodzeniu roku Niepodległej uczniowie mają imponującą wiedzę o naszej ojczyźnie.

W części warsztatowej dzieci ozdobiły gipsowy odlew orzełka Legionów Polskich.

Pierwsze klasy prosto z Willi Caro wyruszyły na krótki spacer pod gliwicki pomnik Józefa Piłsudskiego. 

To był bardzo ważny dzień, tak jak ważna jest nasza pamięć o trudnych dla Polski czasach.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

O historii - inaczej

caro 4a

niepodlegla kl.4

19 listopada 2018 r. klasa 4a Szkoły Podstawowej uczestniczyła w lekcji muzealnej „Laur dla Niepodległej” organizowanej przez Muzeum Willa Caro w Gliwicach. Lekcja dotyczyła okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli oraz początków istnienia niepodległego państwa polskiego.

Uczniowie ponadto zobaczyli najciekawsze zabytki Gliwic: Zameczek Piastowski, rynek z ratuszem, kościół Wszystkich Świętych oraz miejsce dawnej synagogi oraz wysłuchali historii ich powstania.

Ogólnopolski konkurs „Dzieciaki do rakiet”

Nasza szkoła podstawowa (kl. 1, 2) bierze udział w ogólnopolskim konkursie „Dzieciaki do rakiet” promującym aktywność fizyczną.

Na konkurs został przesłany filmik z imprezy szkolnej „Rodzinny bieg niepodległości”. Część zwycięzców zostanie wyłoniona w drodze głosowania internautów (głosowanie od 19 listopada do 18 grudnia 2018 r. na stronie www.dzieciakidorakiet.pl – każdy może oddać dziennie 5 głosów).

Prosimy o głosowanie!

KLIKNIJ, aby obejrzeć FILM.

KLIKNIJ, aby zagłosować.

Wieczór z „Panem Tadeuszem”

Pan Tadeusz

9 listopada w gliwickim „Mrowisku” miało miejsce niezwykłe wydarzenie związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Za sprawą organizatorów – Miejskiej Biblioteki Publicznej – przenieśliśmy się w czasie, aż do roku 1811 i 1812. To oczywiście czas akcji „Pana Tadeusza” i jemu właśnie poświęcony był ten wieczór. Podczas spotkania zaprezentowano dwa ciekawe wykłady („Uroki życia w Panu Tadeuszu – o językowych sposobach wyrażania zapachów, smaków i dźwięków”, przygotowany przez dr Ewę Biłas-Pleszak z Instytutu Języka Polskiego UŚ, oraz „Kto z kim ma się pokochać w Panu Tadeuszu”, przygotowany przez prof. dra hab. Ryszarda Koziołka z Zakładu Historii Literatury UŚ).

Ponadto wysłuchaliśmy fragmentów epopei Mickiewicza w wykonaniu zwycięzcy miejskiego konkursu recytatorskiego oraz aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach i Teatru Starego w Krakowie.

Potem mieliśmy wyjątkową i niepowtarzalną okazję obejrzenia pierwszej filmowej adaptacji arcydzieła Mickiewicza, czyli „Pana Tadeusza” z roku 1928 w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, z Leonem Łuszczewskim w roli tytułowej. Żywą oprawę muzyczną do tej projekcji stworzył zespół Czerwie.

Na tym niecodziennym seansie nie mogło zabraknąć ani nauczycieli – obecnych oraz emerytowanych – ani uczniów ZSO 4. Szczególnie cieszy fakt, że w projekcji wzięli udział nasi tegoroczni maturzyści :)

Rekord dla Niepodległej

hymn

9 listopada w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie – bicie „Rekordu dla Niepodległej” . Rozpoczęło się ono od obejrzenia animowanego filmu „Historia Polski”. Film autorstwa wybitnego polskiego twórcy –Tomasza Bagińskiego, laureata nagrody filmowej Oscara – ukazuje historię powstania naszego państwa, jego wzloty i upadki, aż do czasów nam współczesnych.

Zaraz potem cała społeczność ZSO 4 wzięła udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Była to akcja ogłoszona przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, do której przyłączyło się ponad 4,8 mln uczniów i prawie 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych.

Celem tej inicjatywy było wspólne odśpiewanie w piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 czterozwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą.

Dodatkowo w akcję zaangażowało się prawie 10 tys. uczniów oraz blisko 600 nauczycieli z 91 szkół polonijnych z całego świata, w tym Szkolnych Punktów Konsultacyjnych, szkół działających w obcych systemach, szkół europejskich (sekcje polskie) oraz nauczycieli kierowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Film z tego wydarzenia możecie obejrzeć TUTAJ.

Obchody stulecia niepodległości Polski w przedszkolu

przedszkole niepodleglosc

malinki

Przedszkolaki w piątek, 9 listopada 2018 r., wspólnie świętowały 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzieci poznały symbole narodowe, zaznajomiły się z historią odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Wspólnie z panią dyrektor i wychowawczyniami obejrzały bardzo wzruszający program artystyczny zaprezentowany przez kolegów i koleżanki z grupy „Malinek”.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Stulecie niepodległości Polski

dzien niepodleglosci

8 listopada 2018 r., na niezwykle uroczystym apelu, cała społeczność ZSO Nr 4: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pierwszą część akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości stanowił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów liceum: Weroniki Golombek, Aleksandry Gorczycy, Aleksandry Grzybek, Karoliny Szymańskiej, Marcina Plebana, Jakuba Bundy oraz Zuzanny Hupki z kl. 2b SP. Oprócz pięknych utworów poetyckich, mogliśmy wysłuchać piosenek w wykonaniu naszego niezwykle utalentowanego trio: Urszuli Marszałek, Agaty Polok i Aleksa Puldy. Tę część uświetnili też najmłodsi uczniowie z klas pierwszych i drugich SP, którzy z wielkim zaangażowaniem zaśpiewali „Piosenkę małego patrioty”.

Cisza na widowni, wzruszenie, podniosła atmosfera towarzyszyły nam w ciągu całej akademii.

W drugiej części apelu pani dyrektor Joanna Grzybowska w imieniu organizatorów wręczyła nagrody laureatom i wyróżnionym w szkolnych konkursach zorganizowanych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Konkursów było wiele: konkurs językowy „Nasz Dzień Niepodległości”, plastyczny „Artystyczne wizje Polski niepodległej”, historyczny, recytatorski „Moja Ojczyzna” oraz konkurs na najlepszą gazetkę klasową.

Na zakończenie pani dyrektor wyraziła głębokie uznanie dla uczestników akademii oraz podziękowała uczniom, nauczycielom organizującym konkursy oraz pani Bożenie Tomace-Olszańskiej za przygotowanie tej uroczystości.

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Wystawa w bibliotece

1

2

3

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę publikacji związanych z historią Polski. Znajdziecie tutaj książki przedstawiające czołowych polityków tego okresu, ale także mówiące o insygniach i barwach narodowych. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tymi wydawnictwami.

Ponadto zachęcamy do odwiedzenia bloga naszej biblioteki - TU i TU również znajdziecie informacje dotyczące rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Klasa dwujęzyczna świętuje 100-lecie niepodległości Polski

100latdj

On the 11 November 1918 Poland restored independence. The state of Poland was re-established after 123 years of foreign occupation. This year we celebrate the 100th anniversary of regaining our independence. The students from our bilingual class are among those who appreciate it and show what is the most crucial for them, living in the independent and free country.

Konkurs historyczny „Nasza niepodległa”

100lat

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 30 października w naszej szkole odbył się szkolny konkurs historyczny pt. „Nasza niepodległa”. W konkursie startowały drużyny klas: 7a SP, 8a SP, klas trzecich GM oraz klas licealnych. Trzyosobowe reprezentacje zmagały się z pytaniami dotyczącymi II Rzeczpospolitej.

Zwycięzcami konkursu zostały klasy: 3a GM i IIIA LO. Gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za bardzo dobre przygotowanie do konkursu.

Historycy

Poetycko o Polsce

recytacja

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę sprzyja temu, by zaprezentować dorobek poetycki twórców piszących o naszym kraju. Okazją do tego stał się konkurs recytatorski „Moja Ojczyzna”, który odbył się w naszej szkole 29 października. Dwunastu śmiałków zmierzyło się z jakże trudnym, ale poruszającym tematem polskości w poezji.

Jury (panie Alicja Ciura i Iwona Krawczyk) postanowiło nagrodzić aż 9 osób. Wśród uczniów klasy 4 SP I miejsce zajęła Judyta Dudek, a II – Filip Kusiakiewicz. W klasach 7 i 8 zwyciężył Juliusz Nyga (kl. 8), II miejsce zajął Wiktor Siemieńczuk (również kl. 8), a III miejsce przypadło Szymonowi Klosiowi z kl. 7. Wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się Kinga Kowalik z kl. 3c, II miejsce zajęły ex æquo Martyna Szołtysik z kl. 3b i Iga Wietecha z kl. 3c. III miejsce zajęła Zofia Potocka z kl. 3b.

Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy za przepiękne recytacje, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Plener fotograficzny

plener 1

17 października grupka świetnych dekoratorek naszej szkoły wybrała się z p. Jankowską na plener fotograficzny po Gliwicach. Było patriotycznie, czekoladowo i bardzo porządnie – nawet na zebrze :)

plener 2